Ministria e Jashtme e mban sekret rrugën drejt INTERPOL-it

Mos i humb

E kërcënon me thikë dhe i vjedh paratë 18-vjeçarit, në pranga 1 person në Lushnjë

Policia e Lushnjës ka arrestuar një person, ndërsa ka shpallur në kërkim një tjetër, pasi dyshohet se nën kërcënimin e thikës, i...

Ambasadori amerikan në Beograd: Marrëveshja e Uashingtonit është zotim politik, jo ligjërisht e obligueshme

Ambasadori i SHBA-ve në Beograd, Anthony Godfrey, ka thënë se Marrëveshjen e Uashingtonit e sheh si zotim politik dhe jo si një...

Naim Qelaj zgjedhet Avokat i Popullit

Në raundin e parë të votimit nga 96 deputetë që kanë votuar për Avokatin e Popullit, 27 fletë votime kanë qenë të...

Sinjalet e Fshehura Që Tregojnë se i Keni Enët e Gjakut të Bllokuara

Arteriet janë enët e gjakut që janë përgjegjëse për transportin e gjakut të pasur me oksigjen. Në gjendjen e tyre normale, arteriet janë elastike...

Kosova pritet të anëtarësohet gjatë këtij viti në INTERPOL.

Lobimi për anëtarësimin e Kosovës në INTERPOL vazhdon të mbetet sekret nga Ministria e Punëve të Jashtme, pasi ky dikaster qeveritar që i prin procesit të anëtarësimit në organizatën më të madhe të policisë në botë nuk pranon të japë informata se cilat shtete janë pro e cilat janë kundër.

Pavarësisht kësaj, zyrtarët qeveritarë dhe deputetët janë optimistë se më 20 nëntor Kosova do të anëtarësohet.

Ndonëse tash e disa muaj përfaqësuesit e Qeverisë po shprehen të bindur se Kosova do të anëtarësohet në INTERPOL në fillim të javës së ardhshme, ende nuk është bërë e ditur se cilat shtete mbështesin e cilat kundërshtojnë anëtarësimin e Kosovës në këtë organizatë, shkruan Zëri..

Ministria e Punëve të Jashtme po heziton të japë të dhëna konkrete sa i përket lobimit për pranim në INTERPOL ani pse kanë mbetur edhe pak ditë deri te votimi.

Deri më tani disa shtete të rëndësishme janë deklaruar pro anëtarësimit të Kosovës, madje përfaqësuesit e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe të Britanisë së Madhe në mbledhjen e fundit të Këshillit të Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara u kanë bërë thirrje shteteve tjera që ta mbështesin Kosovën në këtë proces./Kosova Post/

 

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rusi, 169 viktima dhe mbi 8.900 raste të reja me COVID-19

Numri i rasteve me koronavirusin e ri (COVID-19) në Rusi ka arritur në 1.185.231 ndërsa bilanci i viktimave në 20.891.

Macron telefonon Putinin: Duhet një armëpushim i plotë mes Armenisë dhe Azerbajxhanit

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, dhe homologu i tij francez, Emmanuel Macron, bënë thirrje për armëpushim midis forcave të Azerbajxhanit dhe atyre...

Ukrainë, 5 të vdekur gjatë zjarreve pyjore

Gjatë zjarreve pyjore në Lugansk, në lindje të Ukrainës, për vdekje kanë pësuar pesë persona. Në njoftimin e Ministrisë...

Sinjalet e Fshehura Që Tregojnë se i Keni Enët e Gjakut të Bllokuara

Arteriet janë enët e gjakut që janë përgjegjëse për transportin e gjakut të pasur me oksigjen. Në gjendjen e tyre normale, arteriet janë elastike...

Gjenden super-antitrupat, bllokojnë sulmin e koronavirusit në qelizat e njeriut

Shkencëtarët kanë zbuluar dy të ashtuquajtur “super antitrupa”, të cilët bllokojnë depërtimin e virusit Sars Cov 2 në qeliza.