Madagaskar, stuhia tropikale shkakton 17 të vdekur

Mos i humb

OBSH kërkon 675 milionë dollarë ndihmë për të luftuar Covid-19

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Adhanom Ghebreyesus i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar për 675 milionë dollarë ndihmë...

Një 45- vjeçari nga Skrapari vdiq dje nga AH1N1

45- vjeçari Vjetor Alushi nga Skrapari i cili u diagnostifikua me gripin AH1N1 dhe vdiq në Sanatorium në Tiranë kishte probleme prej...

Konfirmohet rasti i katërt me koronavirus në Zvicër

Autoritetet zvicerane konfirmuan tre raste të reja të koronavirusit të enjten, duke bërë kështu gjithsej katër persona me koronavirus.

Tragjike në Durrës, burri vret gruan me thikë brenda byrektores

Një ngjarje e rëndë sapo ka ndodhur në Durrës. Një grua është vrarë me thikë nga bashkëshorti i saj,...

Të paktën 17 persona kanë humbur jetën, ndërsa gjashtë mijë të tjerë kanë mbetur pa shtëpi si pasojë e stuhisë tropikale Eliakim në Madagaskar, shtet ishull në pjesën lindore të Afrikës.

Përmes një deklarate, Zyra Kombëtare për Menaxhimin e Rreziqeve dhe Fatkeqësive (BNGC) ka bërë e ditur se stuhia ka shkaktuar përmbytje veçanërisht në pjesët veriore të vendit dhe është duke avancuar drejt pjesës juglindore me shpejtësi prej 130 deri në 150 kilometra në orë.

Në deklaratë gjithashtu theksohet se si pasojë e stuhisë kanë humbur jetën 17 persona, ndërsa gjashtë mijë të tjerë kanë mbetur pa shtëpi. Qytetarëve i është bërë thirrje që të jenë të kujdesshëm ndaj erërave të forta dhe përmbytjeve.

Nga stuhia janë dëmtuar shumë shtëpi dhe biznese. Pritet që stuhia të përfshijë edhe shtetin ishull Reunion në lindje të Madagaskarit.

Në lajmet e mediumeve lokale në Reunion vlerësohet se stuhia nuk do të jetë aq e efektshme sa ajo në Madagaskar.

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

A Është e Dëmshme Kërcitja e Kockave

Për shumë njerëz një nga gjërat e para që bëjnë sapo zgjohen nga gjumi është kërcitja e kockave dhe tërheqja e trupit.

Fërgesë e Ngrohtë me Gjizë e Hudhra

Fërgesa është padyshim një nga traditat më të hershme të kuzhinës shqiptare. E gatuar në mënyra të ndryshme në...

Omëletë e bardhë e shpejtë me dy lloje djathërash: Kafjall i përsosur i cili ju shkrihet në gojë!

Fjala është për omëletën e shpejtë nga të bardhët e vezëve, përgatitja e së cilës zgjat afro dhjetë minuta

Huawei ka prezantuar P40 Lite në heshtje dhe fshehtësi

Huawei do të prezantojë serinë e saj të re P40 në Paris më 26 mars. Sidoqoftë, Huawei po sjell tashmë P40 Lite...

“Përgjegjësia humanitare në Idlib nuk i takon vetëm Turqisë, por bashkësisë ndërkombëtare”

Ministria e Punëve të Jashtme e Gjermanisë porositi se përgjegjësia humanitare në Idlib nuk i takon vetëm Turqisë, por tërë bashkësisë ndërkombëtare...