Moldavi, presidenti anulon zgjedhjet e parakohshme

Mos i humb

Basha : Situata është jashtë kontrollit por qeveria hesht, e ka mendjen te tenderat

Kryedemokrati Lulzim Basha zhvilloi sot një takim me mjekë dhe specialistë të fushës së bashku me departamentin e shëndetësisë në PD, me...

Guvernatorja e Tokios fiton mandatin e dytë

Yuriko Koike fitoi zgjedhjet në raundin e dytë për bashkinë e Tokios dhe fitoi mandatin e dytë radhazi si guvernatore e kryeqytetit...

BE: Gjenocidi i Srebrenicës vazhdon të mbetet plaga jonë e hapur në zemër të Evropës

Varhelyi, mbajti një fjalim në sesionin e Asamblesë së Përgjithshme të Parlamentit Evropian (PE) me rastin e përvjetorit të 25-të të Gjenocidit...

Hoti takohet sot me Macronin në Paris

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti sot takohet me presidentin e Francës, Emmanuel Macron. Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, do...

Presidenti i Moldavisë, Igor Dodon, ka anuluar zgjedhjet e parakohshme në vazhdën e rritjes së krizës politike në vend.

Dodon u tha sot gazetarëve se ka anuluar dekretin e presidentit të përkohshëm të emëruar ditë më parë Pavel Filip, për të shpërdarë Parlamentin pas çka caktoi zgjedhje të parakohshme për datën 6 shtator, duke e cilësuar si veprim jokushtetues.

Vendi më i varfër evropian është pa një qeveri që nga zgjedhjet e mbajtura në shkurt. Megjithatë, javën e kaluar blloqet pro-BE dhe pro-Moskë arritën të formojnë një qeveri koalicioni për të përmbysur oligarkinë të udhëhequr nga ish pushteti, Partia Demokratike.

Të djelën, Gjykata Kushtetuese pezulloi presidentin Dodon dhe në vend të tij emëroi ish-kryeministrin nga Partia Demokratike për president, i cili bëri thirrje për zgjedhje të parakohshme.

Vendimi u refuzua nga Parlamenti, pasi siç tha, Gjykata Kushtetuese ka anuar për Partinë Demokratike.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Publikohet tjetër përgjim i Zoran Zaevit, ja çfarë thotë për Ali Ahmetin dhe rastin që po hetohej

Një tjetër përgjim i ashtuquajtur ‘’bombë’’ është publikuar nga mediat në Maqedoninë e Veriut vetëm pak ditë para zgjedhjeve, pikërisht për ish=...

Zvicër: Janë regjistruar 108 raste të reja në 24 orët e fundit.

Në Zvicër dhe Lihtenshtajn, sot janë raportuar 108 infeksione të reja me virusin e koronës, njofton Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG)...

Iran, rritet në mbi 12.600 numri i viktimave nga COVID-19

Me 188 vdekjet e regjistruara gjatë 24 orëve të fundit nga koronavirusi i ri (COVID-19) në Iran është rritur në 12.635 numri...

Japoni, 63 të vdekur nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës

Numri i personave që kanë humbur jetën në përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës në rajonin Kyushu në jugperëndim të Japonisë është rritur...

Ushtria serbe nuk i bindet Vuçiç, kundërshton urdhërin për ndalimin e protestave

Ushtria serbe ka dalë kundër urdhërit të presidentit Aleksandër Vuçiç, për ndalimin e protestave në Beograd. Mësohet se refuzimi ka ardhur nga...