Libi, shpëtohen 199 migrantë të parregullt

Mos i humb

Erdoğan: Turqia pezullon të gjitha fluturimet ndërkombëtare shkaku i koronavirusit

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdoğan, ka deklaruar se në kuadër të masave për të luftuar përhapjen e koronavirusit të ri (COVID-19) Turqia...

27 raste vetëm sot/ Rama nxjerr videon: Kemi hyrë në zonën e zjarrit, armiku po synon të marrë më shumë jetë

Pasi sot u konfirmuan 27 raste të reja me covid19 në vend, kryeministri Edi Rama thotë se kemi hyrë në zonën e...

Pendarovski: Shpresoj të gjejmë zgjidhje me Turqinë për respiratorët

Pas mbledhjes së Këshillit të Sigurise së Maqedonisë së Veriut, presidenti Stevo Pendarovski është shprehur se beson që vendi i tij do...

Numrat e emergjencës/ Ministria e Jashtme: Shqiptarët e mbetur jashtë, ja ku mund të telefonojnë

Nga situata e pazakontë, e krijuar prej pandemisë Covid-19, shumë shtetas shqiptarë kanë ngelur të bllokuar në disa vende të ndryshme të...

Gjatë tre ditëve të fundit forcat detare të Libisë kanë shpëtuar nga mbytja 199 emigrantë të parregullt.

Sipas një deklarate me shkrim të Forcave Detare të lidhura me Qeverinë e Pajtimit Kombëtar në Libi, forcat detare të mërkurën, të enjten dhe të premten kanë shpëtuar nga përmbytja 5 anije ku ndodheshin 199 emigrantë të parregullt.

Operacioniet e shpëtimit janë ndërmarrë në brigjet verilindore dhe veriperëndimore të kryeqytetit Tripoli.

Ndërkohë transmetohet se emigrantët janë me origjinë nga Sudani, Sudani i Jugut, Senegali, Somalia, Egjipti, Eritrea, Etiopia dhe Bangladeshi.

Pas ndihmës humanitare dhe mjekësore të nevojshme, emigrantët e shpëtuar më pas janë dërguar në njësinë për Luftimin e Migracionit të Paligjshëm të lidhur me Ministrinë e Brendshme.

Libia, e cila po përjeton një boshllëk administrativ pas revolucionit, qëndron si një nga rrugët e emigrantëve afrikanë që duan të arrijnë në Evropë nëpërmjet Mesdheut për shkak të pozitës së saj të afërt gjeografike.

Një pjesë e afrikanëve që përpiqen të kalojnë shkretëtirën e Saharasë dhe Mesdheun nëpërmjet Libisë për të shkuar në Evropë bien në duart e trafikantëve të qenieve njerëzore ndërsa disa të tjerë humbin jetën në shkretëtirë ose në det.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Ardi Veliu falenderon policët: Detyrat janë përmbushur, ju kërkoj ta përballoni këtë sfidë me shpirt grup

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu ka falenderuar gjithë policët për angazhimin e tyre në luftën kundër koronavirusit.

27 raste vetëm sot/ Rama nxjerr videon: Kemi hyrë në zonën e zjarrit, armiku po synon të marrë më shumë jetë

Pasi sot u konfirmuan 27 raste të reja me covid19 në vend, kryeministri Edi Rama thotë se kemi hyrë në zonën e...

CoVid-19/ Shkon në 304 numri i të prekurve në vend

Shkon në 304 numri i të prekurve në vend nga koronavirusi. 27 raste të reja janë konfirmuar vetëm 24...

Forcat izraelite arrestojnë një ministër palestinez

Forcat izraelite kanë arrestuar Fadik el-Hedmi, ministrin e Punës të Kudsit, pranë Qeverisë palestineze. Nga Zyra e ministrit Hedmi...

Mjekët në situatë të jashtëzakonshme, duhet të shpëtojnë jetë njerëzish…

Mjekët janë në stres të jashtëzakonshëm në luftën kundër virusit Corona. Ata duhet të shpëtojnë jetë njerëzish. Por shpesh gjenden para dilemave...