MOS U PËRZIEJ NË PUNËT E ZOTIT!

Mos i humb

BE shpall vendimin zyrtar për nisjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Bashkimi Evropian (BE) njoftoi vendimin zyrtar për të filluar negociatat e anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, (AA).

Turqia u siguron strehim të huajve të bllokuar për shkak të koronavirusit

Turqia sot ka dërguar në konvikte 1.500 shtetas të huaj, të cilët nuk ishin në gjendje të fluturonin jashtë vendit për shkak...

Turqi, Zyra e Prokurorit mohon pretendimet se ka koronavirus në burgje

Zyra e kryeprokurorit në Ankara sot mohoi pretendimet që sugjeronin se një i burgosur dhe djali i tij ishin infektuar me koronavirus,...

“Virusi nuk përcillet përmes ushqimit”, mjeku apel qytetarëve: Izolohuni në shtëpi, zgjidhje distancimi social

Mjeku Arjan Ahmeti teksa deklaroi se COVID-19 është shumë agresiv, i bëri thirrje qytetarëve shqiptarë që të vetëizolohen dhe të respektojnë rregullat...

SubhanAllah, më tronditi një ditë një lajm për një vëlla, pakistanez, i cili me familjen e tij jeton këtu në një qytet të vogël gjermano jugor afër Shtutgartit.

Në fakt, tre fëmijët e parë të tij që i lindi zonja e tij janë vajza, falë Allahut, të bukura dhe të shëndetshme. Mirëpo, pakistanezi po ndjehej inferior me tri vajzat tri dhuratat e Allahut, andaj zonjën e tij, kur ajo përsëri mbeti shtatzënë, disa herë e kërcënoi, që të lindi DJALË!

Disa muaj më vonë, gjinekologu konfirmoi se këtë herë foshnja ishte mashkull. Dhe me të vërtetë i lindi një fëmijë mashkull, por I VDEKUR!

SubhanAllah! Vëllai nuk u vetëdijesua pas kësaj sprove, por, kur një vit pas asaj ngjarjeje ajo ishte përsëri shtatzënë, ai i tha zonjës: “Dua një djalë”!

Edhe këtë herë mjeku konfirmoi se do të lindte djalë. Ai që e jep jetën dhe vdekjen këtë herë vendosi që të lindë një fëmijë i hendikepuar mashkull, i cili mezi lëvizte vetëm kokën. SubhanAllah!

Allahu i Plotfuqishëm di më së miri për ne dhe thotë:
لِّلَّهِ مُلْكُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ يَخْلُقُ مَا يَشَاءُ يَهَبُ لِمَن يَشَاءُ إِنَاثًا وَيَهَبُ لِمَن يَشَاءُ الذُّكُورَ.
أَوْ يُزَوِّجُهُمْ ذُكْرَانًا وَإِنَاثًا وَيَجْعَلُ مَن يَشَاءُ عَقِيمًا إِنَّهُ عَلِيمٌ قَدِيرٌ
“Të Allahut janë pushteti mbi qiejt dhe Tokën. Ai krijon çka të dojë! Ai, i dhuron kujt të dojë vajza, e kujt të dojë i dhuron djem. Ose i dhuron dy gjinitë: djem e vajza, e kë të dojë e bënë steril. Ai, në të vërtetë, është i Gjithëdijshëm dhe i Pushtetshëm.”
Kur’an Kaptina Esh Shura: 49-50

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

SHBA, në 24 orët e fundit shënohen 410 vdekje të reja nga koronavirusi

Me 410 vdekje të reja të shënuara në 24 orët e fundit në SHBA ka arritur në 1.711 numri i të vdekurve...

Britani, arrin në 1.019 numri i të vdekurve nga COVID-19

Me 260 vdekje të reja të shënuara në një ditë në Britani të Madhe ka arritur në 1.019 numri i të vdekurve...

Maqedoni e Veriut, rritet në 4 numri i të vdekurve nga koronavirusi

Ministria e Shëndetësisë e Maqedonisë së Veriut konfirmoi vdekjen e 4 si pasojë e koronavirusit (Covid-19) në vend. “Mëngjesin...

Turqi, rritet në 108 numri i vdekjeve nga koronavirusi

Ministri turk i Shëndetësisë, Fahrettin Koca, ka konfirmuar 16 vdekje të reja nga koronavirusi në Turqi, me çka numri i përgjithshëm i...

Shkon në 91 numri i të prekurve me koronavirus në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka bërë të ditur se pas testimit të dytë edhe një person ka rezultuar pozitiv me virusin...