Mjekja siriane që udhëhoqi spitalin nëntokësor për fëmijë, fiton Çmimin Wallenberg

Mos i humb

Pasi e delegoi për dialogun Kosovë- Serbi, Trump emëron Grenell drejtor të Zbulimit Kombëtar të SHBA

Presidenti Trump konfirmoi se po emëron ambasadorin amerikan në Gjermani Richard Grenell si Drejtor në detyrë të Zbulimit Kombëtar.

SHBA, proces gjyqësor kundër Haftarit për krime lufte

Avokati amerikan Kevin Carroll thotë se është ngritur një proces gjyqësor kundër udhëheqësit të forcave jolegjitime të Libisë, Khalifa Haftar, për krime...

Britania ndërmerr hapa për ndalimin e dy grupeve terroriste të krahut të djathtë

Parlamenti i Britanisë së Madhe të hënën ndërmori hapa, me çka anëtarësimi në dy grupet terroriste të krahut të djathtë llogaritet i...

Ja kush është “smartphone” më i mirë në treg!

Ndërsa Apple dhe Samsung e kanë pasur ndonjë problem me smartphonet e tyre, OnePlus konsiderohet ende një prodhues i shkëlqyer. Smartphone i tij i fundit,...

Dr. Amani Ballour, pediatrija nga Siria e cila udhëhoqi një spital nëntokësor në Gutan Lindore gjatë periudhës 2012-2018, është shpërblyer me çmimin Wallenberg të Këshillit Evropian, për guximin, trimërinë dhe përkushtimin e saj për të shpëtuar qindra jetë gjatë luf tës në Siri.

“Të drejtat e njeriut dhe dinjiteni individual nuk janë një luks i kohërave të paes. Dr. Amani Ballour është një shembull shkëlqyer i empatisë, virtytit dhe nderit që mund të lulëzojnë edhe në rrethanat më të vështira: midis luf tës dhe vuajtjes,” tha Marija Pejčinović Burić, Sekretarja e Përgjithshme e Këshillit të Evropës.

“Një pediatre e re, e sapodiplomuar, Dr. Ballour filloi si vullnetare që ndihmonte të lën duarit dhe vite më vonë, përfundoi duke menxhuar një ekip prej 100 personash në spitalin nëntokësor, “Shpella”, në qytetin e saj të lindjes, afër kryeqytetit Sirian.

“‘Shpella’ u bë një shkëndijë shprese dhe sigurie për shumë civilë të përndjekur. Atje, Dr Ballour rrezi konte sigurinë e saj për të ndihmuar ata që kishin më së shumti nevojë. Ajo dhe të tjerët kanë punuar ditë pas dite për të shpëtuar jetët e aq shumë njerëzve, duke përfshirë fëmijë që vuanin efektet e ar mëve kimike,” – ka shtuar Sekretarja e Përgjithëshme./supergrate.net/

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

Si të përgatisim në shtëpi një dezinfektant duarsh që vret 99% të mikrobeve!!

Si një masë e nevojshme profilaktike për këtë periudhë me prezencë të shtuar të formave virale (ndër to edhe të COVID-19) është...

Testohen 13 raste, zyrtare nga Ministria e Shëndetësisë: Asnjë rast i konfirmuar me koronavirusin në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë informon se në mbrëmje ka përfunduar testimi i pesë rasteve të dyshuara për koronavirusin COVID-19, të cilat kanë rezultuar...

Fëmijët më anksiozë kanë “qendra të frikës” më të mëdha në tru

Amigdala është "qendra kryesore e frikës" në tru. Ndryshimet në zhvillimin e amigdalës gjatë fëmijërisë mund të kenë një ndikim të rëndësishëm...

Si ta zbusni bukën bajat

Nuk jeni të detyruar ta hidhni bukën bajat – ndiqni këshillat tona dhe sërish kënaquni me fetat e bukës së butë

Samsung dallohet për ekranet lider të industrisë në ISE 2020

Formacionet e fundit QLED 8K SMART, The Wall for Business, dhe Flip 2 i azhurnuar prezantojnë funksione të panumërta në sektorë të...