Mbretëresha e bimëve mjekësore, njihuni me vetitë “magjike”

Mos i humb

Kinë, nisjet në hapësirë vazhdojnë përkundër pandemisë

Në mesin e pandemisë globale të koronavirusit, Kina sot ka nisur një grup satelitësh në orbitë. Sipas agjencisë së...

Zbardhet takimi/ Nga masat e marra kundër COVID-19 tek përballimi i situatës ekonomike, çfarë diskutuan Meta-Rama-Basha në mbledhjen e Këshillit të Sigurisë

Nën drejtimin e Presidentit të Republikës, Ilir Meta u zhvillua sot mbledhja e Këshillit të Sigurisë Kombëtare, nëpërmjet një video-konference, ku kryefjalë...

Iran, rritet në 2.077 numri i të vdekurve nga koronavirusi

Në 24 orët e fundit në Iran janë shënuar 143 vdekje të reja nga koronavirusi i ri (Covid-19), çka e ka rritur në 2.077...

Numri i vdekjeve nga koronavirusi në Gjermani rritet në 111

Numri i vdekjeve në Gjermani nga koronavirusi sot është rritur në 111. Sipas Universitetit Johns Hopkins me bazë në...

Hithrat janë bimë të cilat rriten kudo dhe njihen për vetitë kuruese.Në mjekësinë popullore njihet si mbretëresha e bimëve mjekësore. Hithrat janë një burim i mirë proteinash dhe vitaminash si A,B, dhe C si dhe kalcium, magnez, kalium dhe zink.

Ndër shekuj hithrat janë përdorur për artritin e cila kur vendoset në zonat e prekura nga artriti mund të qetësojë dhimbjet deri në 85%.

Gjithashtu hithrat kanë dhe veti të tjera luftojnë alergjitë, ndihmojnë me diabetin, i japin forcë fetusit tek nënat shtatzëna dhe ndihmojnë me prodhimin e qumështit për gratë lehona, shkatërron gurët në veshka, ul tensionin e lartë të gjakut, ndihmon me sëmundjet respiratore, ndihmon me sëmundjet gastrointestinale si dhe mbron shëndetin e tiroideve.

Po ashtu kjo bimë ka zënë vend edhe në kozmetikë në forcimin e flokut./Kosova Post/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Australia planifikon “spital virtual” në luftën kundër COVID-19

Australia po përgatiet të zbatojë një plan-projekt që parasheh trajtimin e pacientëve me koronavirus në shtëpitë e tyre përmes një sistemi special...

Zvicra aplikon masa ndihmëse për biznesin, ndan 20 miliardë USD

Qeveritë e shteteve europiane po mendojnë si të ndihmojnë bizneset, që këta të fundit të kenë mundësi të ripërtërihen, për shkak të...

Koronavirusi, Franca dhuron 300 miliardë dollarë për bizneset e mëdha dhe ndërmarrjet e mesme e të vogla

Shtetet europiane janë duke menduar sesi të ndihmojnë bizneset që të mund të rimarrin veten, pas koronavirusit. Franca ka...

Britani, arrin në 1.228 numri i të vdekurve nga COVID-19

Në Britani të Madhe janë shënuar 209 vdekje të reja brenda një dite duke e rritur në 1.228 numrin e të vdekurve në...

Maqedoni e Veriut, rritet në 6 numri i të vdekurve nga koronavirusi

Ministri i Shëndetësisë i Maqedonisë së Veriut, Venko Filipçe ka njoftuar se Klinikën për sëmundje infektive nga koronavirusi i ri (Covid-19) kanë...