Mungesa e gjumit, e ndërlidhur me ankthin dhe depresionin

Mos i humb

Një qytet zviceran dhuron kupon në vlerë prej 500 frangash në kohë krize

Një qytet zviceran ka mbështetur një skemë për t’ i dhënë çdo personi të rritur një kupon me vlerë 500 franga zvicerane...

Tentoi të vrasë Lulzim Berishën, Gjykata e Durrësit dënon Ahmet Ajetin

Gjykata e Durrësit ka dënuar, Ahmet Ajetin për akuzën e vrasjes së mbetur në tentativë në dëm të Lulzim Berishës.

PD publikon videon: Largimi i shqiptarëve, alternativa e vetme e Ramës

Anëtari i kryesisë së PD, Alfred Rushaj shkruan përmes një postimi në tëitter se 30 vite më vonë shqiptarët vazhdojnë të largohen...

Egjipt, 7 të vdekur nga zjarri në një spital

Të paktën 7 pacientë e kanë humbur jetën ndërsa 7 të tjerë janë plagosur si pasojë e zjarrit që ka përfshirë një...

Personat të cilët flenë më pak se tetë orë në ditë janë më të prirë të vuajnë nga ankthi dhe depresioni.

Kjo për shkak se të pagjumët janë më pak të aftë t’i mbajnë larg mendimet negative dhe të qëndrojnë larg emocioneve negative sesa ata të cilët mjaftohen me gjumë.

I publikuar në ‘Journal of Behaviour Therapy and Experimental Psychiatry’, studimi ka analizuar 52 të rritur të cilët kanë qenë të diagnostikuar me mendime të vazhdueshme negative – gjë e cila e shkakton mërzinë, ankthin dhe stresin, transmeton Telegrafi.

Pas eksperimenteve dhe analizave të shumta, rezultatet kishin treguar se mungesa e gjumit – më pak se tetë orë gjatë natës – i shkakton njerëzit të shpenzojnë më shumë kohë duke u përqendruar në gjëra negative.

Hulumtuesit tani janë duke kryer studime më të hollësishme për të parë se si gjumi kontribuon në çrregullimet psikologjike, duke shpresuar se në të ardhmen ankthi dhe depresioni mund të trajtohen duke bërë gjumë më të mirë.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Eurostat: Në dy muaj 140 mijë viktima, të përqendruara në 50 rajone

Sipas ‘Eurostat’, në vetëm dy muaj janë regjistruar 140 mijë viktima nga infeksioni I koronavirusit, të gjitha të përqendruara kryesisht në 50...

Irani merr një vendimin ndryshe për maskat , 2500 infeksione të reja

Presidenti i Iranit, Hassan Rohani deklaroi se të gjithë iranianët që nuk mbajnë maska, nuk do të kenë qasje në shërbimet shtetërore...

Australi, autoritetet fusin në karantinë 3000 banorë të Melburn-it

Përballë ringjalljes së infeksioneve të reja të shkaktuara nga Covid, në Melburn, në Australi, rreth 3000 persona i janë nënshtruar masave të...

Të shtëna në një qendër tregtare në Alabama, vdes fëmija 8 vjeç

Një djalë 8-vjeçar u vra gjatë një shkëmbimi zjarri në një qendër tregtare në Alabama, Riverchase Galleria. Tre persona...

Katari përshëndet marrëdhëniet strategjike me Turqinë

Ministri i Jashtëm i Katarit, Mohamed bin Abdulrahman Al-Thani, ka përshëndetur marrëdhëniet strategjike të vendit të tij me Turqinë, (AA).