Maliki: Nëse Netanyahu vjen në pushtet, mundësia për bisedime është zero

Mos i humb

Paris, sulm me thikë pranë “Charlie Hebdo”, plagosen 4 persona

Një person i armatosur me thikë ka sulmuar disa persona mëngjesin e së premtes në vendin ku më parë ndodheshin zyrat e...

Irani goditet nga një tërmet 5.2 ballë

Një tërmet me fuqi prej 5.2 ballë sipas shkallës së Rihterit goditi rajonin Golestan në verilindje të Iranit. Në...

Rama pas takimit në selinë e PS: Unë nuk jam asnjëherë i kënaqur as me veten time, lëre më me drejtuesit politikë

Kryeministri Edi Rama ka dhënë një prononcim për mediat pas takimit në selinë e PS me drejtuesit politik të qarqeve. Teksa fushata...

Omleta e Vjeshtës me Patate – Receta e Shpejtë dhe Plot Shije

Një nga arsyet që mëngjeset të nisin mirë, janë pa dyshim ushqimet e mrekullueshme të cilat i shoqërojnë. Sa...

Ministri i Punëve të Jashtme i Palestinës, Riyad al-Maliki, ka deklaruar se nëse Netanyahu vjen sërish në pushtet, mundësia për rifillimin e bisedimeve është pothuajse zero.

Në selinë e përgjithshme të OKB-së, Maliki iu përgjigj pyetjeve të gazetarit të AA-së pasi dorëzoi presidencën e radhës vendit latino-amerikan Guyana-s të cilën vendi i tij e kryesonte në grupin e vendeve në zhvillim G77+Kina.

Duke vlerësuar pasigurinë e politikës në Izrael dhe ndikimin e bllokimit për rifllimin e bisedimeve, Maliki akuzoi kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu për “vrasjen e të gjitha shpresave” lidhur me rifillimin e bisedimeve derisa ai është në pushtet.

“Përsa kohë që Netanyahu ndodhet në pushtet ne nuk presim rifillimin e bisedimeve mes Izraelit dhe Palestinës. Ai nuk u beson bisedimeve. Ai i beson vazhdimit të ‘status quo’-së dhe aneksimit të më shumë territoreve palestineze. Nëse nga zgjedhjet del sërish i njëjti rezultat dhe nëse Netanyahu vjen sërish në pushtet, mundësia për rifillimin e bisedimeve me Izraelin është pothuajse zero”, ka thënë Maliki.

Në pyetjen nëse qeveria e Trumpit “po pret apo jo zgjedhjet në Izrael dhe më pas të deklarojë Planin e Paqes në Lindjen e Mesme?”, Maliki është përgjigjur se “Këtë e kanë thënë shumë herë dhe nuk kanë zbatuar atë çfarë kanë thënë. Nuk u besoj atyre (qeverisë Trump). Edhe ju e keni dëgjuar shumë herë të njëjtën fjalë, përse ta besoni? Çfarë ndryshimi ka tani? Dyshoj se mund të ketë një plan”.

Gjithashtu Maliki është përgjigjur me “jo” në pyetjen nëse është takuar apo jo me ndonjë zyrtar amerikan gjatë vizitës së tij në New York.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rrjedhin gjitha detajet e Google Pixel 5, pak para lansimit!

Google ka vendosur të mbajë një ngjarje më vonë sot gjatë ditës, ku kompania do të zbulojë zyrtarisht modelin e ri të...

Rusi, 169 viktima dhe mbi 8.900 raste të reja me COVID-19

Numri i rasteve me koronavirusin e ri (COVID-19) në Rusi ka arritur në 1.185.231 ndërsa bilanci i viktimave në 20.891.

Macron telefonon Putinin: Duhet një armëpushim i plotë mes Armenisë dhe Azerbajxhanit

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, dhe homologu i tij francez, Emmanuel Macron, bënë thirrje për armëpushim midis forcave të Azerbajxhanit dhe atyre...

Ukrainë, 5 të vdekur gjatë zjarreve pyjore

Gjatë zjarreve pyjore në Lugansk, në lindje të Ukrainës, për vdekje kanë pësuar pesë persona. Në njoftimin e Ministrisë...

Sinjalet e Fshehura Që Tregojnë se i Keni Enët e Gjakut të Bllokuara

Arteriet janë enët e gjakut që janë përgjegjëse për transportin e gjakut të pasur me oksigjen. Në gjendjen e tyre normale, arteriet janë elastike...