Lavrov: Askush nuk e kupton politikën arrogante të superfuqisë SHBA

Mos i humb

Shqipëri : Është regjistruar numri më i lartë të infektuarve , janë regjistruar 130 raste të reja dhe 4 humbje jete në...

Ministria e Shëndetësisë raporton se gjatë 24 orëve të fundit kanë rezultuar pozitivë 130 raste, duke shënuar kështu një tjetër rekord të...

Thaçi dekreton Ligjin për Buxhetin, ku përfshihen 170 eurot për qytetarët

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi njofton se ka dekretuar Ligjin për Buxhetin që i është derguar gjatë ditës së djeshme.

Afganistan, të paktën 16 të vdekur nga përmbytjet

Të paktën 16 persona kanë humbur jetën nga përmbytjet në provincën Nangarhar në lindje të Afganistanit. Në një deklaratë...

Kosova blen oksigjen nga Serbia

Kur do  të ndahemi prej ksaj serbie! Këta pushtetarë le që shkelin mbi gjakun e dëshmorve por edhe neve të gjallëve na poshtrojnë. Pse...

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergey Lavrov hodhi kritika kundër SHBA-ve për arrestimin e vajzës së pronarit të Huawei, Ming Wanzhou, dhe tha se kjo është një politikë arrogante e superfuqisë SHBA, të cilën askush nuk e kupton.

Lavrov qëndroi në Milano për takimin e Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE), kurse pas takimit ai iu përgjigj pyetjeve të gazetarëve.

Duke iu përgjigjur pyetjeve lidhur me arrestimin e Ming, Lavrov tha se konsideron se ky është “edhe një shembull i politkës të cilën e refuzon çdo vend dhe person normal”.

“Por, çfarë ka të bëjë me këtë Huawei dhe Kina? Kjo është një politikë arrogante e një vendi super të fuqishëm që askush nuk e kupton. Ky është edhe një shembull tjetër i zbatimit të ligjeve të SHBA-ve përtej kufijve të këtij vendi dhe disa nga aleatët më të afërt të Amerikës e kundërshtojnë këtë”, tha Lavrov.

Vajza e pronarit të kompanisë teknologjike kineze Huawei dhe drejtoresha e çështjeve financiare (CFO), Ming Wanzhou, është arrestuar më 1 dhjetor në Vancuever të Kanadasë me arsyetimin se ka shkelur sanksionet e Washigntonit ndaj Iranit.

Edhe pse Kina dhe SHBA-të arritën paqe në luftën e tyre tregtare, vlerësohet se arrestimi i Ming Wanzhou mund përsëri të ndezë fitilin e tensioneve në relacionin Washington-Pekin.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

U hodh në det pas shpërthimit, gjendet i gjallë pas 30 orësh punëtori i Portit të Bejrutit

Punëtori i Portit të Bejrutit u gjet i gjallë pas 30 orëve që kanë kaluar nga shpërthimi i fuqishëm në kryeqytetin e...

Kantoni i Cyrihut do t’i regjistrojë vetë të kthyerit nga vendet e rrezikut

Kantoni i Cyrihut mbledh të dhënat e kontaktit të të gjithë udhëtarëve që kthehen përmes rrugës ajrore nga vendet me rrezik të...

Liban, rritet në 154 numri i të vdekurve nga shpërthimi në Portin e Bejrutit

Numri i të vdekurve nga shpërthimi i së martës në kryeqytetin e Libanit, Bejrut, është rritur në 154, njoftoi ministri i Shëndetësisë...

OKB: Sistemi shëndetësor në Shqipëri mund të shkojë drejt kolapsit.

Sistemi shëndetësor i Shqipërisë mund të kalojë në kolaps, për shkak të pandemisë. Dhe kjo nuk lidhet vetëm pasojat e koronavirusit, por...

Kimioterapia nuk rrezikon të prekurit me COVID-19

Tejmbushja e spitaleve, ankthi ndaj infektimit me Covid-19 dhe frika se kimioterapia mund të ulë mundësitë për të jetuar të pacientëve të...