Mirësia do vazhdon të jetë në këtë Ymet deri në Kijamet!

Mos i humb

Gjermani, evakuohet një xhami pas lajmërimit për bombë

Këln Një xhami në Pforzheim, në krahinën federale gjermane Baden-Wurttemberg, është evakuuar për shkak të lajmërimit për bombë (AA).

Konfirmohet nga Brukseli, ja kush do të jetë përfaqësuesi i BE-së në dialogun Kosovë – Serbi

Mirosllav Lajçak u propozua edhe zyrtarisht përfaqësues i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, konfirmuan për Radion Evropa e Lirë burimet...

Shkon në 132 numri i të infektuarve në Itali/ 50 mijë persona në karantinë, izolohen 11 komuna

132 persona rezultojnë aktualisht të infektuar me koronavirus në Italinë fqinje, ku vetëm në Lombardi regjistrohen 89 raste. Nisur...

Një kinez i dyshuar me koronavirus në Kosovë, do të testohen dhe dy persona të ardhur nga Italia

Një qytetar me origjinë nga Kina është shtrirë mbrëmë në Klinikën Infektive në QKUK, i cili po dyshohet se është prekur nga...

Mirësia do vazhdon të jetë në këtë Ymet deri në Kijamet
Pejgamberi, ﷺ, thotë:
“لا تزال طائفة من أمتي ظاهرين على الحق لا يضرهم من خذلهم حتى يأتي أمر الله وهم كذلك”.
“Do vazhdojë një grup nga Ymeti im triumfues me të vërtetën, atyre nuk u bën dëm ai që i tradhton, e ata do të mbeten në këtë gjendje derisa të vijë Kijametit”. Buhariu, nr. 7311 dhe Muslimi, nr. 156
Allahu, Fuqiplotë, thotë:
{وَاصْبِرُوا إِنَّ اللَّهَ مَعَ الصَّابِرِين}
“Duro, sepse Allahu është me durimtarët”. El-enfal: 46
Po që se s’do kishte gjë tjetër në këtë durim përveç shoqërimit të Allahut do mjaftonte të ishte gjëra madhështore.
Të gjithë ne shohim fenomene negative rreth e përqark mirëpo na ngushëllon fakti se mirësia do mbetet deri në Kijamet.
Andaj porosi për të gjithë besimtarët që të durojnë, ti nxisin tjerët në durim dhe të mbeten vazhdimisht në aktivitet në shërbim të mirës.
Allahu i Madhërishëm thotë:
{ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اصْبِرُوا وَصَابِرُوا وَرَابِطُوا وَاتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ}
“O ju besimtarë, duroni, nxisni tjerët në durim, jini të mobilizuar dhe keni frikë Allahun, që të shpëtoni”. Ali Imran: 200
E keqja e cila përhapet dhe gabimet që bëhen anë e mbanë botës nuk i bën dobi të mirit nëse i miri është në projekte të cilat e shërbejnë islamin dhe të mirën.
Muslimani xheloz dhe refuzimi i të keqes nga ana e tij është duke kryer një detyrë dhe se për gjithë ato dhimbje dhe ngushtica do ti shpërblehen nga Allahu me shpërblimi të mëdha.
Besimtari mes tjerave e ka edhe një mundësi, të cilën nuk e kanë tjerët, e ajo është lutja.
Pejgamberi, ﷺ, thotë:
” إن من عباد الله من لو أقسم على الله لأبره ” أخرجه البخاري.
“Ka robër të Allahut që nëse i betohen Allahut, Allahu ta zbaton betimin e tij”. (Buhariu, nr.2703).
Lutja është armë e fuqishme, andaj duhet ta shfryëtzojmë duke u lutur për përmirësim të gjendjes dhe udhëzim të popullit tonë.
Ju luteni këtu, e Allahu e jep suksesin diku tjetër.
Ju luteni këtu, e Allahu e shkatërron të keqen diku tjetër.
Ju mërziteni këtu, e Alalhu ju gëzon diku tjetër.
Qëndroni e mos u dorëzoni, Allahu ju forcoftë në rrugën e drejtë!
Lutne Allahun vazhdimisht që t’ju stabilizojë këmbët në këtë fe deri në vdekje!

Hoxhe :Bekir Halimi

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

Arrat mund ta përmirësojnë kujtesën

Ngrënia e arrave mund ta përmirësojë performancën në testet e funksioneve kognitive, duke i përfshirë testet për kujtesën, përqendrimin dhe shpejtësinë e...

Një truk i cili ju garanton krepa më të buta

Falë këtij truku, gjithmonë do të gatuani krepa të shijshme! Nga receta standarde dallohet vetëm në mënyrën e shtimit...

LG V60 ThinQ 5G lansohet zyrtarisht me ekran të dyfishtë

LG kanë qenë të qëndrueshëm në shtytjen e aksesorit Dual Screen për mjaft kohë, pasi prodhuesi Korean nuk ka ende pajisje të...

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike: Në Kosovë nuk ka koronavirus

Nga data tetë e këtij muaji deri më sot, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën rRT-PCR, janë testuar gjithsej...

Thaçi takohet me Pompeon, ja çfarë u bisedua

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, është pritur në Departamentin Amerikan nga Sekretari i Shtetit, Mike Pompeo. Thaci ka treguar...