Lulelakër e Pjekur me Djathë – Shije Perfekte

Mos i humb

Infektohet me koronavirus Shefja e Epidemiologjisë në ISHP, Silva Bino

Infektohet me koronavirus, shefja e Epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino. Lajmi konfirmohet nga burime pranë Ministrisë së...

Tensionet në Mesdheun Lindor/ Greqia dhe Turqia së shpejti bisedime në Stamboll, por nuk dihet se kur

Greqia dhe Turqia do të rifillojnë bisedimet për Mesdheun Lindor pas tensioneve të fundit për kërkimet. Ministria e jashtme...

Meta vë kufirin e kuq: Po u shkel ”5 Qershori” fajtori është vetëm Edi Rama, duartrokas vetëm hapjen e listave 100%

Në një reagim për mediat, presidenti i vendit Ilir Meta është shprehur se në rast se shkelet marrëveshja e 5 Qershorit, ka...

Zvicra voton ‘jo’ për kufizimin e lëvizjes së lirë me BE

ZVICËR- Zvicra i tha sot “jo” me shumicë të madhe votash nismës së të djathtës populiste për të kufizuar emigracionin e shtetasve...

Lulelakra është një perime shumë popullore në Shqipëri.

Kjo famë vjen si arsye e përdorimeve të shumta në kuzhinë, por edhe vlerave fantastike të saj.

Tufëzat e bardha të lulelakrës janë një burim i shkëlqyer i fibrës dhe kaliumit.

Ato nuk përmbajnë yndyrë dhe sodium.

Një filxhan me lulelakër ofron 25 kalori dhe plotëson 85% të dozës ditore të vitaminës C.

AgroWeb.org ju rekomandon ta gatuani lulelakrën me këtë recetë interesante.

Lulelakër e Pjekur me Djathë

Përbërësit

  • Gjysëm filxhani çaji me thërrime buke
  • Çerek filxhani çaji me djathë kaçkavall të grirë
  • 2 lugë gjelle me vaj ulliri
  • 1 lugë çaji me lëkurën e grirë të një limoni
  • 1 lugë çaji me majdanoz të grirë hollë
  • 1 lugë gjelle me piper të kuq pluhur
  • Pak kripë
  • 3-4 filxhanë çaji me tufëza të vogla lulelakre

Udhëzimet

Mbushni një tenxhere me ujë dhe vendoseni në zjarr.

Ngroheni furrën në 180 gradë.

Tepsinë e pjekjes lyejeni lehtas me vaj ulliri.

Në një enë mesatare hidhni thërrimet e bukës, djathin, vajin, lëkurën e limonit, majdanozit, piperin pluhur dhe kripën.

Përziejini të gjithë përbërësit me duar në mënyrë që shpërndarja të jetë e njëtrajtshme.

Hidheni lulelakrën në ujin e valuar dhe lëreni të ziejë për tre minuta.

Më pas kullojeni dhe hidheni në tepsi.

Sipër saj shtoni masën e lëngshme me djathë dhe thërrime buke.

Piqini së bashku për 15 minuta ose deri sa sipërfaqja të jetë e kuqerremtë.

Çfarë përmban lulelakra?

Lulelakra është e pasur me vitaminë C, K, B-6 dhe acid folik. Ajo përmban gjithashtu kalcium, hekur, magnez, fosfor dhe një sërë vitaminash të tjera të dobishme për organizmin.

Lulelakra përmban antioksidantë që parandalojnë mutacionet e qelizave dhe ulin stresin që formohet nga radikalet e lira.

Lulelakra është e pasur në fibra dhe ujë. Për këtë arsye ajo lufton sëmundjet e lidhura me aparatin tretës.

Ajo ndihmon dhe në parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare, diabetit dhe obezitetit.

Një tjetër përbërës i lulelakrës, kolina, ndihmon në forcimin e memorjes, të muskujve, si dhe ndihmon me problemet e gjumit.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Gabimet Me Ushqimin Që Ju Dëmtojnë Mëlçinë – Zbuloni Çfarë Duhet Të Bëni

Ushqimet që hani, ato të duhura e ato të gabuara, kanë gjithmonë një ndikim të drejtpërdrejtë në shëndetin e mëlçisë.

Kinë/ Helmoi 25 fëmijë, edukatorja dënohet me vdekje

Një mësuese e kopshtit që helmoi 25 fëmijë, duke vrarë njërin prej tyre, pas një debati me një anëtar rival të stafit...

Qendra Europiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve shton edhe katër vende në ‘Listën e Kuqe’

Qendra Europiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve ka shtuar katër vende të tjera në listën e saj të kuqe të koronavirusit,...

SHBA, 20 milionë dollarë dëmshpërblim familjes së afrikano-amerikanit të vrarë

Familjes së William Green (43), afrikano-amerikani të cilin e vrau policia në Maryland, do t’i paguhet dëmshpërblim prej 20 milionë dollarësh.

iPhone 12: Adhuruesit e Apple do ta duan këtë edicion special – por ata do ta “urrejnë” çmimin e tij

iPhone 12 i ardhshëm nuk do të jetë i lehtë për tu blerë, me raportin e fundit që sugjeron se pajisja do...