Mësuesit protestë në Athinë kundër ligjit ‘Kerameos’.

Mos i humb

Qytetarët e Kosovës nga sot me kufizim lëvizjes, këto janë edhe masat tjera që u vendosën nga Qeveria Hoti

Duke filluar nga sot, qytetarët e Kosovës do të duhet të ndjekin rregullat e reja të vendosura nga institucionet përgjegjëse në mënyrë...

Maqedonia e Veriut janë regjistruar 173 raste pozitive dhe 15 viktima me covid-19 gjatë 24 orëve të fundit

Maqedonia e Veriut ka regjistruar sot numrin e vdekjeve më të madh nga COVID-19 që nga fillimi i pandemisë. 15 viktima janë...

LSI: Mbi 700 mln euro, vjedhje e dokumentuar, ja faktet e reja tronditëse që demaskojnë oreksin e qeverisë

Nënkryetari i LSI-së Petrit Vasili ka reaguar sërish në lidhje koncesionin e rrugës Milot-Fier, të cilën e cilësoi një mega vjedhje korruptive.

Basha nga Divjaka tha : Bazat detare po u falen oligarkëve në ditët e fundit të qeverisë

Nga plazhi i Divjakës ku u ndal në një takim me bizneset dhe operatorët turistikë, kreu i PD-së Lulzim Basha denoncoi se...

Një tubim pan-arsimor kundër projekt-ligjit për arsimin të Ministrit Niki Kerameos po zhvillohet aktualisht në qendër të Athinës.

Me parullën qendrore “tërheqja e projekt-ligjit antikulturor tani”, protestuesit u mblodhën së pari në Propylaea dhe u drejtuan nga Parlamenti, duke kërkuar, përveç tërheqjes së projektligjit, të mos zbatojnë vendimin ministror të shkollës për transmetimin e drejtpërdrejtë të mësimeve.

Në tubim marrin pjesë federatat pan-helene të ILO dhe OLME, si dhe institucione arsimore dhe sindikata.


Ndërkohë, Rinia Komuniste e Greqisë aktualisht po zhvillon një protestë në ambasadën amerikane në Athinë kundër dhunës policore dhe shtypjes në Shtetet e Bashkuara me rastin e vrasjes së afrikano-amerikanit George Floyd nga një oficer i policisë.

Të dy bllokimet e trafikut të Mbretëreshës Sofje në ambasadën amerikane aktualisht janë të mbyllura ndërsa protesta përparon.

Forca të shumta policore që ruajnë ndërtesën ndodhen në vendin e ngjarjes. “Kapitalizmi do të thotë që nuk mund të marr frymë,” thanë protestuesit.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Përmbytet një varkë në Nigeri, humbin jetën 21 persona

Të paktën 21 persona e kanë humbur jetën si pasojë e përmbytjes së një varke pasagjerësh në jug të shtetit afrikan Nigeri.

Gjermania regjistron 4 të vdekur nga Covid-19 në 24 orët e fundit, 219 raste të reja

Katër persona kanë humbur jetën në Gjermani për shkak të koronavirusit në 24 orët e fundit. Po ashtu mësohet...

Rusia ka regjistruar 6611 raste të reja të infeksionit

Në 24 orët e kaluara, Rusia ka regjistruar 6.611 raste të reja të koronavirusit. Sipas autoriteteve, numri i përgjithshëm...

Bardh Spahia pyetje të hapur kryeministrit Rama: Na trego

Ish-deputeti i PD-së, Bardh Spahia përmes një statusi në Facebook thotë se qeveria Rama nuk ka asnjë strategji për të vënë nën...

CNN: Në veriun e Kinës po shpërthen murtaja bubonike!

Burime spitalore atje njoftuan me urgjencë autoritetet lokale të cilat kanë lëshuar një alarm të nivelit të tretë për parandalimin e murtajës....