Meta: Kambanë alarmi! Lufta kundër kanabisit, kusht për integrimin, çdo neglizhencë pasoja për vendin

Mos i humb

Më shumë se 1.7 milion të prekur dhe rreth 68 mijë viktima nga infeksioni Covid në Brazil

Ende nuk ka asnjë shenjë të zbritjes së kurbës së koronavirusit në Brazil, ku Presidenti i Republikës, Jair Bolsonaro, gjithashtu u infektua...

Zvicër : 1 në 4 raste të reja, të ardhur nga vendet “në rrezik”

Me 88 raste të reja të regjistruara të enjten, përhapja e koronavirusit “është stabilizuar pak”, tha zyrtari i lartë shëndetësor i vendit.

Shqipëri : Janë regjistruar dy vdekje dhe 74 raste pozitive me covid-19 gjatë 24 orëve te fundit.

Dy persona kanë humbur jetën, pasi ishin të prekur nga koronavirusi. Ministria e Shëndetësisë raporton se bëhet fjalë për një 45-vjeçare nga...

Në botë janë 562 mijë viktima dhe 12,6 milion të infektuar

Numri i të infektuarve nga Covid-19 në gjithë botën ka shkuar në mbi 12 milion, përkatësisht 12,631,065 sipas Worldometers.

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka reaguar pas publikimit të raportit të Qendrës Europiane të Drogave duke e cilësuar një kambanë e fortë alarmi që duhet të zgjojë dhe t’i bashkojë të gjitha forcat e përpjekjet për të mos lejuar kurrë më përsëritjen e këtij fenomeni kanceroz për shoqërinë.

Kreu i Shtetit thekson se lufta kundër kanabisit është kusht për integrimin europian dhe çdo neglizhencë në këtë drejtim do kishte pasoja tepër të rënda për të ardhmen e vendit.

“Përqendrimi i Policisë së Shtetit, Shërbimit Informativ Shtetëror, Prokurorisë dhe agjencive ligjzbatuese në luftën kundër kanabisit është i domosdoshëm.
Raporti vjetor i Qendrës Europiane të Drogave i publikuar së fundmi, është një kambanë e fortë alarmi që duhet të zgjojë dhe t’i bashkojë të gjitha forcat e përpjekjet për të mos lejuar kurrë më përsëritjen e këtij fenomeni kanceroz për shoqërinë, që aq shumë e ka dëmtuar imazhin e Shqipërisë.
📌 RAPORTI I PLOTË: https://www.emcdda.europa.eu/system/files/publications/13097/EU-Drug-Markets_Covid19-impact_final.pdf
Lufta kundër kanabisit është kusht për integrimin europian dhe çdo neglizhencë në këtë drejtim do kishte pasoja tepër të rënda për të ardhmen e vendit. 🇦🇱🇪🇺”, deklaron Meta.

Meta Fb

Raporti në fjalë thotë ndër të tjera se “në Shqipëri, e cila është një prodhuese e kanabisit bimor për tregun Evropian (EMCDDA dhe Europol 2019), kultivimi i bimës së kanabisit pritet të rritet ndërsa burimet e zbatimit të ligjit janë devijuar për të zbatuar pajtueshmërinë me kufizimet e masave të COVID-19 (Gjorgjeviç, 2020).

Disa rrugë trafiku nga Ballkani Perëndimor për pjesën tjetër të rajonit dhe BE janë ende në përdorim, bazuar në konfiskimet e mëdha të kohëve të fundit të kanabisit bimor në Mal të Zi, Maqedoni e Veriut dhe Serbi (Ministria e Brendshme të Malit të Zi, 2020; Ministria e Brendshme e Maqedonisë Veriore,

2020; Administrata Doganore nga Republika e Serbisë, 2020). Përveç kësaj, në fillim të majit, një konfiskim një ton kanabis u raportua në afërsi të kufirit shqiptaro-grek (Halili, 2020).

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Tabaku: Oligarkët e PPP-ve përfituesit kryesorë të garancisë sovrane. Braktisen turizmi e fasoneritë

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku përmes një deklarate nga selia blu thotë se kryeministri Rama i ka braktisur qytetarët dhe ka...

KLP mblidhet on line, emërohet unanimisht si prokurore në SPAK, Manjola Kajana

Në kushtet e distancimit social, si rezultat i pandemisë COVID19, është mbajtur gjatë paradites së sotme përmes platformës on-line, mbledhja e 63-të...

Basha me tone të ashpra: Rama po provon çdo lojë të pistë politike për të fshehur dështimin e tmerrshëm ndaj Covid!

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, vijon sulmet e ashpra ndaj kryeministrit Edi Rama, teksa thekson se ai po provon çdo lojë të...

Hashim Thaçi sot merret në pyetje nga Prokuroria Speciale në Hagë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi do të jetë sot para Prokurorisë Speciale në Hagë për aktakuzën e ngritur për krime lufte. Ai...

Shqipëri : Është numri më i lartë i të infektuarve nga covid-19 , janë regjistruar 2 vdekje dhe 117 raste të reja në 24...

Numri i të infektuarve me Covid 19 vijon të rritet në vendin tonë. Sot është regjistruar një rekord i ri, pasi ka...