Microsoft kritikon qëndrimin e SHBA-ve ndaj Huawei-t

Mos i humb

Koreja e Jugut konfirmon vdekjen e parë nga koronavirusi

Në Korenë e Jugut sot është konfirmuar vdekja e parë nga koronavirusi, (AA). Siç raporton Agjencia koreano-jugore e...

Ekspertët e sigurisë: Policëve me probleme psikike t’u merren armët

Ditë më parë, Valdete Bllaca, ish-zyrtare policore ka vrarë 4 familjarët e saj pastaj edhe vetën. Policia e Kosovës kishte konfirmuar se...

Mblidhet të premten komisioni për shkarkimin e Metës, do pyetet edhe Dvorani

Këtë të premte do të mblidhet Komisioni Hetimor për shkarkimin e Presidentit Ilir Meta. Seanca do të zhvillohet në...

Kinë, ndërron jetë mjeku i tretë që trajtonte të infektuarit me koronavirus

Ka ndërruar jetë mjeku i tretë i infektuar me koronavirusin në Kinë, njoftuan mediat lokale, (AA). Mjeku i ndjerë...

Presidenti i Microsoft-it, Brad Smith ka kritikuar qëndrimin e qeverisë së SHBA-ve ndaj Huawei-t, duke thënë se i sheh si të padrejta sanksionet ndaj kompanisë kineze.

Në një intervistë për revistën amerikane të ekonomisë “Bloomberg Business”, Smith tha se sanksionet e qeverisë amerikane që pengojnë shitjen e teknologjisë për kompaninë kineze Huawei nuk janë në përputhje me vlerat amerikane.

Ndër të tjera Smith tha se sanksione të tilla duhet të jenë në përputhje me realitetin, logjikën dhe ligjin.

“Sanksionet janë të barabarta me vendosjen e një ndalese për krevat në hotel”

Duke iu referuar përvojës së presidentit të SHBA-ve, Donald Trump në industrinë e hotelerisë, Smith tha se “T’i thuash një kompanie teknologjike, ‘ju mund të shisni produktet tuaja, por nuk mund të blini sisteme operative dhe procesorë’ është e barabartë si të thoni “ju mund të ofroni shërbim në një hotel por nuk mund të vendosni një shtrat në dhomat tuaja, nuk mund të keni ushqim në restorantin tuaj‘. Kjo qasje rrezikon situatën e kompanisë”.

Ai shtoi se për të qenë një lider global i teknologjisë duhet që teknologjia që posedon t’i ofrohet të gjithë botës dhe se qeveria e vetme që mund të menaxhojë teknologjinë globale është bashkëpunimi i vërtetë i qeverive.

Në muajin maj, pasi shtoi pajisjet telekomunikuese të Huawei-t në listën e ndalimeve të tregtisë së jashtme, Trump njoftoi një “emergjencë kombëtare ekonomike” në kontekstin e pengimit të teknologjisë dhe shërbimeve të konkurrentëve të huaj.

Pas vendimit të qeverisë amerikane edhe kompanitë gjigande filluan të ndërmarrin hapa paralele me këtë. Kompanitë e mëdha të teknologjisë amerikane si Google, Intel, Broadcom, Qualcomm dhe Xilinx njoftuan pezullimin e marrëdhënieve të tyre me Huawei-n dhe se nuk do të mund të siguronin më furnizime të produkteve.

Google, në një deklaratë muajin e kaluar, konfirmoi se në kuadër të sanksioneve, aplikacionet e Google, përfshirë edhe ato të tilla si Google Maps dhe YouTube nuk do të ishin më të pranishëm në modelet e reja të telefonave të Huawei-t.

Ndërsa Huawei në përgjigje të këtyre sanksioneve njoftoi se ka zhvilluar sistemin operativ dhe harduerin e tij.

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

Arrat mund ta përmirësojnë kujtesën

Ngrënia e arrave mund ta përmirësojë performancën në testet e funksioneve kognitive, duke i përfshirë testet për kujtesën, përqendrimin dhe shpejtësinë e...

Një truk i cili ju garanton krepa më të buta

Falë këtij truku, gjithmonë do të gatuani krepa të shijshme! Nga receta standarde dallohet vetëm në mënyrën e shtimit...

LG V60 ThinQ 5G lansohet zyrtarisht me ekran të dyfishtë

LG kanë qenë të qëndrueshëm në shtytjen e aksesorit Dual Screen për mjaft kohë, pasi prodhuesi Korean nuk ka ende pajisje të...

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike: Në Kosovë nuk ka koronavirus

Nga data tetë e këtij muaji deri më sot, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën rRT-PCR, janë testuar gjithsej...

Thaçi takohet me Pompeon, ja çfarë u bisedua

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, është pritur në Departamentin Amerikan nga Sekretari i Shtetit, Mike Pompeo. Thaci ka treguar...