Maqedonia pret ftesen për anëtarësim në NATO gjatë samitit të kësaj jave

Mos i humb

Merkel: Covid-19 më e keqe se kriza bankare dhe financiare e vitit 2008

Kancelarja gjermane, Angela Merkel tha se epidemia e koronavirusit të ri (Covid-19) ka futur vendet në një situatë më të vështirë se...

Francë, një 16-vjeçare viktima më e re nga koronavirusi

Si pasojë e infektimit me koronavirusin e ri ka vdekur një vajzë 16-vjeçare në Francë. Ajo njëherësh është viktima më e re...

Kina nuk raportoi asnjë rast të COVID-19 me origjinë nga vendi në dy ditët e fundit

Të gjitha rastet me koronavirus të ri (COVID-19) në Kinë në dy ditët e fundit janë personat që kanë ardhur nga jashtë...

Nga sot lëvizet me leje. Si të aplikoni për ta përfituar

Nga sot, të gjithë këmbësoret do të duhet të marrin leje-dalje përmes portalit e-Albania, por përjashtim nga ky rregull përbëjnë ata që...

 

 

Këtë javë në Bruksel duhet të mbahet samiti i NATO-s në të cilin Maqedonia pret të merr ftesën për anëtarësim në aleancë. Ministrja e Mbrojtjes Radmilla Sheqerinska, sot së bashku me koordinatorit kombëtar për NATO, Stevo Pendarovski, do të mbajnë konferencë para mbajtjes së samitit.

Pas marrjes së ftesës nga NATO, Maqedonia pret të ulet në tavolinë me vendet tjera dhe procesi i anëtarësimit të zgjasë jo më shumë se gjashtë muaj.
Sheqerinska në një intervistë për REL, tha se pret që të mos paraqiten probleme shtesë në procesin e anëtarësimit.

Ajo nuk precizoi nëse planifikohen masa konkrete kundër presidentit Gjorge Ivanov, i cili po refuzon ta nënshkruajë dekretin për Ligjin e ratifikimit të marrëveshjes me Greqinë.

Nga ana tjetër sekretari gjeneral i NATO-s, Jens Stoltenberg, në takim me kryeministrin Zoran Zaev që e pati në fund të qershorit tha se në samitin e 11 dhe 12 korrikut, Maqedonia zyrtarisht do ta merr ftesën për në NATO.

© SYRI.net

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Iran, rritet në 2.898 numri i të vdekurve nga COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit në Iran janë shënuar 141 vdekje të reja nga koronavirusi i ri (COVID-19), duke e rritur në...

Rastet globale të koronavirusit tejkalojnë 800,000 persona

Numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmuara nga koronavirusi sot ka tejkaluar 800,000, sipas shifrave të përpiluara nga Universiteti Johns Hopkins me...

Gazetari i Mianmarit përballet me burgim të përjetshëm për një intervistë

Autoritetet e Mianmarit kanë arrestuar një gazetar nën ligjin e diskutueshëm kundër-terrorizmit rreth një raporti lajmesh në lidhje me grupin rebel etnik...

British Airways pezullon të gjitha fluturimet e saj në Gatwick

Avikompania British Airways ka pezulluar të gjitha fluturimet e saj në aeroportin Gatwick pas rënies së kërkesës për shkak të shpërthimit të...

Rreth 1600 persona do të kthehen në Kosovë, të gjithë do të përfundojnë në karantinë

Qindra shtetas të Republikës së Kosovës janë kthyer tashmë në vendlindje, dhe disa qindra të tjerë do të kthehen gjatë ditëve në...