May, e hapur për një referendum të dytë mbi “Brexit”-in

Mos i humb

Alibeaj: 4 pyetjet që Belinda Balluku dhe Edi Rama duhet t’u japin përgjigje

PD ka reaguar sot përmes ish deputetit Enkelejd Alibeaj lidhur me projektin e rrugës Milot – Fier, të prezantuar javën e kaluar...

Kryevirologu amerikan: Covid është bërë më i fortë, pandemia në fillimet e saj

Kryevirologu amerikan Anthony Fauci ka deklaruar se ‘Koronavirusi është bërë më i fortë’ dhe se ne ‘do të duhet të jetojmë me...

Testet për koronavirus së shpejti edhe në klinika private

Me propozimin e Ministrisë së Shëndetësisë, Qeveria e Republikës së Kosovës ka miratuar një sërë masash për luftimin e pandemisë COVID 19,...

Basha: Rritja e Borxhit në 80% të PBB goditje fatale për ekonominë.

Kryedemokrati Lulzim Basha akuzon kryeministrin Edi Rama së po rrit borxhin publik për të mbushur xhepat e tij dhe të oligarkëve. Basha...

Kryeministrja britanike, Theresa May mbetet kundër një referendumi të dytë mbi “Brexit”-in, por hapet ndaj mundësisë që Dhoma e Komuneve të votojë për një amendament që do të çonte në këtë rezultat.

May, gjatë një fjalimi para deputetëve propozoi një marrëveshje të re mbi “Brexit”-in, me të cilën do të tentohet të kapërcehet ngërçi. Zgjidhja e re, sipas udhëheqëses konservatore përfaqëson mundësinë e fundit për të zhbllokuar situatën.

“Vota kundër në lexim të dytë do të thotë votë kundër Brexit”, tha kryeministrja në Londër, për të ilustruar hapjen e saj ndaj kundërshtarëve dhe gjetjen e një terreni të përbashkët në Parlament për të realizuar shkëputjen nga BE-ja, për të cilën është rënë dakord me bllokun.

May ka nënvizuar se e ka konsideruar gjithnjë realizimin e “Brexit”-it një detyrë të jashtëzakonshme, pas një rezultati të qartë të referendumit të vitit 2016.

“Ishte edhe më e vështirë nga sa e kisha imagjinuar”, ka pranuar ajo, duke shtuar se mbetet e bindur që, sidoqoftë, mënyra më e mirë për të realizuar “Brexit”-in është dalja nga BE-ja me një marrëveshje të mirë dhe përcaktimi i bazave për një bashkëpunim në të ardhmen me 27 anëtarët e bllokut.

Sidoqoftë, opozita mbetet kundër, me Jeremy Corbyn që thotë se nuk ka ndryshime thelbësore në planin e Mayt.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Publikohet tjetër përgjim i Zoran Zaevit, ja çfarë thotë për Ali Ahmetin dhe rastin që po hetohej

Një tjetër përgjim i ashtuquajtur ‘’bombë’’ është publikuar nga mediat në Maqedoninë e Veriut vetëm pak ditë para zgjedhjeve, pikërisht për ish=...

Zvicër: Janë regjistruar 108 raste të reja në 24 orët e fundit.

Në Zvicër dhe Lihtenshtajn, sot janë raportuar 108 infeksione të reja me virusin e koronës, njofton Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG)...

Iran, rritet në mbi 12.600 numri i viktimave nga COVID-19

Me 188 vdekjet e regjistruara gjatë 24 orëve të fundit nga koronavirusi i ri (COVID-19) në Iran është rritur në 12.635 numri...

Japoni, 63 të vdekur nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës

Numri i personave që kanë humbur jetën në përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës në rajonin Kyushu në jugperëndim të Japonisë është rritur...

Ushtria serbe nuk i bindet Vuçiç, kundërshton urdhërin për ndalimin e protestave

Ushtria serbe ka dalë kundër urdhërit të presidentit Aleksandër Vuçiç, për ndalimin e protestave në Beograd. Mësohet se refuzimi ka ardhur nga...