Libi, aeroporti në Tripoli pezullon fluturimet pas sulmit të Haftarit

Mos i humb

Rudina Hajdari: Ja kushti i panegociueshëm që ka opozita parlamentare për miratimin e marrëveshjes për “Zgjedhoren”

Deputetja e Kuvendit, Rudina Hajdari përmes një postimi në rrjetet sociale ka paralajmëruar sërish kryeministrin Edi Rama se hapja e listave është...

Lefter Maliqi: E detyruam Ramën të miratojë marrëveshjen historike të 5 qershorit

Deputeti i Kuvendit, Lefter Maliqi përmes një postimi në rrjet thotë se kryeministri Rama është detyruar të pranojë e miratojë marrëveshjen e...

Shqipëri : Janë regjistruar 2 vdekje dhe 68 raste të reja me covid-19 në 24 orët e fundit.

Dy persona të tjerë kanë humbur jetën nga COVID-19. Ndërkohë 68 raste të reja jane regjistruar në 24 orët e fundit.

Zvicër: Janë regjistruar 108 raste të reja në 24 orët e fundit.

Në Zvicër dhe Lihtenshtajn, sot janë raportuar 108 infeksione të reja me virusin e koronës, njofton Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG)...

Aeroporti Ndërkombëtar Mitiga në kryeqytetin libian Tripoli ndërpreu fluturimet pas një sulmi të fundit me raketa nga ana e forcave të komandantit renegat Khalifa Haftar,  (AA).

Administrata e aeroportit njoftoi në faqen e saj në Facebook se sulmi në Tripoli shkaktoi panik te udhëtarët ashtu edhe anëtarët e stafit.

Mustafa Al-Mujie, zëdhënës i operacionit “Burkan al-Ghadab”, një fushatë ushtarake e nisur nga forcat qeveritare, konfirmoi për AA se milicitë e lidhura me Haftarin kanë shkrepur raketa.

Ai shtoi se granatimet nga forcat besnike të Haftarit në zonën Al-Hadaba lanë të vrarë një grua, kurse shumë të tjerë u plagosën.

Sulmi erdhi një ditë pasi Këshilli i Sigurimit i OKB-së miratoi një rezolutë që kërkon armëpushim të qëndrueshëm në Libi.

Rezoluta gjithashtu parasheh një mision monitorimi në Libi dhe u kërkon shteteve të ndalojnë dërgimin e armëve.

Forcat e Haftarit me bazë në Libinë lindore filluan një fushatë ushtarake në prill për të kapur Tripolin nga Qeveria e Pajtimit Kombëtar (GNA) e njohur ndërkombëtarisht, por deri më tani nuk kanë arritur të përparojnë përtej periferisë së qytetit.

Që nga rrëzimi i ish-liderit libian Muammar Gaddafi në vitin 2011, në Libi janë shfaqur dy qendra pushteti, një në Libinë lindore e mbështetur kryesisht nga Egjipti dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, me të cilën është i lidhur edhe gjenerali puçist Haftar, dhe një tjetër në Tripoli, e cila gëzon njohjen ndërkombëtare atë të OKB-së.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Xhamitë nuk do të mbyllen, por obligohen disa masa shtesë

Xhamitë nuk do te mbyllen, ky është vendimi i kryesisë se Bashkësisë Islame te Kosovës: 1 Ndalen ligjëratat dhe...

Hoti thotë se Fitër Bajrami e protesta e VV-së rritën numrin e të infektuarve me COVID-19

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti rritjen e rasteve me Covid-19 ia ka atribuuar festës së Fitër Bajramit më 24 maj dhe tubimit...

Njihe Zotin

https://youtu.be/NZ-Pe-JIrQw Titulli: Njihe ZotinAutor: Dr. Mustafa MahmudPërkthyes nga gjuha boshnjake: Nexhat IbrahimiRedaktor profesional: Prof. Nuredin AhmetiRedaktor gjuhësor:...

Mosrespektimi i masave, dënimi deri në 12 vjet burgim e 8 mijë euro gjobë

Policia e Kosovës nga dita e martë do të nisë shqiptimin e gjobave për qytetarët që nuk respektojnë masat e dala nga...

Turqia regjistron 1,012 raste të reja me COVID-19 brenda 24 orësh

Turqia regjistroi 1,012 raste të reja të koronavirusit dhe 19 vdekje në 24 orët e kaluara, tha Ministri i Shëndetësisë, Fahrettin Koca.