Londra padit agjentët rusë, autorë të sulmit me gaz nervor në qytetin anglez

Mos i humb

Dolën nga shtëpia të dielën, gjobiten 78 qytetarë, 4 shoferëve i tërhiqet patenta, ndëshkime dhe dy tregtarëve

E diela ishte vendosur nga qeveria që të ishte një shtet- rrethim i plotë 24 orësh por disa qytetarë , shoferë dhe...

Kapacitetet e Kosovës përballë koronavirusit

Qendra Klinike Universitare e Kosovës (QKUK) aktualisht ka rreth 500 shtretër në dispozicion, me mundësi dyfishimi sipas nevojës, për menaxhimin klinik të...

Zvicër: 60 të vdekur dhe 7014 të infektuar nga koronavirusi

Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG) sapo ka raportortuar: Në Zvicër janë 7014 raste të konfirmuara të infektimit me koronavirus. Numri i të...

Serbi, rastet nga COVID-19 rriten në 171, vendi mbyll parqet dhe zonat publike

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, ka njoftuar se nga nesër parqet dhe zonat publike të destinuara për rekreacion dhe sport në mbarë vendin...

Dy rusët e paditur nga prokuroria britanike për sulmimin me gazin nervor Novichok në qytetin anglez të Salisburit, në muajin mars, janë Aleksander Petrov dhe Ruslan Boshirov.

Nga ky sulm u helmua Sergei Skripal dhe vajza e tij Julia, të cilët arritën t’i mbijetonin helmimit. Ata kanë përdorur emra të rremë dhe janë të moshës 40-vjeçar.

Sipas Policisë Metropolitane, ata kanë mbërritur në 2 mars në Aeroportin e dytë më të madh të Londrës, Gatwick nga Moska, dhe kanë qëndruar në një hotel në lindje e Londrës përpara se të udhëtonin drejt qytetit të Salisburit, ku dera e shtëpisë së z. Skripal u kontaminua me gazin nervor Novichok.

Kryeministrja May pritet të flasë më vonë në Parlament për të informuar deputetët britanikë për këtë zhvillim.

Sergei Skripal është shtetas rus që ka fituar statusin e refugjatit në Britani të Madhe, pas një shkëmbimi spiunësh mes Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë në vitin 2010. Ai është një ish-kolonel i kundërzbulimit ushtarak rus, i cili ishte dënuar nga Moska me 13 vjet burg në vitin 2006. Moska e ka akuzuar atë si spiun britanik, i cili i kishte kaluar identitetet e agjentëve sekretë rusë, që punon nëpër Europe, shërbimit sekret britanik MI6.

Sipas Rusisë, koloneli Skripal ishte paguar 100 mijë dollarë për informacionin dhe se ai ishte rekrutuar në vitet 1990./Top Channel/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

SHBA, në 24 orët e fundit shënohen 410 vdekje të reja nga koronavirusi

Me 410 vdekje të reja të shënuara në 24 orët e fundit në SHBA ka arritur në 1.711 numri i të vdekurve...

Britani, arrin në 1.019 numri i të vdekurve nga COVID-19

Me 260 vdekje të reja të shënuara në një ditë në Britani të Madhe ka arritur në 1.019 numri i të vdekurve...

Maqedoni e Veriut, rritet në 4 numri i të vdekurve nga koronavirusi

Ministria e Shëndetësisë e Maqedonisë së Veriut konfirmoi vdekjen e 4 si pasojë e koronavirusit (Covid-19) në vend. “Mëngjesin...

Turqi, rritet në 108 numri i vdekjeve nga koronavirusi

Ministri turk i Shëndetësisë, Fahrettin Koca, ka konfirmuar 16 vdekje të reja nga koronavirusi në Turqi, me çka numri i përgjithshëm i...

Shkon në 91 numri i të prekurve me koronavirus në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka bërë të ditur se pas testimit të dytë edhe një person ka rezultuar pozitiv me virusin...