Mënyra më e shëndetshme për të ngrënë orizin

Mos i humb

Ushtarët izraelitë martirizojnë një palestinez në kufirin e Gazës

Një palestinez është martirizuar dhe tre të tjerë janë plagosur si pasojë e zjarrit të hapur nga ushtarët izraelitë në kufirin jugor...

Regjimi i Assadit sulmoi shkollat në Idlib me bombë thërrmuese, disa të vdekur

Si pasojë e sulmit të forcave të regjimit të Bashar al-Assadit në vendbanimet në qendër të qytetit Idlib katër shkolla janë shënjestruar...

Erdoğan: Politikat e Turqisë në Siri dhe Libi nuk janë aventurë

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan gjatë një ceremonie në Izmir deklaroi se "Politikat e Turqisë në Siri dhe Libi nuk janë as...

Mbi 82.000 persona të prekur nga koronavirusi në mbarë botën

Numri i personave të prekur nga koronavirusi i ri (Covid-19) i cili u shfaq në qytetin Wuhan të Kinës dhe më pas...

Orizi është një nga ushqimet më të përhapura. Në fakt, mund të adoptohet në shumë receta, por cila është mënyra më e shëndetshme për ta gatuar?

Ka mënyra të ndryshme për ta përgatitur, të gjitha pothuajse të shëndetshme, gjithçka varet nga receta dhe ajo që do e shoqërosh.

A të shëndosh orizi?
Orizi, si shumë drithëra të tjerë, përmban ujë, karbohidrat, kripëra minerale dhe fibra. Përqindja e yndyrnave është e ulët. Por kryesorja është që është ushqim i shëndetshem dhe burim i karbohidrateve të nevojshme për trupin. Një rizoto nuk është problem për dikë që është mbipeshë, varet nga sasia që konsumon. Ajo që rrit peshën në fakt, është abuzimi me kaloritë krahasuar me aktivitetin që bëjmë.

Rreziku i arsenikut
Orizi ka aftësinë të përthithë përqindje të lartë arseniku. Nga ky këndvështrim, opinioni i shpërndarë për virtytet e orizit integral bëhet relativ. Tipi integral mban sigurisht veti ushqyese më shumë se orizi i bardhë, por gjithashtu përmban sasi më të madhe arseniku. Një mënyrë e reduktimit të tij është gatimi me ujin në raportin 2:1, gatimi i zakonshëm i tij, apo të lini gjithë natën orizin në ujë.

Gatimi i orizit në mënyrë të shëndetshme
Për tu kujdesur për shëndetin tuaj dhe në tavolinë, mund të provoni disa kombinime në gjendje për të përftuar vetitë e këtij ushqimi.

Më shumë shije në supë
Nëse ajo që kërkoni është një pjatë e shijshme dhe ushqyeshme, shtoni supë. Supat me perime apo me pulë, i japin shije, aktivizojnë përbërësit që ndihmojnë në përpthithjen më të mirë të vlerave gjatë tretjes.

Rizoto me xhinxher, i mirë për zemrën
Për një rizoto ndryshe, të shijshëm dhe të shëndetshëm këshillohet përdorimi i xhinxherit. Mund ta grini dhe ta shtoni në ujin që zjen apo në formë pluhuri. Kompletojeni receten me pak vaj koksi, dhe shija dhe përfitimet janë të garantuara.

Pasurojeni rizoton me antioksidantë
Një tjetër mënyrë e mirë është kombinimi me përbërës antioksidantë. Kështu, mund të shtoni perime dhe kërpudha, që japin dhe një sasi proteinash.

Edhe hudhra është një përbërës me mjaft përfitime. Shtojeni vetëm, ose në kombinim me qepën. Rizotoja do të bëhet më e shijshme dhe e shendetshme./Top Channel/

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

A Është e Dëmshme Kërcitja e Kockave

Për shumë njerëz një nga gjërat e para që bëjnë sapo zgjohen nga gjumi është kërcitja e kockave dhe tërheqja e trupit.

Fërgesë e Ngrohtë me Gjizë e Hudhra

Fërgesa është padyshim një nga traditat më të hershme të kuzhinës shqiptare. E gatuar në mënyra të ndryshme në...

Omëletë e bardhë e shpejtë me dy lloje djathërash: Kafjall i përsosur i cili ju shkrihet në gojë!

Fjala është për omëletën e shpejtë nga të bardhët e vezëve, përgatitja e së cilës zgjat afro dhjetë minuta

Huawei ka prezantuar P40 Lite në heshtje dhe fshehtësi

Huawei do të prezantojë serinë e saj të re P40 në Paris më 26 mars. Sidoqoftë, Huawei po sjell tashmë P40 Lite...

“Përgjegjësia humanitare në Idlib nuk i takon vetëm Turqisë, por bashkësisë ndërkombëtare”

Ministria e Punëve të Jashtme e Gjermanisë porositi se përgjegjësia humanitare në Idlib nuk i takon vetëm Turqisë, por tërë bashkësisë ndërkombëtare...