Mesxhid al-Aksa do të hapet për besimtarët pas Bajramit

Mos i humb

Turqia vazhdon me lehtësimin e masave, trenat sërish qarkullojnë

Në një ceremoni në kryeqytetin Ankara, ministri turk i Transportit dhe Infrastrukturës, Adil Karaismailoğlu, e quajti këtë veprim një hap tjetër të...

Kosovë : Janë rregjistruar 13 raste të reja me COVID-19

TREMBËDHJETË RASTE ME COVID-19 DHE DY TË SHËRUAR! Sot më 31 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në...

Nagavci: Do t’i shfrytëzojmë mjetet demokratike për ta kundërshtuar vendimin e Kushtetueses

Nënkryetarja e Kuvendit dhe anëtarja e kryesisë së Lëvizjes Vetëvendosje, Arbërie Nagavci, ka thënë se do t’i shfrytëzojnë të gjitha mjetet demokratike...

Abazi: Nuk do të hyjë asnjë maune nëse në dokumente nuk u shkruan “Republika e Kosovës”

Qeveria e Kosovës dje ka vendosur masat e reja të zbatimit gradual të reciprocitetit ndaj Serbisë. Zëvendëskryeministri në detyrë,...

Këshilli i Vakëfeve Islame të Kudsit njoftoi se faltorja e shenjtë Mesxhid al-Aksa në Kudsin Lindor të pushtuar do të hapet për besimtarët pas Bajramit

Në një deklaratë të këshillit, i cili vepron nën Ministrinë jordaneze të Vakëfeve, Çështjeve Islame dhe Vendeve të Shenjta, thuhet se është vendosur të hapet xhamia, e mbyllur në mars si pasojë e koronavirusit të ri (COVID-19), pas ngadalësimit të përhpajes.

Këshilli tha se masat që do të zbatohen lidhur me vendimin që hyn në fuqi pas Bajramit do të njoftohen më vonë.

Mesxhid al-Aksa ishte mbyllur tërësisht më 22 mars si pasojë e virusit.

Faltorja mbeti e mbyllur për adhurime edhe gjatë tërë muajit të Ramazanit.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Kosovë : Janë rregjistruar 13 raste të reja me COVID-19

TREMBËDHJETË RASTE ME COVID-19 DHE DY TË SHËRUAR! Sot më 31 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në...

Qeveria shfuqizon vendimet e mëparshme: Hapen çerdhet, kafiteritë, kufijtë e qendrat tregtare

Qeveria në detyrë ka zhvilluar sot mbledhjen e radhës, ku ndërmorën vendimin që t’i shfuqizojnë disa nga vendimet që kishin ndërmarrë në...

Rusia regjistroi një rritje të re të rasteve me koronavirus

Për herë të parë që nga 23 maji, rastet e reja shkuan në mbi 9 mijë, pasi 9.268 person rezultuan pozitivë me...

Koronavirusi, Maqedonia e Veriut zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, shpalli gjendje të re të jashtëzakonshme për 14 ditë për shkak të krizës së krijuar...

Rama për ”Le Monde”: Informacioni i cunguar pashmangshmërisht shndërrohet në një gënjeshtër të madhe

Prishja e ndërtesës së vjetër dhe të shkatërruar të Teatrit Kombëtar, në zemër të Tiranës, për t’u zëvendësuar nga një ndërtesë e...