Ligje të reja me shumë lehtësime për punëtorët e huaj në Gjermani

Mos i humb

Kosovë : Qeveria e konsideron të panevojshëm Projektligjin për Pandeminë, të iniciuar nga Vjosa Osmani

Kabineti Qeveritar e ka e ka cilësuar si të panevojshëm hartimin e ligjit për menaxhimin dhe parandalimin e pandemisë, inicimin e së...

Manastirliu: 10 rregulla për sezon turistik të sigurt

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, nëpërmjet një postimi në facebook u ka bërë apel qytetarëve dhe turistëve të tregohen...

BE kontrolle kufitare për britanikët

Bashkimi Europian u bëri të qartë britanikëve se pavarësisht rezultatit të marrëveshjes tregtare midis dy palëve, ata do të konsiderohen si shtetas...

Ja çfarë duhet të dini për kërkesën e re të detyrueshme të maskës në Zvicër

Zvicra ka vendosur një kërkesë për maskë në transportin publik nga nesër, 6 korrik, e tutje. Ja çfarë duhet...

Paketa e re e ligjeve ka për qëllim të tërheqë punëtorë profesionistë të huaj, të aftë dhe me njohje të gjuhës gjermane, duke përfshirë dhe punëtorë nga vende jashtë BE- së dhe premton t’i lehtësojë procedurat e vizave.

Këto ligje u krijuan vitin e kaluar në një përpjekje për të mbuluar mungesën e punëtorëve të kualifikuar në shumë rajone dhe industri në gjithë Gjermaninë.

Por rregullat e reja të imigracionit po krijohen për të qenë në gjendje të deportojnë më lehtë azilkërkuesit e refuzuar.

Sipas vlerësimeve të qeverisë, rregullat e reja do të sjellin çdo vit 25 mijë punëtorë të kualifikuar në Gjermani.

Një nga ndryshimet më të rëndësishme është largimi i një rregulli që kërkon që punëdhënësit të dëshmojnë se asnjë gjerman, asnjë qytetar i BE-së nuk mund të përmbushë kualifikimet e punës para se t’i ofrohet një emigranti.

Lars Castellucci, zëdhënës për politikën e migracionit për grupin parlamentar të qendrës së majtë Social Demokrate(SPD), theksoi se “Gjermania ka nevojë për migrim“.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Publikohet tjetër përgjim i Zoran Zaevit, ja çfarë thotë për Ali Ahmetin dhe rastin që po hetohej

Një tjetër përgjim i ashtuquajtur ‘’bombë’’ është publikuar nga mediat në Maqedoninë e Veriut vetëm pak ditë para zgjedhjeve, pikërisht për ish=...

Zvicër: Janë regjistruar 108 raste të reja në 24 orët e fundit.

Në Zvicër dhe Lihtenshtajn, sot janë raportuar 108 infeksione të reja me virusin e koronës, njofton Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG)...

Iran, rritet në mbi 12.600 numri i viktimave nga COVID-19

Me 188 vdekjet e regjistruara gjatë 24 orëve të fundit nga koronavirusi i ri (COVID-19) në Iran është rritur në 12.635 numri...

Japoni, 63 të vdekur nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës

Numri i personave që kanë humbur jetën në përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës në rajonin Kyushu në jugperëndim të Japonisë është rritur...

Ushtria serbe nuk i bindet Vuçiç, kundërshton urdhërin për ndalimin e protestave

Ushtria serbe ka dalë kundër urdhërit të presidentit Aleksandër Vuçiç, për ndalimin e protestave në Beograd. Mësohet se refuzimi ka ardhur nga...