“Mijëra në shesh kundër qeverisë”, mediat e huaja për protestën

Mos i humb

Iran, ushtria ndërton spital për të sëmurët nga koronavirusi

Ushtria në Iran ka themeluar një spital të përkohshëm me kapacitet prej 2.000 shtretër në zonën e panaireve në kryeqytetin Teheran, me...

Propozim unik nga Italia: Të anulohet kampionati, titulli t’i shkojë mjekëve

Të anulohet kampionati dhe titulli ti dorëzohet Sergio Mattarella, presidentit të Republikës, në mënyrë që ky i fundit t’ia jap mjekëve dhe...

Europol paralajmëron: Kujdes nga mashtruesit në internet, ja çfarë po përpiqen të bëjnë

Frika nga virusi është një “model përfitimi biznesi” për mashtruesit, paralajmëron Autoriteti Policor i BE-së, Europol. Ofertat për vaksina janë të falsifikuara.

Në Kosovë 71 të prekur nga koronavirus , 32 në spital, 7 janë në gjendje më të rëndë

Në Klinikën Infektive të QKUK’së për momentin janë duke u trajtuar 32 pacientë të infektuar me Covid-19, apo siç njihet ndryshe koronavirus....

Sërish protesta e opozitës së bashkuar ka marrë vëmendjen e mediave ndërkombëtare.

“Washington Post” shkruan se mijëra protestues kërkojnë largimin e qeverisë. “Mbështetësit e opozitës shqiptare po mbajnë një protestë kundër qeverisë, të cilën e akuzojnë si të korruptuar dhe të lidhur me krimin e organizuar. Mijëra mbështetës të opozitës së qendrës së djathtë, të udhëhequr nga Partia Demokratike, janë mbledhur këtë të shtunë para zyrës së kryeministrit socialist Edi Rama për të kërkuar dorëheqjen e tij”.

Më tej, në artikull thuhet se opozita, ligjvënësit e të cilës kanë hequr dorë nga mandatet e tyre në parlament, refuzon të dialogojë me Ramën, duke kërkuar një qeveri tranzitore për të përgatitur zgjedhje të parakohshme.

“Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian kanë paralajmëruar opozitën kundër përdorimit ose nxitjes së dhunës si edhe për t’u ulur për bisedime. Tubimet e fundit janë kthyer në dhunë, teksa policia ka përdorur gazin lotsjellës. Shqipëria shpreson të marrë miratimin e BE në qershor për nisjen e negociatave për anëtarësim”, përfundon artikulli i “Washington Post”.

Washington Post

Po ashtu Zëri i Amerikës po transmeton ‘Live’ protestën e opozitës së bashkuar, përmes faqes së saj në facebook. “Tirane: Tubimi i opozites para Kryeministrise..” – shkruhet ne videon e drejtperdrejte.

Gjithashtu edhe seksioni shqip i Deutsche Welle, po transmeton protestën e opozitës, ndërsa shkruan: Protesta në Tiranë: Opozita po zhvillon një marshim duke rrethuar simbolikisht institucionet. Ajo kërkon qeveri tranzitore pa Ramën kryeministër

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Vitia: Në rast neglizhence nuk do të mund t’i përballojmë fluksit me COVID-19

Ministria e Shëndetësisë u ka bërë serish thirrje qytetarëve që të vazhdojnë t’iu përmbahen rekomandimeve të dhëna nga institucionet shëndetësore në lidhje...

Kurti: Qeveria dhe Kryeministri janë në detyrë deri në zgjedhjet e reja

Përfundimisht, para se të kërkojë emrin e kandidatit nga Lëvizja VETËVENDOSJE!, Presidenti duhet të mendojë për datë të zgjedhjeve për të gjithë....

Tri raste të reja me koronavirus në Kosovë, shkon në 94 numri i të prekurve

Janë konfirmuar dhe tri raste të reja me koronavirus në Kosovë. Këtë e ka bërë të ditur IKSHPK përmes...

Australia planifikon “spital virtual” në luftën kundër COVID-19

Australia po përgatiet të zbatojë një plan-projekt që parasheh trajtimin e pacientëve me koronavirus në shtëpitë e tyre përmes një sistemi special...

Zvicra aplikon masa ndihmëse për biznesin, ndan 20 miliardë USD

Qeveritë e shteteve europiane po mendojnë si të ndihmojnë bizneset, që këta të fundit të kenë mundësi të ripërtërihen, për shkak të...