Me më shumë se 13 milion të infektuar në të gjithë botën, Amerika po mbyllet përsëri

Mos i humb

Caktohet administratori që do menaxhojë 26 pasuritë e sekuestruara të Ylli Ndroqit

Arjan Baci është administratori i caktuar shtetëror i pasurive të sekuestruara të biznesmenit dhe aksionerit Ylli Ndroqi. Mësohet se Baci do të...

Salianji: SPAK të godasë abuzuesit e pushtetit, arsyet pse ‘aksioni’ kundër Ylli Ndroqit nuk i ngjan atyre të kriminelëve

Ish-deputeti demokrat, Ervin Salianji, reagon pas vendimit të SPAK për të sekuestruar pasuritë e pronarit të RTV ORA NEWS, Ylli Ndroqi.

U ndalua nga policia shqiptare pas kërkesës së Serbisë në INTERPOL, lihet i lirë veterani i UÇK-së

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Meliza Haradinaj-Stublla, ka njoftuar se autoritetet e Shqipërisë, e kanë liruar ish-luftëtarin e UÇK-së, Murtez...

Vjedhje me armë në fshatrat greke, arrestohen tre shqiptarë. Policia jep detajet

Është finalizuar operacion policor i përbashkët nga Policia Kufitare, Policia e Rendit dhe nga Policia Kufitare greke, me qëllim parandalimin e krimeve...

Numri i rasteve të raportuara të infeksionit me koronavirus në botë tejkaloi 13 milion. Në vetëm pesë ditë, nga 8 korriku deri më sot, numri i çështjeve të reja është rritur me një milion.

Shumica e rasteve janë në Shtetet e Bashkuara, pothuajse tre milion e gjysmë. Pas tyre vijnë Brazili, India, Rusia dhe Peruja.

Presidenti amerikan Donald Trump është përqendruar në fushatën për rizgjedhjennë Shtëpinë e Bardhë, dhe drejtuesit vendorë dhe të shtetit po luftojnë virusin në vendet e tyre në të njëjtën kohë.

Trump urdhëroi rihapjen e Shteteve të Bashkuara, dhe kështu ekonomisë amerikane, por kjo shpejt çoi në përhapjen e koronavirusit dhe i bëri Shtetet e Bashkuara pikën e nxehtë të virusit.

Kjo është arsyeja pse liderët lokalë dhe shtetërorë tani po kthehen në ri-mbylljen e bashkësive dhe shteteve të tyre.

CNN shkruan se Trump po e detyron vendin të hapet ndërsa spitalet po mbushen.

Numri i çështjeve në Shtetet e Bashkuara është 60,000 në ditë, kështu që krerët e shteteve nuk kanë mundësi të tjera, por të forcojnë masat kundër udhëzimeve të presidentit.

Në Teksas, kryetari i Bashkisë propozoi një mbyllje dyjavore, dhe disa ditë më parë, Guvernatori republikan Greg Abbott bëri thirrje për masa më të ashpra dhe urdhëroi mbajtjen e maskave.

Ndërkohë, shumica e rasteve brenda një dite janë regjistruar në Florida.

Epidemiologu kryesor amerikan Anthony Fauci gjithashtu foli për pandeminë, duke thënë se hapja e shpejtë e vendit kishte çuar në një rritje të epidemisë.

Trump ka hapur qytete dhe shtete në Shtetet e Bashkuara, megjithëse disa prej tyre tashmë janë duke u mbyllur.

Ai pretendoi se Shtetet e Bashkuara po përballeshin me një tranzicion, dhe se kufizimet që ai kishte hequr kishin çuar në zhvendosjen e bizneseve në qytete të mëdha, gjë që nga ana e saj kishte çuar në një rënie të papunësisë.

Por kjo mund të ndryshojë nëse përhapja e virusit vazhdon sepse nuk ka garanci që virusi nuk do të kthehet në qytete ku situata është më mirë tani, siç është Nju Jorku ose shtete si Massachusetts.

Por CNN shkruan se nuk ka rëndësi për Trump sepse ai është i fiksuar në atë që është e rëndësishme për të personalisht.

Deri kohët e fundit, ai kërkoi që fëmijët të ktheheshin në shkollë, megjithëse nuk kishte asnjë plan për kthimin e tyre në siguri. Ai më vonë tha se armiqtë e tij politikë nuk donin që fëmijët të ktheheshin në shkollë për ta dëmtuar atë.

Në mungesë të planeve të besueshme për të penguar përhapjen e Covid-19, gjithçka që Presidenti duhet të shesë tani është shpresa.

“Unë mendoj se deri në ditën e zgjedhjeve do të shihni disa numra të pabesueshëm. Tremujori i tretë do të jetë me të vërtetë i mirë, tremujori i katërt do të jetë i shkëlqyeshëm, por vitin e ardhshëm do të jetë një nga vitet më të mira ekonomike. Kështu që shpresoj se do të jem në gjendje të jem Presidenti ku them

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Berna, në krye të listës, kryeqyteti më pak stresues

Nëse po e kërkoni një vend pa stres, atëhere mund të dëshironi të merrni parasysh ta vendosni Bernën në krye të listës...

Fundosja e varkës në Himarë, gjendet e mbytur gruaja

Është gjetur e mbytur gruaja, e cila kishte humbur në det teksa ishte në varkë së bashku me familjarët e saj në...

Hapen xhamitë e Kosovës

Xhamitë e Kosovës hape sot. Këtë vendim e ka marrë myftiu i Kosovës, Naim Tërnava. “Sot hapen Xhamitë

Gjithçka që nuk dimë për katastrofën në Bejrut, i ngjashëm me shpërthimin e bombës atomike në Hiroshima

Një depo që ruante mijëra tonë materiale shpërthyese mendohet të jetë burimi i mundshëm i shpërthimit masiv që ndodhi në kryeqytetin libanez...

Jorida Tabaku: Detyrimet e prapambetura ndaj biznesit, dështimi kuptimplotë i kësaj qeverie

Ish-deputetja demokrate Jorida Tabaku denoncon detyrimet e prapambetura të qeverisë.Sipas saj, borxhet ndaj biznesit kanë arritur në 70 mld lekë. Tabaku thotë...