Llokume me Shegë – Receta e Thjeshtë me Ëmbëlsi Delikate

Mos i humb

Direkt pas votimit në Kuvend/ Ministrja e re e Arsimit, Evis Kushi betohet para Presidentit Meta

Nuk ka humbur fare kohë, por direkt pas votimit me 104 vota në Kuvend, ministrja e re e Arsimit, Sportit dhe Rinisë,...

Ndotja e lumit Gjanica/ Kompanitë e naftës përgjegjëse do të ndëshkohen…

Kompanitë e naftës që ndotin lumin Gjanica me mbetje hidrokarbure do të procedohen penalisht. Reagimi vjen nga kryebashkiaku i Fierit pak ditë...

Sërish i njëjti bilanc në Kosovë, 46 raste të reja me COVID-19, por shënohen 2 viktima

Kosova ka regjistruar bilancin e djeshëm duke regjistruar 46 raste të reja nga 560 teste të marra në 24 orët e fundit.

Zvicër: A mund të zbulohet virusi për 15 minuta?

Me asnjë vaksinë në shikim për të paktën disa muaj, testimi po bëhet një pjesë më e rëndësishme e përmbajtjes së koronavirusit....

Një recetë e thjeshtë, me shije unike është ajo e llokumeve me shegë.

Përgatitet lehtë dhe kërkon vetëm pakëz durim nga amvisat por që do t’ju mrekullojë tërësisht me shijen e saj të veçantë.

Përgatitja e Llokumeve me Shegë

Përbërësit

370 ml lëng shege

64 gr niseshte + 2 lugë çaji niseshte për spërkatje

3 lugë çaji me lëng limoni

200 gr sheqer

180 ml ujë

100 gram arra (nëse preferoni në vend të arrave mund të përdorni bajame, lajthi ose fistik)

50 gr sheqer pluhur

Përgatitja

Si fillim, AgroWeb.org ju udhëzon që të shtoni në një tavë letër pjekje, lyeni furçën e kuzhinës me pak vaj dhe më pas lyeni me të gjithë sipërfaqen e letrës së pjekjes që keni shtruar në tavë dhe vendoseni mënjanë.

Në një tas të shtoni lëngun e shegës, niseshtenë dhe lëngun e limonit.

Përzjeini të gjitha bashkë derisa masa të njëtrajtësohet, niseshteja të tretet plotësisht dhe lëreni mënjanë.

Më pas, hidhni sheqerin në një tenxhere, shtoni ujin dhe vendosini në zjarr.

Përziejini derisa sheqeri të shkrijë.

Në këtë moment, lëreni zjarrin në nxehtësi mesatare dhe lëreni masën të ziejë pa e përzierë përreth 10 minuta apo edhe pak më shumë.

Më pas, hiqeni nga zjarri.

Ndërkohë, hidhni në një tjetër tenxhere lëngun e shegës që keni lënë mënjanë vendoseni në zjarr mesatar dhe përziejeni derisa masa të nisë të trashet.

Shtojini masën e sheqerit që keni vluar më parë dhe vijoni të përzieni pa ndërprerje derisa të krijohet një masë e fortë xhelatinoze.

Në këtë moment uleni nxehtësinë e zjarrit lëreni edhe për pak minuta dhe më pas largojeni nga zjarri dhe shtoni arrat e thërrmuara apo arrorë të tjerë që dëshironi.

Hidheni masën në tavën që keni lënë mënjanë dhe lëreni të ftohet.

Pasi të jetë ftohur në temperaturë ambjenti dhe futeni në frigorifer ( jo në ngrirje) për 3 orë apo edhe më shumë në mënyrë që masa e llokumes të ngurtësohet.

Më pas, hiqeni nga frigoriferi, prijeni në katrorë të vegjël lyejini si fillim me pak niseshte nga të gjitha anët.

Vendosini në një pjatancë, në fund spërkatini me sheqer pluhur dhe jani gati për t’u shijuar dhe servirur.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Gabimet Me Ushqimin Që Ju Dëmtojnë Mëlçinë – Zbuloni Çfarë Duhet Të Bëni

Ushqimet që hani, ato të duhura e ato të gabuara, kanë gjithmonë një ndikim të drejtpërdrejtë në shëndetin e mëlçisë.

Kinë/ Helmoi 25 fëmijë, edukatorja dënohet me vdekje

Një mësuese e kopshtit që helmoi 25 fëmijë, duke vrarë njërin prej tyre, pas një debati me një anëtar rival të stafit...

Qendra Europiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve shton edhe katër vende në ‘Listën e Kuqe’

Qendra Europiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve ka shtuar katër vende të tjera në listën e saj të kuqe të koronavirusit,...

SHBA, 20 milionë dollarë dëmshpërblim familjes së afrikano-amerikanit të vrarë

Familjes së William Green (43), afrikano-amerikani të cilin e vrau policia në Maryland, do t’i paguhet dëmshpërblim prej 20 milionë dollarësh.

iPhone 12: Adhuruesit e Apple do ta duan këtë edicion special – por ata do ta “urrejnë” çmimin e tij

iPhone 12 i ardhshëm nuk do të jetë i lehtë për tu blerë, me raportin e fundit që sugjeron se pajisja do...