Maqedoni e Veriut, komuniteti musliman pezullon faljen e namazit në xhami

Mos i humb

Sherri me armë me 1 të vdekur dje në Durrës, arrestohen 5 persona, 3 në kërkim

Pesë persona janë arrestuar në lidhje me sulmin me armë zjarri që ndodhi dje në Durrës, ku një person humbi jetën dhe...

Administrata më me fat, ja punët ku shqiptarët punojnë me orë më të zgjatura

Në disa sektorë punonjësit shfrytëzohen në punë me shumë se përcaktimet në kodin e punës, pa përfituar shpërblime për orët shtesë. Sipas...

Covid/ 12 minuta për të ditur jo vetëm nëse jeni pozitiv por edhe sa shumë sëmurë jeni

Dymbëdhjetë minuta për të ditur jo vetëm nëse jeni pozitiv por edhe sa shumë sëmurë jeni dhe nëse keni krijuar antitrupa.

Presidentja e KE: Vendim historik hapja e negociatave me Tiranën dhe Shkupin. Ne ndajmë të njëjtën histori, të njëjtin fat

Presidentja e Komisonit Europian, Ursula von der Leyen ka mbrojtur sot vendimin “historik” për të hapur bisedimet e pranimit me Shqipërinë dhe...

Bashkësia Fetare Islame (BFI) e Maqedonisë së Veriut për shkak të situatës së përgjithshme të krijuar në vend nga përhapja e koronavirusit të ri (COVID-19) ka sjellë vendim për pezullimin e faljes së namazit nëpër xhami dhe tubimeve të tjera fetare në vendet e adhurimit.

Në njoftimin për media, BFI thekson se “ky vendim është detyrues deri në krijimin e kushteve dhe rrethanave të përgjithshme që do të mundësojnë BFI-në të sjellë vendim tjetër”.

“Pezullohet falja e namazeve ditore të organizuar me xhematë nëpër xhamitë e vendit, por muezinët janë të detyruar të thirrin ezanin nëpër xhami në çdo kohë të namazit”, tha BFI, duke theksuar edhe pezullimin e faljes së namazit të xhumasë nëpër të gjitha xhamitë e vendit.

BFI po ashtu theksoi se në rastet e vdekjeve nga koronavirusi i ri, “ceremonia e varrimit do të bëhet nga organet kompetente, të përgatitura me mjetet e duhura, ndërsa falja e namazit të xhenazes dhe ceremonitë tjera sipas sheriatit islam do të bëhen pasi të bëhet varrimi”.

Ky rregull, thotë BFI, vlen edhe për kufomat që eventualisht do të vijnë nga jashtë vendit.

BFI rekomandon besimtarët islam që t’u largohen të gjitha tubimeve masive, si dhe të jenë të qetë, të ndjekin udhëzimet e autoriteteve kompetente, të mos bëhen viktimë e panikut të panevojshëm, pasi sipas tyre, paniku është më i dëmshëm se vetë virusi dhe mund të shkaktojë pasoja të paparashikueshme.

Ministria e Shëndetësisë e Maqedonisë së Veriut sot njoftoi se janë konfirmuar edhe tre raste të reja me koronavirus (COVID-19), duke e çuar numrin e përgjithshëm të të infektuarve nga ky virus në vend në 26.

COVID-19 për herë të parë u shfaq në Wuhan të Kinës dhjetorin e kaluar dhe është përhapur në të paktën 152 vende dhe territore. Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) shpalli shpërthimin një pandemi.

Sipas faqes së internetit “Worldometer”, nga 186.500 raste të konfirmuara në mbarë botën numri i vdekjeve aktualisht tejkalon shifrën 7.400, ndërsa mbi 80.500 pacientë janë shëruar.

Numri aktual i rasteve aktive është mbi 98.600, 93 për qind e të cilëve janë në gjendje të qëndrueshme dhe 7 për qind në gjendje kritike.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Maskat transparente dhe ato me valvule, të rrezikshme për përhapjen e coronavirusit

Njerëzit që mbajnë maska plastike në fytyrë, ose edhe ato që janë të pajisura edhe me një valvul, mund të shpërndajnë spërkla...

Danimarka shtrin kufizimet antiCOVID-19 në të gjithë vendin! Rekord infeksionesh në Holandë

Danimarka do të shtrijë kufizimet antiCOVID-19, tashmë të vendosura në zonën e Kopenhagës, në të gjithë vendin dhe do të vendosë masa...

Vazhdon të rritet bilanci i viktimave nga COVID-19 në Indi, Brazil dhe Meksikë

Për shkak të koronavirusit të ri (COVID-19) në 24 orët e fundit në Indi janë shënuar 1.247 vdekje, në Brazil 858, ndërsa...

Kryevirologu amerikan gati të vërë bast: Vaksina e sigurt në nëntor, por nuk përjashtohet edhe në tetor

Kryevirologu amerikan Anthony Fauci është gati të vërë bast për një vaksinë efektive që do të jetë gati në nëntor ose dhjetor...

Facebook akuzohet se “po i vëzhgon” përdoruesit e Instagram-it përmes kamerave

Facebook Inc. përsëri po paditet për gjoja spiunim në përdoruesit e Instagram, këtë herë përmes përdorimit të paautorizuar të kamerave të tyre...