Mbi 2.000 të arrestuar në ditën e dytë të protestave në Bjellorusi

Mos i humb

Dhunimi i vajzës 18-muajshe, pronari i kopshtit: Nëse e kam rrahur, më dënoni 20 vite. Pse i dhashë nënës 50 mijë lekë

Pronari i kopshtit privat në Durrës, ku një nënë ka denoncuar në polici se vajza e saj e mitur është dhunuar në...

U kap me dy pistoleta në kufi, gënjeu për shtatzaninë/ Këngëtarja Fjolla Morina lirohet nga burgu, zbulohet arsyeja

Gjykata ka vendosur sot masën e sigurisë “arrest shtëpie” për këngëtaren Fjolla Moria, e cila u kap me dy armë në pikën...

Vetëm një e pesta e të sëmurëve me Covid-19 nuk kanë simptoma

Në një studim të gjerë, të realizuar nga studiues të Universitetit të Bernës është arritur të përcaktohet përqindja e njerëzve të infektuar...

Gjithçka që duhet të dini për valën e dytë të koronavirusit në Evropë

Ndërsa shkalla e infektimit me coronavirus po rritet sërish në të gjithë Evropën, ekspertët janë të shqetësuar se një tjetër shpërthim i...

Zëdhënësja e Ministrisë së Brendshme të Bjellorusisë, Olga Çemodanova, njoftoi se janë arrestuar mbi 2.000 persona në ditën e dytë të protestave të filluara pasi Aleksandr Lukashenko ka fituar zgjedhjet presidenciale sipas rezultateve jozyrtare.

Çemodanova tha se mbrëmë kanë vazhduar protestat në Minsk, Brest, Mogilyev dhe Novopolotsk.

Ajo tregoi se protestuesit kanë sulmuar forcat e sigurisë dhe se kanë shkaktuar dëme materiale për shkak të incidenteve, duke shtuar se 21 punonjës të sigurisë janë plagosur.

Çemodanova deklaroi se disa grupe kanë përdorur bomba tymi dhe koktejl molotovi. “Janë arrestuar mbi 2.000 persona në mbarë vendin me arsyetimin se kanë marrë pjesë në protestat e paautorizuara”, u shpreh Çemodanova.

Kandidatja opozitare Tikhanovskaya që pretendonte se ka fituar zgjedhjet ka braktisur vendin

Ndërkohë, kandidatja opozitare Svetlana Tikhanovskaya që pretendon se është bërë mashtrim në rezultatet e zgjedhjeve dhe se zgjedhjet i ka fituar ajo, duke publikuar një video tregon se është larguar me dëshirën e saj nga vendi dhe se ka shkuar në Lituani.

Ajo u bëri thirrje atyre që e mbështesin që të jenë të matur dhe të respektojnë ligjet, ndërsa falenderoi ato që kanë votuar.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i Bjellorusisë, kishte njoftuar se zgjedhjet e fundjavës sipas rezultateve jozyrtare i ka fituar presidenti aktual Lukashenko duke fituar 80,23 për qind të votave. Kandidatja Tikhanovskaya, nga ana tjetër ka fituar 9,9 për qind të votave.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Vdes 54 vjecari sepse konsumonte çdo ditë karamele me mente dhe likuaricia

Një punëtor ndërtimi në shtetin amerikan të Massachusetts vdiq për shkak të një zakoni të pashembullt – ai hante çdo ditë karamele...

VV dhe LDK nuk e votojnë, dështon sërish projektligji për vlerat e UÇK-së

As sot nuk është votuar në Kuvendin e Kosovës Projektligji për Vlerat e UÇK-së. Projektligji në fjalë në Kuvendin...

Rëndohet bilanci, MSH: Ndërrojnë jetë 3 pacientë me koronavirus, konfirmohen 124 raste të reja

Është rënduar sërish bilanci i viktimave nga koronavirusi në vendin tonë, ku pas një dite pa asnjë viktimë, kanë ndërruar jetë tre...

Fiq Të Thatë Me Vaj Ulliri, Kura 40 Ditore E Shëndetit

Në shumë vende bregdetare të zonës së Mesdheut, njerëzit betohen për të mirat që vijnë nga një kurë e thjeshtë dhe shumë...

Shkarkimi i Prelës, reagon Salianji: Shpëtoi kriminelë e trafikantë, si duhej as dreqit. Po ju vjen dita!

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji ka reaguar në lidhje me shkarkimin nga detyra të prokurores Donika Prela, ish-drejtuese e Krimeve të...