Mos postoni asnjëherë fotografi të fëmijëve në rrjetet sociale, ja arsyeja!

Mos i humb

Indi, rastet ditore të zbuluara me COVID-19 arrijnë 60 mijë për të dytën ditë radhazi

India gjatë 24 orëve të fundit ka regjistruar 61.537 raste të tjera të konfirmuara me koronavirusin e ri (COVID-19), duke shënuar për...

QKUK liron parkingjet pa pagesë

Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës (ShSKUK), ka vendosur të bëjë lirimin e të gjitha laurave në hyrje-daljet e Qendrës Klinike...

Basha : Qeveria vjedh ndihmat, kur të vijmë në pushtet do ndihmojmë cdo shqiptar

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka vizituar banorët në Manëz të Durrësit, të cilët janë prekur nga tërmeti.

CNN: Si ia doli Zelanda e Re të menaxhojë Covid 19

Zelanda e Re shënoi të dielën 100 ditë pa asnjë rast të ri brenda vendit me coronavirus – duke reflektuar me një...

Të postosh foton e një të porsalinduri në rrjetet sociale nuk është e sigurt e megjithatë prindërit vazhdojnë ta bëjnë këtë gjë. Ndoshta “pa dëshirën” e fëmijëve , familjarët priren të postojnë çdo gjë në lidhje me fëmijët e vegjël në Facebook, por kjo gjë duhet të ndalojë.

Në Francë tashmë kjo gjë do të rregullohet me ligj dhe nëse ky i fundit do të shkelet, personi që ka ngarkuar fotografinë e të miturit në hapësira virtuale do të gjobitet me 35 mijë paud ose 1 vit burgim. Kjo nuk mbaron me kaq pasi fëmijët në një moshë të caktuar munden edhe t’i padisin prindërit e tyre për shkeljen e privatësisë së tyre.

Kjo temë është diskutuar edhe në parlamentin vjetor ne Itali, pasi një gjykatë ka ndaluar publikimin e videove dhe fotove të fëmijëve në rrjetet sociale. Kjo ndodh në rastet kur njëri nga prindërit pranon publikimin e fotove të fëmijëve, ndërsa prindi tjetër është kundër. Jo vetëm që ndalohet publikimi, por do të hiqen edhe fotot e hedhura më herët.

Vetë politika e rrjeteve sociale si ajo e Instagram, fshin automatikisht fotot e fëmijëve që bien ndesh me rregullat e kësaj platforme. Ndonësë njerëz të ndryshëm mund të kenë koncepte të ndryshme për atë që duhet ndarë me të tjerët dhe çfarë jo, çdo foto që mund të keqpërdoret, përbën rrezik, ndaj fotot që cilësohen si nudo apo të papërshtatshme fshihen.

Kjo e gjitha, pasi dekadën e fundit, është shtuar numri i kërkimeve në rrjet që kanë lidhje me pedopornografinë, transmeton lajmi. Ndonëse prindi i shpërndan këto foto pa menduar kurrëfarë rreziku, nuk mund të tregohet i papërgjegjshëm kur bëhet fjalë për sigurinë e një fëmije të mitur.

Qofshin prindër apo jo, të gjithë duhet të tregojnë kujdes kur postojnë një foto në hapësirat viturale dhe nuk duhen injoruar rreziqet që kjo gjë mund të sjellë., pasi këto të fundit mund të përdoren lehtë nga keqdashësit.

Kjo bëhet edhe më tepër shqetësuese në momentin që fotot janë të dukshme për të gjithë, pra jo vetëm për miqtë e prindërve që i kanë publikuar.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Presidenti i Filipineve ofron të injektohet me vaksinën ruse kundër COVID-19

Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte, ka ofruar që të jetë personi i parë që injektohet me vaksinën e Rusisë kundër koronavirusit të...

Tre tanke izraelite shkelin kufirin libanez

Tre tanke izraelite kaluan gardhin teknik që ndan Libanin nga Izraeli, transmeton (AA). Agjencia zyrtare libaneze e lajmeve raportoi...

Mbi 2.000 të arrestuar në ditën e dytë të protestave në Bjellorusi

Zëdhënësja e Ministrisë së Brendshme të Bjellorusisë, Olga Çemodanova, njoftoi se janë arrestuar mbi 2.000 persona në ditën e dytë të protestave...

BE thirrje për dialog në Mesdheun Lindor

Zëdhënësi i Komisionit të Bashkimit Evropian (BE) Peter Stano, theksoi se është e nevojshme të ketë sjellje që përputhen me fqinjësinë e...

Maqedoni e Veriut, shkon në mbi 12.000 numri i rasteve me COVID-19

Maqedonia e Veriut gjatë 24 orëve të fundit ka regjistruar 141 raste të tjera të koronavirusit të ri (COVID-19), duke e çuar...