“Marrëveshja për Brexit-in nuk ndryshon me kryeministrin e ri britanik”

Mos i humb

Pandemia Covid-19, Meta takon ministren e Shëndetësisë

Presidenti i Republikës Ilir Meta zhvilloi sot një takim pune me kërkesë të tij me Ministren e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale,  Ogerta...

OFL iu kërkon burimet e pasurisë tre të dënuarve në Tiranë

Operacioni Forca e Ligjit iu ka dërguar formularët për deklarimin e burimeve të pasurisë tre personazheve të tjera të botës së krimit.

Kontrollet me dron zbulojnë tokën me kanabis. Policia arrestohen 25-vjeçarin

Shërbimet e Policisë Kurbin gjatë kontrollove me dron kanë konstatuar të kultivuara në fshatin Goleme, Mamurras, Kurbin, në një pronë publike, disa...

Zyrtari gjerman: Së shpejti do të fillojmë turizmin me Turqinë

Në një deklaratë në televizionin gjerman NTV, Bareiss duke theksuar se secili vend duhet të trajtohet në mënyrë të drejtë ai tha...

Bashkimi Europian ka vënë në dukje se bashkë me kryeministrin e ri që do të zgjidhet në Britani të Madhe nuk do të ketë ndryshime në marrëveshjen për Brexit-in.

Kryezëdhënësi i Komisionit Europian, Margaritis Schinas, në një konferencë për media iu përgjigj pyetjes në lidhje me Boris Johnson, liderin e Partisë Konservatore britanike që garon për postin e kryeministrit, i cili ka premtuar se nuk do t’i paguajë BE-së rreth 40 miliardë sterlina të cilat burojnë nga angazhimet e mëparshme.

“Të gjithë e dinë marrëveshjen që ndodhet mbi tryezë. Marrëveshja për Brexit-in e miratuar nga të gjitha vendet anëtare nuk do të ndryshojë me ndryshimin e kryeministrit të ri që do të zgjidhet në Britani”, deklaroi Schinas i cili ka nënvizuar se Unioni nuk do të ndërhyjë në garën për lider që vazhdon në Britani.

Pas dorëheqjes së kryeministres britanike Theresa May nga udhëheqja e Partisë Konservatore, afati i aplikimit të përcaktuar për kandidatët e rinj drejtues përfundoi dje në mbrëmje. Sipas rregullave të partisë, ka arritur në 10 numri i atyre që zyrtarisht kërkuan kandidaturën duke marrë mbështetjen e 8 deputetëve.

Kandidatët fillimisht do të garojnë në votimin që do të zhvillohet më 13 qershor në Dhomën e Komunve të partisë. Emrat që marrin mbështetjen e të paktën 17 deputetëve do të kalojnë në raundin e mëpasshëm që do të zhvillohet më 17 qershor, ku në këtë votim duhet që kandidatët të marrin të paktën votën e 33 deputetëve.

Nëse shumica dërmuese e deputetëve nuk bashkohen pas dy kandidatëve, atëherë kandidatët e mbetur, këtë herë pritet të garojnë në votime të ngjashme më 19 dhe 20 qershor.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Durrës: Rama tregon episodin me kryetaren Sako nis dhënia e granteve

Ka nisur dhënia e granteve për rikonstruksionin dhe riparimin e banesave individuale në Bashkinë Durrës, të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit.

Kurti: Në Srebrenicë ka ndodhur gjenocid, këtë e ka vërtetuar edhe GjND

Me rastin e 25 vjetorit të masakrës së Srebrenicës, ish-kryeministri Albin Kurti ka ndarë pjesë nga fjala e Fouad Riad – Gjyqtar...

Basha : Ndryshimin nuk ka forcë ta ndalë askush!

Lideri i Partisë Demokratike, Lulzim Basha vjen me një mesazh të fortë, ndërsa i bën të qartë rivalit të tij politik, Edi...

Kosovë : Infekrologu Krasniqi gjendja është skajshmërisht e rënduar

Të premten janë konfirmuar 205 raste të reja me koronavirus në Kosovë. Ushtruesi i detyrës së drejtorit të ShSKUK’së,...

Goditet banda shqiptare e vjedhjes së skafeve në Greqi

Goditet në Greqi një bandë shqiptarësh që vidhnin skafe. Operacioni i policisë greke u përqendrua në Patra, Agrinjo, Astako dhe Ksiromero Aitiloakarnania.