“Mini-Shengeni”, Aleksandër Vuçiç: Pse është e rëndësishme marrëveshja

Mos i humb

Turqia nga 22 qershori planifikon fillimin e fluturimeve me Shqipërinë

Në një deklaratë me shkrim, Karaismailoğlu theksoi se Turqia ka zbatuar një e nga një hapat në kuadër të "normalizimit të ri"...

Justifikohet qeveria e Kosovës: S’kemi rrugë tjetër, një shpërthim i ri i COVID do të ishte fatal

Ministria e Shëndetësisë së Kosovës përmes një deklarate për shtyp ka justifikuar masën e vendosur për shqiptarët në pikat kufitare.

OFL ndalon në Kukës, iu kërkon burimet e pasurisë dy të dënuarve për krime të rënda

Operacioni Forca e Ligjit ka zbritur në Kukës, ku ju ka dërguar kërkesë për vetëdeklarimin e burimeve të pasurisë dy personave të...

OFL sot në Tiranë e Kavajë

OFL pas ndalesës në Kukës është rikthyer në qarkun e Tiranës ku i ka dërguar formularin e deklarimit të pasurisë 3 të dënuarve...

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi se marrëveshja e ‘Mini-shengenit” është shumë e rëndësishme jo vetëm për Serbinë por edhe për vendet që marrin pjesë në këtë projekt.

Gjatë konferencës së përbashkët në Ohër, me kryeministrin Zoran Zaev dhe homologun e tij, Edi Rama, Presidenti Vuçiç tha se nga kjo marrëveshje do të kursehen se 260 milionë dollarë.

“Mini-Shengeni ballkanik është një nismë shumë e mirë për vendin tonë. Është e rëndësishme se si u morëm vesh në një kohë të shkurtër për të arritur një marrëveshje që është në të mirë të qytetarëve tanë. Mund t’ju them se 260 milion euro do të jetë kursimi nga kjo marrëveshje. Shpresojmë që në të ardhmen të behën pjesë edhe disa vende të tjera. Do shikohet sa e rëndësishme do të jetë për një prodhues nga Jugu apo Veriu që t’i eksportojë ato. Për më pak se një vit e gjysme do të mundës të shihni rritjen e investimeve në përqindje për të tre vendet. Do të kemi mundësi që të hyjmë në Shqipëri dhe shqiptarët do të hyjnë në Serbi vetëm me letërnjoftime. Në Beograd keni leje gjithashtu nëse fluturoni në Tiranë, nuk do ju pyes njeri se ku do të shkoni. Nuk i keqtrajtojmë qytetaret që vijnë, sepse duam të rrisim numrin e të huajave që do vijnë në vendet tona”, tha Vuçiç.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Lista me ushqimet e përditshme që treten shpejt dhe mbajnë trupin në formë

Humbja e peshës së tepërt mund të kthehet në një sfidë të vërtetë nëse nuk kujdeseni rreptësisht për ushqimet tuaja. Në shumë...

Nuk ka asnjë sekondë për humbje: Duhet menjëherë të veproni kështu nëse fëmija fillon të ngufatet!

Lodrat e imëta apo objektet të cilat vogëlushët i fusin në gojë janë shkaktare madje për vdekjen e një të tretës së...

Xiaomi Mi CC 10 vjen me një zmadhim optik 12x

Sipas informatave të reja, telefoni i mençur i radhës nga Xiaomi do të bëjë përshtypje me kamerën e tij.

Gjuha shqipe, një ndër gjuhët më të vështira për t’u mësuar nga të huajt

Përvetësimi i gjuhës shqipe është mjaft i vështirë dhe kërkon një sforcim të madh për ta mësuar. Ky është...

ISLAMI DHE MBROJTJA NGA SËMUNDJET

Dr. Amel Kurtishi Islami është një fe që e konsideron dhe e vlerëson shëndetin...