Lufta kundër koronavirusit, kinezët dezinfektojnë edhe paratë

Mos i humb

Koronavirusi/ Von der Leyen i kërkon falje Italisë: Tani BE është me ju

Evropa po mobilizohet përkrah Italisë, por duhet të pranohet se në ditët e para të krizës, përballë nevojës për një përgjigje të...

SHBA, në 24 orët e fundit shënohen 410 vdekje të reja nga koronavirusi

Me 410 vdekje të reja të shënuara në 24 orët e fundit në SHBA ka arritur në 1.711 numri i të vdekurve...

Jetonte e vetme/ Zjarr në një shtëpi në Devoll, ndërron jetë e moshuara

Një banesë është përfshirë nga flakët në Devoll dhe për pasojë një e moshuar ka humbur jetën. Mësohet se...

Kryeparlamentari turk bën thirrje për solidaritet kundër COVID-19

Kryetari i Parlamentit të Turqisë, Mustafa Şentop sot u bëri thirrje homologëve të tij të 44 vendeve aziatike të veprojnë në solidaritet...

Autoritetet kineze kanë ndërmarrë masa të gjëra në kuadër të luftës kundër koronavirusit të ri (COVID-19), ku njëra ndër to ështe dhe dezinfektimi i bankënotave,  (AA).

Sipas mediave kineze, Banka Qëndrore e Kinës njoftoi se kanë filluar dezinfektimin e parave që kanë qenë në qarkullim në periudhën e kaluar.

Dezinfektimi i parave bëhet me rreze ultravjollcë dhe në temperatura të larta, ndërsa planifkohet që bankënotat e përdorura të mbeten në kasafortë nga shtatë deri në 14 ditë

Më tej theksohet se bankat në rast nevoje, klientëve të tyre mund t’u japin para të reja të papërdorura, ndërsa paratë që janë “vendosur në karantinë” përsëri do të lëshohen në qarkullim pas skadimit të përiudhës së kontrollit.

Komisioni Kombëtar i Shëndetetësisë në Kinë (NHC) sot njoftoi se në 24 orët e fundit kanë vdekur 142 persona të infektuar, me çka numri i të vdekurve nga virusi i rrezikshëm ka shkuar 1.666.

Deri më tani janë konfirmuar 68.500 raste të personave të prekur nga virusi, kurse në 24 orët e fundit u konfirmuan 2.009 raste të reja.

Për herë të parë koronavirusi u shfaq në qytetin kinez Wuhan në fund të viti të kaluar dhe filloi të përhapet me shpejtësi, ndërsa më shumë se 20 vende të botës kanë konfirmuar praninë e virusit.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Shkenca shpjegon: Si penetron dhe godet koronavirusi organizmin

COVID-19, sëmundja që shkaktohet nga koronavirusi, në shumë raste kalon pa shfaqur simptoma. Por në një pjesë të mirë...

Mësoni të piqni pogaçe të shijshme me sodë bikarbonati

Me ndihmën e udhëzimeve do të gatuani pogaçe të shkëlqyeshme të cilën familjarët tuaj do ta adhurojnëPër të dalë pogaçja e mirë,...

Asnjë i burgosur në Burgun e Mitrovicës nuk është me koronavirus

Departamenti Shëndetësor i Burgjeve pranë Ministrisë së Shëndetësisë njofton se asnjë i burgosur nuk është i prekur me COVID-19.

Qeveria emëron bordet e disa ndërmarrjeve publike

Kryeministri në detyrë i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, në pajtim me Rregulloren e Punës së Qeverisë, ka thirr mbledhjen korresponduese (mbledhja...

Kosovë, me një rast të ri, rritet në 126 numri i të infektuarve me COVID-19

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK) ka njoftuar edhe për një rast të diagnostikuar pozitiv me koronavirusin e ri (COVID-19),...