Metoda për të kaluar më lehtë krizën e migrenës!

Mos i humb

Kryeministri armen testohet pozitiv ndaj COVID-19

Në një video të drejtpërdrejtë në Facebook, Pashinyan tha se ai "me siguri" është infektuar me virusin në një nga takimet e...

Qeveria paralajmëron masa të reja nëse Serbia nuk ndryshon qasjen kundrejt Kosovës

Ditë më parë Qeveria ka vendosur reciprocitetin kundrejt mallrave serbe që hynë në Kosovë. Ky vendim erdhi si mungesë...

Aksioni i IKMT në Vlorë 40 milion lekë gjobë për dy subjekte

Vijon operacioni për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e krimeve mjedisore. Policia dhe IKMT kanë zhvilluar një aksion në Vlorë...

Daçiç: S’ka dialog me Kosovën pa u hequr reciprociteti!

Ministri serb i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiç, duke komentuar vendimin e mbrëmshëm të Qeverisë së Kosovës në detyrë, përmes së cilit...

Ndonëse nuk është një sëmundje e rrezikshme, migrena shkakton shumë dhimbje te njerëzit që prek.

Migrena shkakton pamje të dobët, marramendje dhe ndjeshmëri më të madhe ndaj dritës, si dhe mund të zgjas me ditë të tëra.

Ja disa metoda më të thjeshta që do t’ju ndihmojnë në kalimin e krizave të migrenës.

Hani ushqim djegës

Specat djegës mund të jenë një alternativë e mirë për të larguar dhimbjen që sjell një krizë migrene, kjo për shkak se ata janë qetësues të dhembjeve. Një sasi e caktuar specash djegës duhet të përdoret gjatë krizës, por jo në çdo vakt.

Uji i ftohtë

Zhytni të dyja duart në ujë të ftohtë për sa më gjatë të mundeni. Kjo mund t’ju ndihmojë ta kaloni dhimbjen shpejt. Hapini dhe mbyllini grushtet gjatë kohës që i keni duart të mbyllura në ujë.

Dhoma e errët

Përpiquni që të qëndroni në një dhomë të errët gjatë kohës kur ju kap një krizë migrene. Drita mund t’ju provokojë dhimbjen e përgjithshme dhe atë të kokës.

Masazhi

Kjo është teknika më e përdorshme dhe më e dobishme. Masazhimi i pikave ku ndjeni dhimbje është një gjë shumë e mirë për shkak se do të çlironi pikat e tensionit. Shtypni anën e majtë dhe të djathtë të ballit, shpatullave dhe pulsit për tri herë që të rregulloni energjinë dhe për t’u çliruar nga dhimbja.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Erdoğan takohet me kryeministrin e Libisë, Sarraj

Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdoğan takoi kryeministrin e Libisë, Fayez al-Sarraj. Takimi që...

Covid-Kina e gatshme të punojë me Gjermaninë dhe BE për të mbështetur OBSH

Gjatë një telefonate me kancelaren gjermane Angela Merkel për të katërtën herë që nga shpërthimi i pandemisë,...

Lidhje të paligjshme të energjisë në banesën e tij dhe të vëllait, arrestohet elektricisti në Tepelenë

MEMALIAJ – Një person ka rënë në prangat e policisë për shkak se akuzohet se ka kryer lidhje të paligjshme të energjisë...

Covid në Britaninë e Madhe lulëzon skllavërinë moderne, viktimat nga Ballkani dhe Europa Lindore

Nga abuzimi në botën e punës deri tek shfrytëzimi seksual. Skllavëria moderne është një industri e lulëzuar e krimit në Mbretërinë e...

Ambasadori i Gjermanisë i kërkon Hotit të vazhdojë të qeverisë me standardet e vëna nga Kurti

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Christian Heldt thotë se presin nga qeveria e re me kryeministër Avdullah Hotin që të vendosë standarde...