MEDITIME KURANORE – 159

Mos i humb

Vazhdon zjarri i madh në pyllin e Semanit, në aksion dhe ushtria, shkrumbohen rreth 20 ha

Vijon prej disa ditësh zjarri i madh në pyllin e Semanit. Ndërkohë, Bashkia e Fierit është angazhuar me...

Hapet konkurs për ushtarë aktivë në FSK

Forca e Sigurisë së Kosovës ka hapur konkurs për pranimin e rekrutëve të rinj, ushtarë aktivë. Siç është bërë...

Shkup, protestë kundër rritjes së çmimit të energjisë elektrike

Sot në Shkup u mbajt marsh protesues kundër rritjes së çmimit të energjisë elektrike nga Komisioni Rregullator për Energjetikë i Maqedonisë së...

​Më shumë se 17,85 milion të infektuar dhe 683,000 të vdekur nga Covid-19 në botë

Më shumë se 17,85 milion njerëz në të gjithë botën janë infektuar me koronavirusin e ri dhe 683.767 kanë vdekur, sipas një...

1. Braktisja e Kuranit! E sheh se ai që e shpeshton dëgjimin e poezive duke pasur shërimin e përmismit të zemrës së tij, të tillit i pakësohet dëshira për dëgjimin e Kuranit, bile bile nganjëher mund ta urrej dëgjimin e Kuranit.

Shejhul Islam Ibn Tejmije, rahimehullah Iktidaus Siratal Mustekim; 1/442

2. Vlera e mësimit përmendësh të Kuranit! Kush e mëson përmendësh Kuranin para se të hyj në moshën madhore (bylyk), i tilli është prej atyre që iu është urtësia qysh në fëmijëri.

Ibn Abasi, radijAllahu anhuma El Med’hal Ila es Sunen el Bejheki; 2/38

3. Vlera e meditimit të Kuranit! Nëse robi i Allahut e dëgjon Kuranin dhe sunetin e të të dërguarit të Tij, salallahu alejhi ue selem! , me nijet(qëllim) të pastër(të çiltër) ashtu siç kërkon Allahu, të tillit do ia mundësoj Allahu kuptimin e tyre dhe do të vendosë në zemrën e tij dritë.

Hafidh el Kurtubij, rahimehullah El Xhamiu Li Ahkamil Kuran; 11/176

4. Ruajtja e hifzit të Kuranit përmes faljes së namazit të natës! E kam dëgjuar hoxhën tim, Muhamed Emin esh Shinkitin, Allahu e mëshiroftë duke thënë; ” Nuk ka mundësi të ngulitet në zemër Kurani, të lehtësohet memorizimi dhe kuptimi i tij përpos se duke falur namazin e natës.” Allahu e mëshiroftë hoxhën tim i cili nuk ka ndodh asnjëherë të mos falë namazin e natës, qoftë verës apo dimrit.

Shejh Atije Salim, rahimehullah Tetime Edvaul Bejan; 8/359

5. Dunjaja, sprovë për besimtarin! Nëse e vëren se koha po të shkon, vitet po të kalojnë dhe t’i nuk ke ndonjë sukses të dobishëm, nuk gjen bereqet në kohën tënde, ki kujdes mos bën pjesë në fjalën e Allahut, xhele ue ala, ku thotë; وَلَا تُطِعْ مَنْ أَغْفَلْنَا قَلْبَهُ عَنْ ذِكْرِنَا وَاتَّبَعَ هَوَاهُ وَكَانَ أَمْرُهُ فُرُطًا

“Dhe mos iu bind atij që ia kemi shmangur zemrën e tij prej përkjtimit ndaj Nesh dhe i është dhënë epshit të vet, pse puna e tij ka mbaruar.” (Kehf; 28).

Shejh Uthejmini, rahimehullah Ta’lik ala sahih Muslim

Nga arabishtja; Suad Shabani /albislam.com/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Sot në Gjermani filloi testimi i detyruar i udhëtarëve.

Siç ishte paralajmëruar, sot në Gjermani ka filluar testimi i detyruar për koronavirus për të kthyerit nga zonat e rrezikut. Qindra njerëz...

Libani apelon për mbështetje të vendeve arabe pas shpërthimit

Presidenti libanez, Michel Aoun, u bëri thirrje vendeve arabe të mbështesin Libanin, pas shpërthimit masiv në Portin e Bejrutit.

Humb jetën gruaja e ambasadorit holandez që u plagos në shpërthimin në Bejrut

Ka humbur jetën Hedwig Waltmans-Molier, gruaja e ambasadorit të Holandës në Bejrut Jan Waltmans, e cila ishte plagosur rëndë në shpërthimin që...

Rritet ndjeshëm numri i të infektuarve me Covid19 në Itali, 552 raste të reja në 24 orët e fundit

Është rritur ndjeshëm numri i personave të infektuar me Covid19 në Itali. Sipas informacioneve zyrtare, në 24 orët e fundit ka pasur...

Irani regjistron 132 vdekje të reja nga COVID-19

Me 132 vdekjet e regjistruara gjatë 24 orëve të fundit nga koronavirusi i ri (COVID-19), në Iran është rritur në 18.264 numri...