LDK dhe PDK akuzojnë VV-në: Në Prishtinë dhe Prizren i manipuluan votat përmes “trenit bullgar”

Mos i humb

COVID-19/ Ndërron jetë në spitalin Infektiv 66-vjeçari nga Fieri, viktima e 8 në Shqipëri

Ka shkuar në 8 numri i personave që kanë humbur jetën në vendin tonë nga COVID-19. Një pacient 66-vjeçar nga Fieri, i...

Turqia përgëzon Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut për hapjen e negociatave me BE-në

Turqia nëpërmjet një mesazhi nga ministria e Jashtme, ka përgëzuar Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut për vendimin mbi fillimin e negociatave të...

A është momenti të jehojë politika në këtë formë kur ballafaqohemi me këtë situatë?

Komunikatë për medieLëvizja për Drejtësi -LD 25.03.2020Prishtinë A është momenti të jehojë politika...

Kinë, arrin në 3.300 numri i të vdekurve nga Covid-19

Në Kinë është rritur në 3.300 numri i të vdekurve nga koronavirusi i ri (Covid-19). Siç njofton agjencia e...

Anëtarët e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ), nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Sami Hamiti dhe të Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Betim Gjoshi, janë ankuar për manipulim të votave në Komunën e Prishtinës dhe Prizrenit, duke deklaruar se në këto dy komuna është përdorur metoda e “trenit bullgar”.

Ata këto deklarata i kanë bërë në konferencën e mbajtur nga KQZ-ja, më rastin e certifikimit të rezultateve në shumicën e komunave të Kosovës.

Pjesë e diskutimeve ka qenë edhe përfaqësuesi i VV-së, në KQZ, Adnan Rrustemi, i cili ka theksuar se ky institucion po shfrytëzohet për interesa politike, duke propozuar që rezultati në secilën komunë të votohet veç e veç.

Sami Hamiti, nga LDK-ja, ka thënë se kanë një trysni të madhe që në Prishtinë të mos ketë rinumërim të votave.

“Nga votat me kusht kemi tri zarfe që janë të fshehtësisë, janë të zbrazëta. Kjo ta jep orientimin se kemi të bëjmë me trenin bullgar. Unë mendoj që problemet që janë sjellë, dhe angazhimi që të mos bëhet rinumërimi, tregon se diçka ka ndodhur në kuti”, ka theksuar Hamiti./Kosova Post/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rastet globale të koronavirusit tejkalojnë 800,000 persona

Numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmuara nga koronavirusi sot ka tejkaluar 800,000, sipas shifrave të përpiluara nga Universiteti Johns Hopkins me...

Gazetari i Mianmarit përballet me burgim të përjetshëm për një intervistë

Autoritetet e Mianmarit kanë arrestuar një gazetar nën ligjin e diskutueshëm kundër-terrorizmit rreth një raporti lajmesh në lidhje me grupin rebel etnik...

British Airways pezullon të gjitha fluturimet e saj në Gatwick

Avikompania British Airways ka pezulluar të gjitha fluturimet e saj në aeroportin Gatwick pas rënies së kërkesës për shkak të shpërthimit të...

Rreth 1600 persona do të kthehen në Kosovë, të gjithë do të përfundojnë në karantinë

Qindra shtetas të Republikës së Kosovës janë kthyer tashmë në vendlindje, dhe disa qindra të tjerë do të kthehen gjatë ditëve në...

Hollandë, mbi 1 mijë të vdekur nga COVID-19

Numri i të vdekurve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në Holandë është rritur 1.039, pasi në 24 orët e fundit jetën kanë...