Më pak lodra do të thotë më shumë imagjinatë dhe lojë për fëmijën tuaj!

Mos i humb

‘PizzaExpress’ mbyll rreth 70 restorante në Britaninë e Madhe për shkak të Covid-19

Rrjeti britanik i restoranteve ”PizzaExpress” tha sot se po planifikonte të mbyllte gati 70 restorante në Britaninë e Madhe, çka rezulton në...

Stuhia vdekjeprurëse/ Isaias kërcënon Kanadanë

Të paktën pesë persona kanë humbur jetën ndërsa stuhia tropikale Isaias përfshiu shtetet amerikane në bregun atlantik. Dy persona...

MSH: Ndërrojnë jetë 6 pacientë me Covid-19, konfirmohen 101 raste të reja në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë raporton se gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë në dy spitalet Covid 6 pacientë me koronavirus.

U ndalua nga policia shqiptare pas kërkesës së Serbisë në INTERPOL, lihet i lirë veterani i UÇK-së

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Meliza Haradinaj-Stublla, ka njoftuar se autoritetet e Shqipërisë, e kanë liruar ish-luftëtarin e UÇK-së, Murtez...

Është e lehtë që të dilni në dyqan të lojërave për fëmijë dhe të mbushni qeset me modele që ju pëlqejnë jo vetëm fëmijëve, por mbase edhe juve si prindër.

Por studimet më të fundit flasin se posedimi i shumë lodrave te fëmijët i bën ata më pasiv dhe më pak kreativ.

Websajti i njohur për prindërit “Motherly” tregon se është e rëndësishme që të largoni pjesën më të madhe të lojërave të fëmijëve, dhe të fokusoheni te ato që zhvillojnë imangjinatën dhe i bëjnë më të pavarur.

Lojërat të cilat ia vlenë ti mbani në shtëpi janë ato të kualitetit më të lartë, që mund të pastrohen dhe sigurisht, ato që e vëreni se fëmija juaj i do më shumë.

Arsyet e tjera që i radhitë “Motherly” fillojnë nga fakti se me më pak lodra, fëmijët krijojnë vet përralla, e nuk i thonë ato përmendësh.

Fakti tjetër është se lojërat më të pakta eleminojnë stresin në shtëpi. Pos kësaj, fëmijët fokusohen më mirë në mungesë të rrëmujës së shkaktuar nga lodrat. Më pak lodra nxitë “zbulimet e vogla” te fëmijët dhe lojëra të menduara nga imagjinata e tyre kreative.  /MESAZHI/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Sot në Gjermani filloi testimi i detyruar i udhëtarëve.

Siç ishte paralajmëruar, sot në Gjermani ka filluar testimi i detyruar për koronavirus për të kthyerit nga zonat e rrezikut. Qindra njerëz...

Libani apelon për mbështetje të vendeve arabe pas shpërthimit

Presidenti libanez, Michel Aoun, u bëri thirrje vendeve arabe të mbështesin Libanin, pas shpërthimit masiv në Portin e Bejrutit.

Humb jetën gruaja e ambasadorit holandez që u plagos në shpërthimin në Bejrut

Ka humbur jetën Hedwig Waltmans-Molier, gruaja e ambasadorit të Holandës në Bejrut Jan Waltmans, e cila ishte plagosur rëndë në shpërthimin që...

Rritet ndjeshëm numri i të infektuarve me Covid19 në Itali, 552 raste të reja në 24 orët e fundit

Është rritur ndjeshëm numri i personave të infektuar me Covid19 në Itali. Sipas informacioneve zyrtare, në 24 orët e fundit ka pasur...

Irani regjistron 132 vdekje të reja nga COVID-19

Me 132 vdekjet e regjistruara gjatë 24 orëve të fundit nga koronavirusi i ri (COVID-19), në Iran është rritur në 18.264 numri...