Ministria e Thesarit dhe Financave e Turqisë sot fut lehtësimet në sektorin real

Mos i humb

Maqedoni e Veriut, konfirmohet vdekja e dytë nga koronavirusi

Ministria e Shëndetësisë së Maqedonisë së Veriut ka konfirmuar rastin e dytë të vdekjes nga koronavirusi i ri (COVID-19) në vend, ...

“Formimi i qeverisë së re mund të zgjasë deri në një vit, qeveria në dorëheqje ka të gjitha autorizimet për të marrë vendime”

Qeveria Kurti mbrëmë u rrëzua me 82 vota të deputetëve, të cilët votuan pro mocionit të mobesimit të iniciuar nga partneri i...

Kryeministri Johnson dhe zyrtarë të mjekësisë me koronavirus; kritikohen se nuk mbajtën distancë

Kryeministri britanik, Boris Johnson dhe sekretari i Shtetit për Shëndetin dhe Kujdesin Social, Matt Hancock u përballën me akuzën se ata nuk...

Ndryshon orari i punës edhe për barnatoret

Qeveria në detyrë e Republikës së Kosovës ka marrë vendim që barnatoret në gjithë Kosovën të punojnë nga ora 06:00 deri në...

 

Ministria e Thesarit dhe Financave e Turqisë njoftoi se sot do të futen një sërë masash lehtësuese të cilat kanë të bëjnë me kreditë në bankat në sektorin real.

Ndër të tjera, theksohet se në kredi, ku për shkak të rritjes së kursit ka ardhur deri te tejkalimi i limitit, tejkalimi nuk do të merret parasysh dhe nuk do të lëshohet kërkesë për mbylljen e kredisë.

Po ashtu thuhet se linjat kreditore do të mbeten të hapura dhe se do të vazhdojë qasja fleksibile me afatet dhe çmimet ashtu që qarkullimi i parave në kompani të jetë i qëndrueshëm.

Për kreditë të cilat janë me garanca të pamjaftueshme dhe të tjerat që janë rrezikuara nga lëvizja e kursit, bankat nuk do të kërkojnë garanci shtesë.

Administrata amerikane më 13 gusht futi taksa shtesë ndaj çelikut dhe aluminit të importuar nga Turqia, e cila rezultoi me rënie të konsiderueshme të lirës turke në krahasim me dollarin amerikan. Turqia më pas iu kundërpëgjigj sanksioneve të SHBA-së duke futur taksa shtesë në produketet e importuara amerikane, ku te disa produkte taskat u rritën edhe mbi 100 për qind.

Turqia përveç kundërpërgjigjes ndaj sanksioneve të SHBA-së, më herët paralajmëroi edhe ndërmarrjen e masave me të cilat do të lehtësojë kompanitë në sektorin real të cilat ishin prekur nga efekti i rënies së lirës turke.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Vitia: Në rast neglizhence nuk do të mund t’i përballojmë fluksit me COVID-19

Ministria e Shëndetësisë u ka bërë serish thirrje qytetarëve që të vazhdojnë t’iu përmbahen rekomandimeve të dhëna nga institucionet shëndetësore në lidhje...

Kurti: Qeveria dhe Kryeministri janë në detyrë deri në zgjedhjet e reja

Përfundimisht, para se të kërkojë emrin e kandidatit nga Lëvizja VETËVENDOSJE!, Presidenti duhet të mendojë për datë të zgjedhjeve për të gjithë....

Tri raste të reja me koronavirus në Kosovë, shkon në 94 numri i të prekurve

Janë konfirmuar dhe tri raste të reja me koronavirus në Kosovë. Këtë e ka bërë të ditur IKSHPK përmes...

Australia planifikon “spital virtual” në luftën kundër COVID-19

Australia po përgatiet të zbatojë një plan-projekt që parasheh trajtimin e pacientëve me koronavirus në shtëpitë e tyre përmes një sistemi special...

Zvicra aplikon masa ndihmëse për biznesin, ndan 20 miliardë USD

Qeveritë e shteteve europiane po mendojnë si të ndihmojnë bizneset, që këta të fundit të kenë mundësi të ripërtërihen, për shkak të...