Lavrov: Në Konferencën e Berlinit duhet të ftohen të gjitha palët në Libi

Mos i humb

Personeli mbështetës në SHSKUK dhe QKUK kërcënon me bojkotim të punës nëse nuk marrin shtesën prej 300 eurove

Punëtorët e personelit mbështetës të SHSKUK-së dhe QKUK-së, kanë mbajtur protestë para administratës qendrore si shenjë pakënaqësie për mospërfshirjen e tyre në...

Ndotja e lumit Gjanica/ Kompanitë e naftës përgjegjëse do të ndëshkohen…

Kompanitë e naftës që ndotin lumin Gjanica me mbetje hidrokarbure do të procedohen penalisht. Reagimi vjen nga kryebashkiaku i Fierit pak ditë...

Çfarë po ndodh me Facebook, mësoni risinë më të fundit

Kompania e famshme e Facebook do të fillojë përfshirjen e më shumë veçorive të Messenger në bisedën brenda aplikacionit të Instagram, përfshirë...

“EBA i ka bërë kërkesë zyrtare SHBA-së për avionët luftarakë F-35”

Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) të cilat pak kohë më parë nënshkruan marrëveshjen e "normalizimit" me Izraelin, thuhet se i kanë bërë...

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergey Lavrov, tha se bisedimet për Libinë të zhvilluara në Moskë janë përgatitje për Konferencën mbi Libinë që do të mbahet më 19 janar në kryeqytetin e Gjermanisë, Berlin.

Lavrov në konferencën “Dialogu Raisina” në kryeqytetin e Indisë, New Delhi, dha deklarata në lidhje me krizën e Libisë.

Ai kujtoi se bisedimet në lidhje me Libinë janë zhvilluar të hënën në Moskë. “Ne asnjëherë nuk kemi aluduar në atë se bisedimet do t’i zgjidhin të gjitha problemet dhe se do të jenë të fundit. Bisedimet për Libinë në Moskë, janë përgatitje për Konferencën e Berlinit”, tha Lavrov.

Kryediplomati rus vuri në dukje se në Konferencën e Berlinit duhet të ftohen të gjitha palët në Libi.

Lavrov gjithashtu rikujtoi se lideri i forcave të armatosura jolegjitime në lindje të Libisë, Khalifa Haftar, ka kërkuar kohë për të nënshkruar marrëveshjen e armëpushimit. “Nuk duam ta dramatizojmë këtë gjendje. Kjo ndodhi edhe më parë në bisedimet e zhvilluara në Paris, Palermo, Abu Dhabi”, u shpreh ai.

– Bisedimet për Libinë në Moskë

Delegacionet turke dhe ruse të hënën në Moskë kishin zhvilluar bisedime me palët në Libi.

Delegacioni turk, bashkë me kreun e Qeverisë së Pajtimit Kombëtar (GNA) të njohur nga OKB-ja Fayez al-Sarraj dhe Khalid al-Mishri, kryetar i Këshillit të Lartë Shtetëror të Libisë kishin përgatitur tekstin e marrëveshjes.

Ndërsa delegacioni rus ishte përpjekur të bindë Haftarin dhe kryetarin e Dhomës së Përfaqësuesve me qendër në Tobruk, Aguila Saleh.

Haftari nuk e nënshkroi marrëveshjen dhe dje në mëngjes ishte larguar nga Moska.

Ministria e Mbrojtjes e Turqisë bëri të ditur se Haftari e mirëpret marrëveshjen por ka nevojë dy ditë për konsultime lokale.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rrjedhin gjitha detajet e Google Pixel 5, pak para lansimit!

Google ka vendosur të mbajë një ngjarje më vonë sot gjatë ditës, ku kompania do të zbulojë zyrtarisht modelin e ri të...

Rusi, 169 viktima dhe mbi 8.900 raste të reja me COVID-19

Numri i rasteve me koronavirusin e ri (COVID-19) në Rusi ka arritur në 1.185.231 ndërsa bilanci i viktimave në 20.891.

Macron telefonon Putinin: Duhet një armëpushim i plotë mes Armenisë dhe Azerbajxhanit

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, dhe homologu i tij francez, Emmanuel Macron, bënë thirrje për armëpushim midis forcave të Azerbajxhanit dhe atyre...

Ukrainë, 5 të vdekur gjatë zjarreve pyjore

Gjatë zjarreve pyjore në Lugansk, në lindje të Ukrainës, për vdekje kanë pësuar pesë persona. Në njoftimin e Ministrisë...

Sinjalet e Fshehura Që Tregojnë se i Keni Enët e Gjakut të Bllokuara

Arteriet janë enët e gjakut që janë përgjegjëse për transportin e gjakut të pasur me oksigjen. Në gjendjen e tyre normale, arteriet janë elastike...