Moon: Koreja e Jugut do të forcojë bashkëpunimin me Japoninë

Mos i humb

Kapacitetet e Kosovës përballë koronavirusit

Qendra Klinike Universitare e Kosovës (QKUK) aktualisht ka rreth 500 shtretër në dispozicion, me mundësi dyfishimi sipas nevojës, për menaxhimin klinik të...

Kinë, nisjet në hapësirë vazhdojnë përkundër pandemisë

Në mesin e pandemisë globale të koronavirusit, Kina sot ka nisur një grup satelitësh në orbitë. Sipas agjencisë së...

Greqi/ Shkon në 17 numri i viktimave

Ka shkuar në 17 numri i viktimave në Greqi. Viktima është një 78-vjeçar. Aktualisht në Greqi regjistrohen 624 të...

“Puna fillon tani”, fondacioni ‘Kondrad Adenauer’ pas çeljes së negociatave të Shqipërisë me BE: Forcat politike të kontribuojnë për plotësimin e kushteve

Pasi Shqipëria mori sot lajmin e mirë se Komisioni Europian çeli bisedimet për anëtarësim në BE, vjen një reagim nga fondacioni Kondrad...

Presidenti i Koresë së Jugut, Moon Jae-in, ka deklaruar se vendi i tij do të forcojë bashkëpunimin me Japoninë.

Duke iu drejtuar një ceremonie për të shënuar përvjetorin e Lëvizjes së pavarësisë koreane, sipas agjencisë së lajmeve Yonhap të Koresë së Jugut, Moon tha se regjimi do të krijojë një “rend paqësor në shekullin e ardhshëm, në të cilin do të marrim një rol udhëheqës”.

Gadishulli Korean u pavarësua nga sundimi kolonial japonez në fund të viteve 1940, pas së cilës pasoi një luftë dhe rajoni u nda në Korenë e Jugut dhe Korenë e Veriut, respektivisht të ndikuar nga blloku perëndimor dhe ai rus.

“Regjimi i ri i Gadishullit Korean do të përgatitet për unifikim dhe do të jetë një komunitet për bashkëpunim paqësor e ekonomik, që ndërpret historinë e konfliktit të ndërlikuar të vendit dhe ndarjen ideologjike”, deklaroi Moon.

Deklarata vjen një ditë pasi presidenti i SHBA-ve, Donald Trump dhe udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong-un, u takuan në kryeqytetin e Vietnamit, Hanoi, për samitin e dytë mbi denuklearizimin e Gadishullit Korean, edhe pse dy liderët dolën nga takimi pa nënshkruar ndonjë marrëveshje.

Moon tha se roli i Seulit në bisedimet e denuklearizimit midis SHBA-ve dhe Koresë së Veriut është bërë “edhe më i rëndësishëm”.

“E rëndësishmja, ata madje diskutuan çështjen e vendosjes së zyrave ndërlidhëse, një hap i rëndësishëm drejt normalizimit të lidhjeve dypalëshe. Kam respekt të lartë për presidentin Trump, i cili ka shprehur angazhimin e tij për vazhdimin e bisedimeve dhe pikëpamjet optimiste”, theksoi Moon.

Siç tha ai, komuniteti i ri i paqes dhe bashkëpunimit do t’i japë fund konfrontimeve dhe konflikteve.

Duke premtuar se vendi i tij do të forcojë bashkëpunimin me Tokion, Moon tha se deklarata historike e vitit 1919 e lëshuar nga 33 luftëtarë kryesorë të pavarësisë nuk u nxit nga armiqësia, por u projektua për të nxitur bashkëjetesën harmonike të të gjithë njerëzimit.

“Ne do të krijojmë një regjim të përhershëm të paqes pa dështuar, në bazë të vullnetit tonë të palëkundër, në koordinim të ngushtë ROK-SHBA, një zgjidhje midis Koresë së Veriut dhe SHBA-ve dhe mbështetjes nga komuniteti ndërkombëtar. Kur të ketë progres në denuklearizimin, një komitet ekonomik ndër-korean do të krijohet për të prodhuar arritje ekonomike që të përfitojnë të dy Koretë”, deklaroi Moon.

Moon po ashtu tha se administrata e tij do të komunikojë dhe bashkëpunojë ngushtë me SHBA-të dhe Korenë e Veriut, në mënyrë që, siç tha ai, t’i ndihmojë bisedimet e tyre të arrinjë një zgjidhje të plotë.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Vitia: Në rast neglizhence nuk do të mund t’i përballojmë fluksit me COVID-19

Ministria e Shëndetësisë u ka bërë serish thirrje qytetarëve që të vazhdojnë t’iu përmbahen rekomandimeve të dhëna nga institucionet shëndetësore në lidhje...

Kurti: Qeveria dhe Kryeministri janë në detyrë deri në zgjedhjet e reja

Përfundimisht, para se të kërkojë emrin e kandidatit nga Lëvizja VETËVENDOSJE!, Presidenti duhet të mendojë për datë të zgjedhjeve për të gjithë....

Tri raste të reja me koronavirus në Kosovë, shkon në 94 numri i të prekurve

Janë konfirmuar dhe tri raste të reja me koronavirus në Kosovë. Këtë e ka bërë të ditur IKSHPK përmes...

Australia planifikon “spital virtual” në luftën kundër COVID-19

Australia po përgatiet të zbatojë një plan-projekt që parasheh trajtimin e pacientëve me koronavirus në shtëpitë e tyre përmes një sistemi special...

Zvicra aplikon masa ndihmëse për biznesin, ndan 20 miliardë USD

Qeveritë e shteteve europiane po mendojnë si të ndihmojnë bizneset, që këta të fundit të kenë mundësi të ripërtërihen, për shkak të...