Mirupafshim’ koronavirus, Praga feston ‘fitoren’ me një banket në urën ‘Charles’

Mos i humb

Rritet ndjeshëm numri i të infektuarve me Covid19 në Itali, 552 raste të reja në 24 orët e fundit

Është rritur ndjeshëm numri i personave të infektuar me Covid19 në Itali. Sipas informacioneve zyrtare, në 24 orët e fundit ka pasur...

Rreth 40 mijë kosovarë mbetën pa punë shkaku i pandemisë

Që nga muaji mars i këtij viti edhe kur filloi pandemia, në Kosovë kanë humbur punën rreth 40 mijë persona dhe nëse...

Dhunohen 3 policë në Himarë, ndërhynë për të parandaluar sherrin mes vëllezërve dhe fqinjit

Policia e Vlorës ka arrestuar një person në Himarë dhe ka shpallur një tjetër, pasi kanë dhunuar efektivët, në momentin që këta të...

Maskat bëhen të detyrueshme në pjesën më të madhe të Parisit

Vendosja e maskës në fytyrë do bëhet e detyrueshme në pjesën e madhe të Parisit duke filluar nga dita e sotme, kjo...

Pas një ftese në rrjetet sociale, mijëra njerëz shtruan një banket të madh, rreth 500 m të gjatë, mbi urën historike ‘Charles’, në Pragë për të festuar ‘fundin’ e pandemisë në Çeki.

Përkundër paralajmërimit të OBSH-së se ‘më e keqja nuk ka ardhur ende’, pjesëmarrësit në festime nuk ruajtën as distancimin fizik dhe nuk ishin të pajisur me maska.

Ondrej Kobza, organizator i festës,  i tha agjencisë së lajmeve AFP se “Ne duam të festojmë fundin e krizës së koronavirusit duke i lejuar njerëzit të takohen dhe të tregojnë se nuk kanë frikë”.

Me 12 mijë infeksione dhe 350 vdekje për 10 milion banorë, Republika Çeke ka arritur të përmbajë Covid-19 duke imponuar masa të rrepta izolimi dhe bllokimi, të cilat u hoqën vetëm javën e kaluar, por në vend po regjistrohen ende raste të reja, të paktën 20 u raportuan dje në kryeqytet.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

‘Ka ende shpresë’, OBSH: Ta shtypim virusin

Organizata Botërore e Shëndetësisë, insistoi të hënën se ka ende shpresë për ta mundur pandeminë e koronavirusit, pavarësisht dhimbjes dhe vuajtjeve që...

Ministria e Jashtme turke publikon hartën e zonës së aktiviteteve të anijes Oruç Reis

Ministria e Punëve të Jashtme e Turqisë ka publikuar hartën e zonës në të cilën anija kërkimore sizmike Oruç Reis po kryen...

Mallrat serbe vërshojnë Kosovën

Pak kohë pasi u hoqën taksa e më pas edhe reciprociteti, tregu në Kosovë është vërshuar nga mallrat e Serbisë.

Hoti u kërkon institucioneve të sigurisë koordinim me KFOR-in

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka mbajtur një takim me drejtues të institucioneve të sigurisë, nga ku ka kërkuar koordinim me mekanizmat...

OFL “godet” në Fier, kush janë 4 të piketuarit e radhës

Në vijim të Operacionit Forca e Ligjit u janë nisur kërkesat me shkrim për vetëdeklarimin e burimeve të pasurisë, katër shtetasve.