Libri “Enciklopedia e dijensë dhe urtësisë”

Mos i humb

Basha pret në takimin ambasadorin e Gjermanisë

Ambasadorët duket se i janë rikthyer takimeve në selinë e PD. Ambasadori gjerman Peter Zingraf ndodhet tashmë në selinë...

Shqipëri : 22-vjeçarja me covid procedohet nga policia, theu karantinën dhe shkoi të vizitonte prindërit

Policia e Lushnjës procedoi penalisht një shtetase, pasi theu karantinën duke dalë nga shtëpia. Strukturat e Drejtorisë Vendore të...

Basha: S’ka nevojë, Listat e Hapura bëhen me ndryshime në Kodin Zgjedhor

Kreu i PD, Lulzim Basha ka bërë me dije se Listat e Hapura mund të ndryshohen brenda Kodit Zgjedhor, por Rama i...

Kosovë : Infekrologu Krasniqi gjendja është skajshmërisht e rënduar

Të premten janë konfirmuar 205 raste të reja me koronavirus në Kosovë. Ushtruesi i detyrës së drejtorit të ShSKUK’së,...

Përkthimi i veprës klasike Xhamiu-l-ulum ve-l-Hikem të muhadithit të njohur Ibn Rexheb el-Hanbeli.

Një përzgjedhje në komentin e 50 hadithe të të Dërguarit së bashku me mësimet që nxirren nga to dhe fjalët e sahabëve lidhur me to.

Libri është përkthyer nga Dr. Selim Sulejmani, ka 646 faqe, kopertina e fortë, e botuar nga SIRA – Prishtinë.

Përmbajtja e librit: Shenime për autorin Veprat vlerësohen në bazë të qëllimit Domethënia e hixhretit Nijeti në terminologjinë e fikhut Islami, Imani dhe Ihsani Pesë shtyllat e islamit Etapat e krijimit të njeriut; Kaderi Ibadeti dhe bidati Pastrimi i zemrave Feja është këshillë Mbrojtja e gjakut, nderit dhe pasurisë Si duhet kryer obligimet Unë jam i mirë Largimi nga të dyshimtat Lëre të kotën Koncepti i vëllazërisë Vlera e jetës Mirësjellja Mos u zemëro Koncepti i ihsanit Koncepti i takvasë (devotshmësisë) Mbrojtja e Allahut Koncepti i trupit Koncepti i besnikërisë Rruga e xhenetit Përgjegjësia ndaj vetvetës Kush gjen mirë le të falenderoj Allahun, e kush gjen keq le ta fajësoj vetvetën Çka mund të jepni sadaka Edhe kjo është sadaka Mirësia Pasimi i sunetit Veprat që të mundësojnë xhenetin Heshtja është mëshirë Koncepti i zuhdit Maturia Bazat e gjykimit në islam Vetëveprimi Solidariteti Vlera e lehtësimit Si llogariten të mirat Koncepti evlia Çka i është falur umetit Mbi gabimin dhe harresën Mbi statusin e të detyruarit Mos e lakmo këtë botë Shenjat e imanit Lutja Trashëgimia Afërsia nga gjaku dhe gjiri Ushqimet e ndaluara Krejt çka dehë është haram Si të ushqehemi Koncepti mynafik Mbështetja në Allahun Dhikri Sunetet e dhikrit të përditshëm

Për më shumë:

Adresa: Fondacioni i Rinisë Islame Seebacherstrasse 67, 8052 Cyrih Zvicër

Tel +41 (0) 43 300 16 70 Mobile +41 (0) 79 469 50 36

www.islamischen.ch porositeni duke klikuar ketu: http://islamischen.ch/shop/albanisch/…

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Zviceranët nuk i nënshtrohen më karantinës në Mbretërinë e Bashkuar

Ata që udhëtojnë nga Zvicra nuk do të duhet më të izolohen për dy javë kur të arrijnë në Mbretërinë e Bashkuar,...

Zaev: Nuk pranoj një shqiptar për kryeministër pa marrë parasysh çmimin

Lideri i LSDM-së Zoran Zaev në një intervistë për TV Telma në lidhje me vijat e kuqe të BDI-së për  kryeministrin shqiptar...

Durrës: Rama tregon episodin me kryetaren Sako nis dhënia e granteve

Ka nisur dhënia e granteve për rikonstruksionin dhe riparimin e banesave individuale në Bashkinë Durrës, të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit.

Kurti: Në Srebrenicë ka ndodhur gjenocid, këtë e ka vërtetuar edhe GjND

Me rastin e 25 vjetorit të masakrës së Srebrenicës, ish-kryeministri Albin Kurti ka ndarë pjesë nga fjala e Fouad Riad – Gjyqtar...

Basha : Ndryshimin nuk ka forcë ta ndalë askush!

Lideri i Partisë Demokratike, Lulzim Basha vjen me një mesazh të fortë, ndërsa i bën të qartë rivalit të tij politik, Edi...