Liderja e ekstremit të djathtë Le Pen mbështet rivalin e saj Macron kundër Turqisë

Mos i humb

Kosovë : Janë regjistruar 2 humbje jete mga covid-19 dhe 79 raste të reja në 24 orët e fundit.

79 raste të reja me koronavirus janë regjistruar në Kosovë. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) ka njoftuar gjatë 24...

I dënuar për drogë, Interpol ekstradon nga Greqia 29-vjeçarin nga Durrësi

Ekstradohet nga Greqia, një 29-vjeçar i dënuar me 4 vite burg, për kultivimin të bimëve narkotikëve. Në kuadër të bashkëpunimit dhe koordinimit...

Lazarati transferohet në Spanjë, policia: Malet janë mbushur me marihuanë nga shqiptarët

Malet Pirenej në anën spanjolle janë pushtuar nga trafikantët e mëdhenj shqiptarë, për të kultivuar marihuanë në sasi të mëdha. Ata shfrytëzojnë...

Athinë/ Plagoset me armë zjarri një shqipta

ATHINË- Një ngjarje e rëndë është regjistruar mëngjesin e sotëm në qendër të kryeqyteti grek, Athinë. Bëhet me dije...

Marine Le Pen, udhëheqësja e partisë së ekstremit të djathtë Tubimi Kombëtar në Francë, tha se qëndron pas presidentit Emmanuel Macron pas deklaratës së së fundit të presidentit turk Recep Tayyip Erdoğan.

Në një deklaratë në televizionin LCI, në lidhje me fjalët e presidentit të Turqisë drejtuar homologut francez Macron, Le Pen tha se “kërcënimet” e Erdoğan-it kundër Macron-it në të vërtetë shënjestrojnë Francën.

“Kundër këtyre kërcënimeve, unë jam vendosmërisht pas Emmanuel Macron-it, i cili është Presidenti i Francës, pavarësisht nga fakti që kemi miliona mosmarrëveshje me të. Erdoğan po provokon”, tha liderja e partisë së ekstremit të djathtë.

Ndryshe, Macron, në një deklaratë para Samitit të Vendeve të Evropës Jugore Anëtare të Bashkimit Evropian (Med7), kishte deklaruar: “Turqia po rrit provokimet dhe kjo nuk i përshtatet një vendi të madh. Populli turk është popull i madh dhe meriton gjëra të tjera. Ne evropianët duhet të jemi të hapur dhe të ashpër kundër qeverisë Erdoğan, jo kundër popullit turk. Qeveria Erdoğan bën sjellje të papranueshme”.

Ndërkaq, pas kësaj deklarate, presidenti turk Erdoğan u përgjigj: “Nuk dua të jap emra, por jam i detyruar, sepse ai merret shumë me personalitetin tim. Ai thotë se ‘Kemi problem me Erdoğan-in dhe jo me popullin turk‘. I nderuar Macron, t’i do të kesh edhe shumë probleme me mua personalisht. Këtë ta kam thënë shumë herë personalisht, por nuk dëgjon. Të kam thënë që ‘t’i nuk ke as njohuri për historinë‘. Ti nuk di as historinë e Francës. Fillimisht mos u merr me popullin turk, me Turqinë. Historia e Afrikës është pothuajse historia e Francës. Jeni ju ata që vratë 1 milion njerëz në Algjeri. Jeni ju që vratë 800 mijë njerëz në Ruanda. Fillimisht duhet të mësosh se ju nuk mund të na jepni mësime humanizmi. Këto unë ia kam thënë personalisht atij. ‘Shiko, t’i nuk ke njohuri për historinë. Fillimisht duhet të mësosh këto’”.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Si të pastrojmë këpucët e bardha, 8 mënyra të thjeshta me produkte shtëpiake

Këpucët e bardha janë pjesë e garderobë së të gjithëve pothuajse. Fatkeqësisht, meqenëse ato bëhen...

“EBA i ka bërë kërkesë zyrtare SHBA-së për avionët luftarakë F-35”

Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) të cilat pak kohë më parë nënshkruan marrëveshjen e "normalizimit" me Izraelin, thuhet se i kanë bërë...

COVID-19, rritje rekord e infeksioneve të reja në Europën Qendrore

Sllovakia ka thyer rekordin e saj për rritjen ditore në numrin e rasteve të COVID-19 për të katërtën ditë radhazi, duke raportuar...

Katari refuzon presidencën e radhës në Ligën Arabe

Katari ka refuzuar të marrë presidencën e radhës në Ligën Arabe nga e cila u tërhoq Palestina. Sipas rregullores...

Virusi i ri ‘Alien’ mund të vjedhë kredencialet nga 226 aplikacione duke përfshirë Facebook, Gmail, Snapchat

Një ekip i studiuesve të sigurisë IT nga ThreatFabric kanë zbuluar një lloj të ri malware Android që vjen me një gamë...