Lëngjet që na nevojiten për energji

Mos i humb

Bangladesh, 28 të vdekur nga përmbytja e tragetit

Së paku 28 kufoma janë gjetur nga zhytësit në Bangladesh pasi një traget që transportonte pasagjerë u fundos në lumë, bëri të...

Peter Zingraf: Do të mbështesim Shqipërinë me zbutjen e pasojave nga kriza e COVID-19

Ambasadori gjerman, Zingraf ka komentuar marrjen e Presidencës 6-mujore të BE nga vendi i tij si dhe objektivat e saj.

Maqedonia Veriore ka regjistruar 4 të vdekur dhe 123 raste të reja me covid-19 gjatë 24 orëve të fundit.

Në 24 orët e fundit në Maqedoninë Veriore kanë vdekur 4 persona nga Covid-19, ndërsa janë shënuar edhe 120 raste të reja.

Në burgjet e Bernës futet detyrimi i mbajtjes së maskës

Tani e tutje, të gjithë të burgosurit, punonjësit dhe vizitorët e burgjeve rajonale të Bernës duhet të mbajnë maska mbrojtëse, njofton drejtoria...

Një ndjenjë lodhje dhe dobësie na shoqëron gjatë gjithë ditës. Ne përpiqemi të ngrihemi për të nisur ditën por nuk mund të bëjmë asgjë, pasi kemi një përgjumjeje të fortë.

Shkurtimisht, ne nuk ndihemi shumë energjik dhe dinamik.

Kjo ndodh sepse gjatë ndryshimeve sezonale trupi përjeton një periudhë stresi për shkak të adaptimit ndaj klimës së re dhe sasisë së re të dritës së diellit në të cilën ne ekspozohemi. Ja se cilat janë mjetet më efektive për të ndihmuar trupin tonë të rifitojë energji dhe freski edhe në këto faza të vitit.

Lëng portokalli

Nuk ka mënyrë më të mirë për të filluar ditën me një lëng portokalli të shtrydhur, sidomos gjatë ndryshimeve sezonale. Sapo të zgjoheni, në stomak bosh, shtrydhini tri portokall dhe konsumoni lëngun menjëherë. Portokalli është shumë i pasur me vitaminë C dhe ka një efekt të fuqishëm antioksidues dhe është i dobishëm për heqjen e lodhjes dhe rritjen e efikasitetit të sistemit nervor.

Banane

Bananet kanë një përmbajtje të lartë të sheqernave, vitaminave, kaliumit, triptofanit dhe magnezit, këto elementë e bëjnë atë një nga aleatët më të vlefshëm kundër lodhjes fizike dhe mendore. Kjo është arsyeja pse në këtë kohë të vitit bananet janë ushqimi ideal për të larguar urinë në mes të mëngjesit ose gjatë pasdites.

Kanella dhe xhenxhefil

Një çaj bimor i bërë me kanellë dhe xhenxhefil, nuk është i pajisur vetëm me një aromë intensive , por është gjithashtu shumë i pasur me vetitë energjike dhe tonike. Xhenxhefili dhe kanella aktivizojnë metabolizmin, duke e rikthyer energjinë në të gjithë trupin.

Çaj bimor nenexhiku

Nenexhiku është një nga mjetet më efektive për t’u ngritur kur ndiheni të lodhur. Kjo rrënjë është shumë e pasur me vitamina dhe minerale dhe është e përkryer për përgatitjen e një çaji tonik bimor që na rigjeneron në periudhat kur lodhja kronike na largon energjitë e nevojshme.

Qumësht blete

Kur na mungon përqendrimi dhe ndihemi të lodhur mendërisht, mund të provojmë këtë pelte mbretërore. Është ushqimi i bletës së mbretëreshës në koshere dhe është një tonik i fuqishëm, ka veti antioksiduese dhe energjike. Vendosni një lugë çaji, rreth 100 mg, nën gjuhë në mëngjes të paktën 30 minuta para konsumimit të vaktit të mëngjesit.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Kosovë : Vdesin edhe 6 persona në QKUK nga Covid-19

Qendra Klinike Universitare e Kosovës, përkatësisht klinikat e saj ku po trajtohen pacientët e prekur nga Covid-19 kanë njoftuar se gjatë ditës...

Hoti u bën thirrje grupeve parlamentare të mbajnë seancën për rishikim të buxhetit

Kryeministri Avdullah Hoti, u ka bërë thirrje grupeve parlamentare dhe deputetëve të Kuvendit të Kosovës që të gjendet një formë për mbajtjen...

Eurostat: Në dy muaj 140 mijë viktima, të përqendruara në 50 rajone

Sipas ‘Eurostat’, në vetëm dy muaj janë regjistruar 140 mijë viktima nga infeksioni I koronavirusit, të gjitha të përqendruara kryesisht në 50...

Irani merr një vendimin ndryshe për maskat , 2500 infeksione të reja

Presidenti i Iranit, Hassan Rohani deklaroi se të gjithë iranianët që nuk mbajnë maska, nuk do të kenë qasje në shërbimet shtetërore...

Australi, autoritetet fusin në karantinë 3000 banorë të Melburn-it

Përballë ringjalljes së infeksioneve të reja të shkaktuara nga Covid, në Melburn, në Australi, rreth 3000 persona i janë nënshtruar masave të...