Maska mban larg koronavirusin, shpëton jetët, videomesazhi i drejtoreshës së TKOB: Kaq pak na kërkohet

Mos i humb

Kosovë : Janë regjistruar 171 raste të reja me covid-19 dhe 13 humbje jete në 24 orët e fundit.

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 463 mostra të marra...

Sot në Gjermani filloi testimi i detyruar i udhëtarëve.

Siç ishte paralajmëruar, sot në Gjermani ka filluar testimi i detyruar për koronavirus për të kthyerit nga zonat e rrezikut. Qindra njerëz...

Si të Përgatisni Reçelin e Kumbullave në Dy Mënyra

Në doni të ëmbëlsoni veten apo më të dashurit tuaj apo në doni një gosti të veçantë për miqtë përgatisni reçel me...

Sekuestrohen mbi 30 mijë euro dhe një automjet në Kakavijë, nën hetim dy grekë, një italian dhe një shqiptar

Policia Kufitare e Kakavijës parandaloi dhe goditi dy raste të tentativës për transfertë të paligjshme të parave, 1 rast të trafikimit të...

Ministria e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka publikuar sot në faqen e saj zyrtare mesazhin e Drejtoreshës së Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit Zana Çela, e cila vjen me një apel për qytetarët shqiptarë teksa vendi ndodhet përballë rrezikut nga koronavirusi.

Kjo e fundit i bën thirrje qytetarëve që të vendosim maskat dhe të ruajnë distancimin social, për të frenuar kështu përhapjen e COVID-19.

“Të dashur miq, bashkëqytetarë të vendit tim. Kur në muajt mars, prill, kur shikoja televizionet italiane nxirrnin nga spitalet qindra arkivole çdo ditë, pa mundur të shpëtonin jetët e njerëzve të prekur na koronavirusi, kisha frikë se kjo panorama do të vinte dhe tek ne. Po ne të gjithë së bashku ia dolëm, pasi kishim besim tek rregullat.

Në zbatimin e rregullave të karantinimit. Sot mbas muajsh sakrificash, rastet e të infektuarve po rriten dhe kjo sepse nuk po mund të zbatojnë dhe rregullat e thjeshta; distancimin dhe vendosjen e maskës.

Kaq pak na kërkohet, të ruajmë distancë dhe të vendosim maskën që mos të infektohemi dhe të rrezikojmë jetët tona dhe të familjeve dhe pri ndeve tanë që kanë një shëndet të brishtë. Kaq pak na kërkohet; vendosja e një maske dhe distancimi, që të shpëtojmë spitalet nga tejmbushja.

Mos harroni, një maskë mban larg koronavirusin, shpëton jetët dhe shpëton normalitetin ekonomiko-social të vendit”,- thekson Zana Çela në videomesazhin e saj.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Liderja opozitare në Bjellorusi largohet nga vendi

Liderja e opozitës në Bjellorusi, Svetlana Tikhanouskaya, ka udhëtuar në Lituani dhe është e sigurt, tha ministri i Jashtëm i Lituanisë, Linas...

Kryeparlamentari i Marokut: Liga Arabe ka nevojë për reforma rrënjësore

Kryetari i Parlamentit të Marokut, El-Habib el-Maliki, tha se Liga Arabe ka nevojë për reforma gjithëpërfshirëse. Në një intervistë...

Krujë: Dogji furrën për prodhimit e gëlqeres, procedohet penalisht 49-vjeçari

Një 49 vjeçar, banues në fshatin Burizanë, Krujë është proceduar penalisht për për veprën penale “Ndotja e ajrit”. Policia...

Turqia do t’i vazhdojë aktivitetet sizmike në Mesdheun Lindor

Turqia është vendosur të lëshojë një licencë për sondime në pjesën perëndimore të shelfit të saj kontinental në rajonin e Mesdheut Lindor,...

‘Ka ende shpresë’, OBSH: Ta shtypim virusin

Organizata Botërore e Shëndetësisë, insistoi të hënën se ka ende shpresë për ta mundur pandeminë e koronavirusit, pavarësisht dhimbjes dhe vuajtjeve që...