Lavrov: Askush nuk e kupton politikën arrogante të superfuqisë SHBA

Mos i humb

Kosovë, përfaqësuesit politikë diskutojnë për dialogun me Serbinë

Instituti Demokratik i Kosovës (KDI) ka organizuar tryezë të diskutimit me temë “Dialogu Kosovë-Serbi: Çfarë pas formimit të Qeverisë së re dhe përfshirjes amerikane?”, ...

A mund të shërojë hudhra ftohjen dhe gripin?

Në sezonin e teshtimave dhe kollitjeve, shumë thirren në fuqitë çudibërëse të hudhrës për të cilën përgjatë historisë është besuar që shëron infeksionet, ndërsa...

Studimi/ Stresi në punë në Shqipëri në nivele të larta; 51.5 % prej tyre femra

Stresi i lidhur me punën ka një prevalencë të lartë tek punonjësit në Shqipëri. Ky është konkluzioni i një studimi të fundit...

Kurti: Anëtarësimi i Kosovës në NATO është prioritet

Prishtinë Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti si dhe kryetarja e Kuvendit, Vjosa Osmani, me rastin e 12-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës, kanë vizituar sot pas...

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergey Lavrov hodhi kritika kundër SHBA-ve për arrestimin e vajzës së pronarit të Huawei, Ming Wanzhou, dhe tha se kjo është një politikë arrogante e superfuqisë SHBA, të cilën askush nuk e kupton.

Lavrov qëndroi në Milano për takimin e Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE), kurse pas takimit ai iu përgjigj pyetjeve të gazetarëve.

Duke iu përgjigjur pyetjeve lidhur me arrestimin e Ming, Lavrov tha se konsideron se ky është “edhe një shembull i politkës të cilën e refuzon çdo vend dhe person normal”.

“Por, çfarë ka të bëjë me këtë Huawei dhe Kina? Kjo është një politikë arrogante e një vendi super të fuqishëm që askush nuk e kupton. Ky është edhe një shembull tjetër i zbatimit të ligjeve të SHBA-ve përtej kufijve të këtij vendi dhe disa nga aleatët më të afërt të Amerikës e kundërshtojnë këtë”, tha Lavrov.

Vajza e pronarit të kompanisë teknologjike kineze Huawei dhe drejtoresha e çështjeve financiare (CFO), Ming Wanzhou, është arrestuar më 1 dhjetor në Vancuever të Kanadasë me arsyetimin se ka shkelur sanksionet e Washigntonit ndaj Iranit.

Edhe pse Kina dhe SHBA-të arritën paqe në luftën e tyre tregtare, vlerësohet se arrestimi i Ming Wanzhou mund përsëri të ndezë fitilin e tensioneve në relacionin Washington-Pekin.

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

BE bën thirrje për ndalimin e konflikteve në Idlib

Bashkimi Evropian (BE) ka theksuar se janë të papranueshme sulmet ushtarake të ndërmarra në Idlib nga regjimi i Asadit dhe mbështetësit e...

Izraeli zbaton politikë të re në Afrikë përmes Emirateve të Bashkuara Arabe

Osman Kagan Yucel - Autori i shkrimit është studiues në Qendrën Kërkimore të Afrikës (AFAM) dhe zëvendës koordinator në Qendrën e Koordinimit dhe...

Norvegji, dy gjermanë të vdekur nga orteku

Dy shtetas gjermanë kanë gjetur vdekjen në një ortek afër akullnajës në arkipelagun Arktik Svalbard të Norvegjisë, i cili ndodhet më shumë...

Iran, fillon procesi i votimit për zgjedhjet parlamentare

Në Iran fillon në orët e mëngjesit procesi i votimit në 55 mijë vendvotime në të gjithë vendin për zgjedhjet e legjislaturës...

Izrael, 7 vjet burg për ata që cenojnë karantinën mbi koronavirusin

Izraelitët që cenojnë karantinë të koronavirusit mund të përballen deri me shtatë vjet burg, tha të enjten Ministria e Shëndetësisë, (AA).