Meksikë, të paktën 44 kufoma të masakruara gjenden në një pus

Mos i humb

BE shpall vendimin zyrtar për nisjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Bashkimi Evropian (BE) njoftoi vendimin zyrtar për të filluar negociatat e anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, (AA).

Boris Johnson letër anglezëve nga karantina: Gjërat do të përkeqësohen

“Britania duhet të qëndrojë e mbyllur totalisht deri në qershor për të parandaluar siç duhet shtrirjen e plotë të koronavirusit. Kështu paralajmëroi...

Indi, rriten rastet me koronavirus

Përskaj izolimit të plotë në vend, rastet me koronavirusin e ri (COVID-19) në Indi sot kanë vazhduar të rriten.

Itali, 683 viktima në 24 orët e fundit/ Numri i mjekëve të vdekur shkon në 33

Italia ka publikuar bilancin e 24 orëve të fundit sa i përket të prekurve me Koronavirus. Numri i viktimave ka shkuar në...

 

Është gjithmonë e më e rëndë lufta mes bandave rivale të trafikut të drogës në Meksikë. Autoritetet e Shtetit të Jalisco kanë zbuluar në një pus të hapur fshati- në komunën e Zapopan-mbetjet humane të atyre që mund të jenë qindra kufoma.
Trupat e hedhura në pus janë bërë copash dhe deri tani autoritetet kanë formuar vetëm 44 prej tyre. Mediat meksikane e kanë pagëzuar ‘el pozo de los horrores’, pusi i hororeve, i thellë deri në 20 metra.

Zbulimi është bërë në 3 shtator, por tërheqja e mbetjeve humane ka mbaruar pikërisht tani. Trupat e copëtuar janë vendosur në qese plastike dhe ditë pas dite policia ka nxjerrë prej aty dhjetëra qese të tilla, 14 vetëm në ditën e fundit dhe në fund ka numëruar plot 119 të tilla.

Shumë qese nuk janë hapur akoma, ka bërë me dije Instituti shkencor i Jalisco, duke shtuar që numri i trupave është i destinuar të rritet dhe deri tani asnjë kufomë nuk është identifikuar. ’Në qese kemi gjetur koka, duar, këmbë dhe të tjera mbetje njerëzore’, ka thënë koordinatori i Kabinetit për Sigurinë e Shtetit, Macedonio Tamez Guajardo.

Prokurori ekzekutiv për hetimet kriminale, Luis Joaquin Mendez, ka saktësuar që asnjë trup i gjetur nuk është i paprekur, të gjithë janë të dëmtuar. Nga ana e tij Prokurori i Përgjithshëm i Jalisco ka njoftuar, që për të identifikuar trupat duan muaj të tërë pune, për Adn dhe mbetjet trupore.

Sipas organizatës familje të bashkuara për njerëzit tanë të humbur të Jalisco (Fundej), bëhet fjalë për varrin masiv më të madh të zbuluar ndonjëherë në Vend. Të dhënat nga Komisioni kombëtar për kërkimet e personave të zhdukur flasin për rreth 78 trupa të varrosur dhe të gjetur nga dhjetori i 2018 dhe 14 gushti i këtij viti. Vetëm në Shtetin e Jalisco janë gjetur 15 nga fillimi i 2019, në një total prej 107 kufomash.

Zbulimi pason atë në fillim të gushtit, edhe ai makabër, ku u gjetën 19 trupa të gjymtuar, në Uruapan, në Shtetin e Michoacan, rreth 400 km në perëndim të Qytetit të Meksikës, nëntë prej kufomave u gjetën të varur në një urë, gjysmë të zhveshur, si një paralajmërim për bandat rivale.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rastet globale të koronavirusit tejkalojnë 800,000 persona

Numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmuara nga koronavirusi sot ka tejkaluar 800,000, sipas shifrave të përpiluara nga Universiteti Johns Hopkins me...

Gazetari i Mianmarit përballet me burgim të përjetshëm për një intervistë

Autoritetet e Mianmarit kanë arrestuar një gazetar nën ligjin e diskutueshëm kundër-terrorizmit rreth një raporti lajmesh në lidhje me grupin rebel etnik...

British Airways pezullon të gjitha fluturimet e saj në Gatwick

Avikompania British Airways ka pezulluar të gjitha fluturimet e saj në aeroportin Gatwick pas rënies së kërkesës për shkak të shpërthimit të...

Rreth 1600 persona do të kthehen në Kosovë, të gjithë do të përfundojnë në karantinë

Qindra shtetas të Republikës së Kosovës janë kthyer tashmë në vendlindje, dhe disa qindra të tjerë do të kthehen gjatë ditëve në...

Hollandë, mbi 1 mijë të vdekur nga COVID-19

Numri i të vdekurve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në Holandë është rritur 1.039, pasi në 24 orët e fundit jetën kanë...