Mish Qengji i Pjekur Me Qumësht- Receta me Shije të Përsosur

Mos i humb

PARADOKSI/ Trajtonin Islamin si “virus”: kinezët, zgjidhje te Islami për Corona-n

Kina, prej javësh është në qendër të vëmendjes botërore, pasi prej aty u shpërnda një flamë epidemike, tashmë pandemike, e cila ka...

“Kostoja globale e pandemisë COVID-19 mund të tejkalojë 4 trilionë dollarë”

Kostoja globale e pandemisë COVID-19 mund të shkojë nga 2 trilionë dollarë në 4.1 trilionë dollarë, nga 2,3 për qind në 4.8...

Mali i Zi, numri i personave me COVID-19 rritet në 120

Mali i Zi ka regjistruar 11 raste të reja me koronavirus të ri (COVID-19), me ç'rast numri i përgjithshëm është rritur në...

Iran, 4 të vdekur nga përmbytjet në jugperëndim të vendit

Të paktën katër persona kanë humbur jetën si pasojë e përmbytjeve të shkaktuara nga reshjet intensive në jugperëndim të Iranit

Në doni të përgatisni një recetë të veçantë e speciale për fundjavë apo në rast feste apo gëzimi fmailjar provoni recetën e mishit të pjekur me qumësht.

Një recetë fantastike, e thjeshtë dhe unike në shije e cila padyshim, pasi ta keni provuar njëherë do të shndërrohet në më të preferuarën.

AgroWeb.org ju sjell më poshtë këtë recetë fantastike, e cila përgatitet krejt lehtë dhe shpejt në shtëpi pa ju munduar dhe pa ju marrë kohë.

I gatuar në këtë mënyrë, mishi merr një shije të mrekullueshme, bëhet tërësisht i shkfrifët dhe i butë.

Përgatitja e Mishit të Pjekur të Qengjit me Qumësht
Përbërësit
(Përbërësit më poshtë janë për 4-5 persona)

1 kg mish qengji

400 ml qumësht

Kripë

Piper i zi

2 lugë gjelle gjalpë fshati

Përgatitja
Si fillim, pastroni mirë mishin e qengjit me ujë të bollshëm, prijeni në thela dhe kriposeni spas preferencës.

Hidhini piper të zi dhe nëse preferoni edhe pak nenexhik

Në vijim, AgroWeb.org ju udhëzon të vendosni me rradhë thelat e mishit të qengjit në një tavë ose tepsi.

Më pas, hidhuni sipër thelave të mishit qumështin dhe më pas gjalpin të ndarë në copëza të vogla.

Për këtë recetë në vend të mishit të qengjit mund të përdorni edhe mish keci ose mish viçi.

Më pas, futeni tavën në furrë të piqet përreth 3 orë në temperaturën 150 gradë.

Lëreni të piqet derisa masa e qumështit të avullojë dhe sipërfaqja e mishit të marrë ngjyrën e kuqërremtë të pjekjes.

Kjo recetë shoqërohet me gatime të ndryshme, sallata të freskëta të stinës, perime të pjekura, patate të gatuara në mënyra të ndryshme, por edhe supa të lehta etj

Mund ta shoqëroni në mënyrë të shkëlqyer edhe me salca dhe dajthra të ndryshëm.

Këtë recetë mund ta përgatisni edhe me mish keci ose viçi./AgroWeb.org

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Itali, konfirmohen 681 vdekje të reja nga COVID-19

Italia ka raportuar 681 vdekje të reja nga koronavirusi i ri (COVID-19), duke e çuar në 15.362 numrin e përgjithshëm të vdekjeve...

Apeli i ri i IKShP-së: E kemi ende situatën nën kontroll, ju lutem rrini në shtëpi

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka lëshuar një apel tjetër sa i përket gjendjes me koronavirusin në Kosovë, specifikisht respektimit të masave...

Kosova me më së paku të prekur me Covid-19 në rajon, prin Serbia

Republika e Kosovës po del të jetë vendi me më së paku persona të infektuar më koronavirus në rajon.

Publikohet një sondazh që Vetëvendosjes e vë të parën me 52%

Nga Vetëvendosje po janë shumë optimistë sa i përket mundësisë së organizimit të zgjedhjeve të reja, dhe rezultatit që do të merrte...

Vdes në punë saldatori i pusit të naftës në Kuçovë, arrestohet shefi i ndërmarrjes

Një saldator i moshës 60-vjeçare ka humbur jetën ditën e djeshme teska punonte në një pus nafte në Kuçovë.