Mos i hidhni lëvozhgët e vezëve, ja për çfarë shërbejnë

Mos i humb

Gjenerali amerikan: Është e pamundur që Koreja e Veriut të mos ketë raste të koronavirusit

Gjenerali i lartë amerikan në Korenë e Jugut thotë se ai nuk beson pretendimin e Koresë së Veriut se nuk ka raste...

Shqipëri, shtyhen pa afat masat kundër përhapjes së COVID-19

Në Shqipëri janë shtyrë pa afat disa nga urdhrat për masat kundër përhapjes së koronavirsit të ri (COVID-19), që ishin vendosur deri...

Greqi/ Shkon në 51 numri i viktimave nga CoVid-19

Numri i viktimave në Greqi ka shkuar në 51. Viktima e fundit është një 51-vjeçar nga Kosturi.

BSH gati planin B me politika monetare të jashtëzakonshme, ja çfarë pritet të ndodhë dhe efektet negative

Pas uljes së normës bazë të interesit në 0,5% dhe heqjes së kufizimeve për likuiditet, Banka e Shqipërisë lajmëron se do të...

 

 

Lëvozhgët e vezëve janë konsideruar të padobishme për shkak se është menduar se kane ekzistuar vetëm për të mbrojtur nga brenda vezën.

Megjithatë, se mendimi ka ndryshuar.

Pas leximit të kësaj shpresojmë se ju do të shmangni hedhjen e lëvozhgës se vezes.

Lëvozhga e vezës eshte një burim i pasur i mineraleve.

Ato përbëhen nga 90% kalcium. Kalciumi është zhytur me lehtësi nga trupi për shkak të përbërjes së saj kimike e cila është identike me strukturën e dhëmbëve tanë dhe kockat.

Nëse konsumohet siç duhet, kalciumi mund të stimulojë prodhimin e qelizave të gjakut, parandalojnë osteoporozën dhe madje edhe rregullimin e presionit të gjakut dhe nivelet e kolesterolit.

Sipas hulumtimit, levozhga e vezës mund të jetë një shtesë ideale per kalcium transmeton

Përveç kalciumit, lëvozhga e vezës përmbanë sasi të larta të hekurit, zinkut, bakrit, fluorit mangan, fosfor, krom etj.

Për të marrë nivelin ditor te rekomanduar te kalciumit e gjitha cka ju duhet eshte të konsumoni rreth 3 gram lëvozhgë te grimcuar vezë.

Përdorimi i levozhges vezë nuk është gjithmonë e thjeshtë sepse struktura e saj nuk i lejon ata që të konsumohen të papërpunuara.

Prandaj, ne ofrojmë disa sugjerime për ju se si të përgatisni dhe përdorni për konsum të sigurt dhe të lehtë

Pastroni gjakun tuaj, forconi organizmin

Lahen dhe shtrydhen 5 levozhga vezë në një ene .

Pini 2 gota te kësaj përzierje në ditë.

Nëse dëshironi të shtoni disa shije ekstra për të – ju mund të shtoni disa pika lëng limoni të freskët . Përzierje duhet të zgjasë rreth 7 ditë.

Përdorni levozhget e vezës për të sheruar gastritin dhe ulçerën

Lahen dhe shtrydhen 2 levozhga vezë. Shtoni 3 lugë lëng shtrydhur te limonit dhe kur levozhga te eshte zbutur, shtoni rreth ½ te një filxhani me qumështit të nxehtë.

Konsumoni kete Ilaç dy herë në ditë. Konsumoni atë një herë në mëngjes pasi ju të zgjoheni dhe një herë natën drejtë para se të shkoni në shtrat. Për rezultatet më të mira, përpiqet të mos hani ose pini ndonjë gjë para se të marrë ilaç.

© SYRI.net

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Itali, konfirmohen 681 vdekje të reja nga COVID-19

Italia ka raportuar 681 vdekje të reja nga koronavirusi i ri (COVID-19), duke e çuar në 15.362 numrin e përgjithshëm të vdekjeve...

Apeli i ri i IKShP-së: E kemi ende situatën nën kontroll, ju lutem rrini në shtëpi

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka lëshuar një apel tjetër sa i përket gjendjes me koronavirusin në Kosovë, specifikisht respektimit të masave...

Kosova me më së paku të prekur me Covid-19 në rajon, prin Serbia

Republika e Kosovës po del të jetë vendi me më së paku persona të infektuar më koronavirus në rajon.

Publikohet një sondazh që Vetëvendosjes e vë të parën me 52%

Nga Vetëvendosje po janë shumë optimistë sa i përket mundësisë së organizimit të zgjedhjeve të reja, dhe rezultatit që do të merrte...

Vdes në punë saldatori i pusit të naftës në Kuçovë, arrestohet shefi i ndërmarrjes

Një saldator i moshës 60-vjeçare ka humbur jetën ditën e djeshme teska punonte në një pus nafte në Kuçovë.