Macron dhe Merkel biseduan për reforma në Eurozonë

Mos i humb

Me 5 yje! Ndërtohet hoteli i parë “inteligjent” në Greqi

Vizitorët në qytetin e dytë më të madh të Greqisë, Selanikut, do të jenë në gjendje të provojnë hotelin e parë inteligjent...

Albin Kurti pranon mesazh urimi nga presidenti turk, Erdoğan

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka pranuar mesazh urimi nga Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, mbrëmjen e së martës, (AA). Siç njofton...

Shqipëri, konferencë për integrimin e Ballkanit Perëndimor në BE

Në Shqipëri është mbajtur konferenca ndërkombëtare mbi procesin e zgjerimit të Bashkimit Evropian (BE) me temë: "Një kontinent, një e ardhme: Zgjerimi...

Thaçi: Bazamenti i ushtrisë së Kosovës është gjaku i derdhur për liri

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, për nder të 12-vjetorit të pavarësisë së Kosovës ka vizituar pasdite Kazermën “Adem Jashari”, ku është pritur me nderime...

Presidenti francez Emmanuel Macron dhe kancelarja gjermane Angela Merkel bieduan të premten në Paris për mundësinë e arritjes së marrëveshjes përfundimtare për reforma në Eurozonë.

Ata thanë se ishin të përkushtuar skajshmërisht për forcimin e monedhës së përbashkët të bllokut dhe Bashkimit Evropian (BE) në tërësi.

Merkel tha se të dy vendet duhet të bëjnë përpjekje të përbashkët për të dhënë një kontribut më të madh për unitetin e BE-së.

“Gjermania dhe Franca mund dhe duhet të marrin rolin udhëheqës në shumë çështje dhe për këtë arsye unë e kuptoj se Franca është duke pritur që ne të formojmë qeverinë e re”, tha Merkel në një konferencë për media.

“Në një bazë të gjerë unë nuk shoh asnjë dallim në qëndrimet tona. Kjo është Evropa që duhet të ketë një politikë të përbashkët të jashtme në lidhje me çështjet strategjike, Evropë e cila duhet të ketë politikat e saj të zhvillimit, Evropë me politikat e mbrojtjes dhe Evropë e cila duhet të jetë ekonomikisht e fuqishme”, shtoi ajo.

Macron tha se ishte e rëndësishme të përcaktoheshin të gjitha detajet e reformave të planifikuara.

“Kjo do të jetë tema e bisedës sonë në javët dhe muajt e ardhshëm për të përcaktuar rrugën e cila do të na dërgon në atë drejtim”, tha presidenti francez.

Macron dhe Merkel në Samitin e BE-së muajin e kaluar arritën marrëveshje për miratimin e planeve të përbashkëta për Eurozonën./Rtv islam/

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

Rritet bilanci/ Shkon në 79 numri i të prekurve nga koronavirusi në Itali, ndalohet hyrja dhe dalja në disa qytete

Italia ka dhënë alarmin për koronavirusin. Fqinjët janë vendi më i prekur në Europë, ku tashmë është rritur numri i të prekurve...

Si ta ndalojmë Alexa-n që të mos regjistrojë bisedat private

E vetmja mënyrë për të ndaluar regjistrimin e Amazon Alexa në shtëpi është ta ndalni atë. Nëse nuk dëshironi...

Nëse keni njolla të bardha në dhëmbë, patjetër lexojeni këtë tekst!

Nëse keni njolla të bardha në dhëmbë madje përherë – është shenjë për t’u brengosur, thonë stomatologët Fjala është...

Kur jemi duke fjetur mund të mësojmë një gjuhë të huaj, e pohon shkenca

Ndërsa ne nuk mund të punojmë ose gatuajmë saktësisht në të njëjtën kohë, truri ynë është shumë aktiv teksa jemi në gjumë

Kaçamak me kërpudha

Për kafjall, darkë, por bën edhe për drekë… Kurdo që ta përgatitni, këtë ushqim do ta pëlqeni menjëherë! –...