Meta: Duhet strategji e re dhe afatgjatë për përmirësim të situatës

Mos i humb

​Mbi 700.000 të vdekur nga koronavirusi në botë

Sipas të dhënave më të fundit nga faqja e internetit Worldometer, më shumë se 700.000 njerëz kanë vdekur nga infeksioni koronavirus në...

Kush është 52-vjeçari që u vetëvra në Komisariatin e Durrësit

Zbulohet identiteti i 52-vjeçarit, që vrau veten brenda Komisariatit të Durrësit. Në fund të jetës shtetasi Tonin Tuci, i shoqëruar për dhunë...

Hedhja kudo e pajisjeve të mbrojtes personale, problem në qytetin e Nju Jorkut

Ndërsa spitalet në Nju Jork trajtojnë valën e pacientëve me COVID dhe ndërsa njerëzit veshin maska dhe doreza në dyqane ushqimore dhe...

Cilët hapa do të ndërmerrte SHBA-ja për ndalimin e aplikacionit kinez TikTok?

Presidenti amerikan, Donald Trump, u tha medieve se SHBA-ja do të ndalojë operimin e aplikacionit TikTok në vend. Si...

Presidenti i Republikës Ilir Meta gjatë fjalës së tij të mbajtur para gazetarëve, deklaroi se janë shtuar rastet e personave të infektuar dhe po ashtu edhe të viktimave nga koronavirusi e një gjë e tillë paraqet problem për vendin.

Meta u shpreh se duhet strategji e re dhe afatgjatë për të përmirësuar situatën.

“Duhet një strategji për të dalë nga situiata nga koronavirusi. Situata po shkon drejt përkeqësimit. Duke ngushëlluar familjarët e viktimave, theksoj se duhet mbajtur distanca sociale. Duhet strategji e re dhe afatgjatëPërpos masave, duhet të kemi edhe një ekonomi të fuqishme. Duhet që të gjitha ambasadat të angazhohen, që të gjithë qytetarët shqiptarë që gjenden jashtë të mos penalizohen. Duhet që zyrtarët qeveritarë të mbrojnë sa më mirë interesin publik. Grupi negociator të përmirësojë detyrën. Duhen respektuar masat e distancimit. Kam kërkuar edhe takim me Manastirliun për situatën”, tha Meta.

Ilir Meta vuri në dukje se kushtet e BE për integrimin duhen përmbushur për të bërë më përpara drejt celjes së negociatave.

Më në fund zoti Arben Shehu u zgjodh në krye të KLSH. Uroj që zoti Shehu ta drejtojë KLSH-në në mënyrë të pavarur dhe jashtë cdo ndikimi, që të mund të hetojë cdo rast abuzimi me fondet publike. Gjithashtu, takova zotin Bujar Leskaj dhe e falënderova për të gjithë kontributin që ka dhënë në krye të institucionit të KLSH-së. Presidenti mbështet KED. KED të mbyllë procedin për të zgjedhur vendet vakante në Gjykatën Kushtetuese.  Mos harrojmë se Gjermania ka marrë presidencën e KE dhe duhet të përmbushim kushtet për të mbajtur Konferencën e Parë Ndërqeveritare për celjen e negociatave”, deklaroi Meta.

LIVE – Komunikimi javor me mediat

Gepostet von Ilir Meta am Montag, 6. Juli 2020
- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Hapen xhamitë e Kosovës

Xhamitë e Kosovës hape sot. Këtë vendim e ka marrë myftiu i Kosovës, Naim Tërnava. “Sot hapen Xhamitë

Gjithçka që nuk dimë për katastrofën në Bejrut, i ngjashëm me shpërthimin e bombës atomike në Hiroshima

Një depo që ruante mijëra tonë materiale shpërthyese mendohet të jetë burimi i mundshëm i shpërthimit masiv që ndodhi në kryeqytetin libanez...

Jorida Tabaku: Detyrimet e prapambetura ndaj biznesit, dështimi kuptimplotë i kësaj qeverie

Ish-deputetja demokrate Jorida Tabaku denoncon detyrimet e prapambetura të qeverisë.Sipas saj, borxhet ndaj biznesit kanë arritur në 70 mld lekë. Tabaku thotë...

Caktohet administratori që do menaxhojë 26 pasuritë e sekuestruara të Ylli Ndroqit

Arjan Baci është administratori i caktuar shtetëror i pasurive të sekuestruara të biznesmenit dhe aksionerit Ylli Ndroqi. Mësohet se Baci do të...

Në ‘luftë’ prej 1949/ Izraeli ndihmon armikun në ditët e vështira, dërgon mjekë në Liban

Që prej vitit 1949 nuk kanë një marrëdhënie diplomatike, madje e konsiderojnë njëra- tjetrën armike, e megjithatë në këtë situatë të vështirë...