NASA regjistron pamjet e rralla: çfarë janë “retë elektrike blu”?

Mos i humb

Mbi 600 mijë raste me koronavirus në të gjithë botën

Numri i rasteve i personave të infektuar me koronavirusin e ri (COVID-19) në gjithë botën ka arritur në mbi 600 mijë.

Kosovë, me një rast të ri, rritet në 126 numri i të infektuarve me COVID-19

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK) ka njoftuar edhe për një rast të diagnostikuar pozitiv me koronavirusin e ri (COVID-19),...

Pendarovski: Shpresoj të gjejmë zgjidhje me Turqinë për respiratorët

Pas mbledhjes së Këshillit të Sigurise së Maqedonisë së Veriut, presidenti Stevo Pendarovski është shprehur se beson që vendi i tij do...

Ekonomia në kohën e koronavirusit, 10 milionë euro dëme në ditë

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi, deklaroi se kemi 10 milionë euro dëme në baza ditore në vend për shkak...

NASA ka regjistruar miliona të ashtuquajtura  “re elektrike blu” të rralla. Ato janë marrë në lartësi 80 kilometra mbi sipërfaqen e Tokës.

Këto re janë të njohura si retë e natës ose retë mesore polare (PMC), dhe janë bërë nga kristalet e akullit.

Shkencëtarët kanë filluar të analizojnë imazhet e kapura dhe kanë bërë një animacion për të kuptuar më mirë këtë lloj turbullire në atmosferë dhe në oqeane, liqene dhe në të ardhmen ndoshta edhe për të përmirësuar parashikimet e motit.

Në fillim të korrikut, NASA lëshoi ​​një balon të madhe për të studiuar PMC në një lartësi prej 50 miljesh mbi sipërfaqen. Për pesë ditë, baloni derdhej përmes stratosferës që nga lirimi i tij në Esranz (Suedi), nëpërmjet Arktikut në Nunavut (Kanada) perëndimore.

Gjatë fluturimit, kamerat në balon kapen gjashtë milionë imazhe me rezolucion të lartë. /tesheshi.com/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

CoVid-19/ Shkon në 304 numri i të prekurve në vend

Shkon në 304 numri i të prekurve në vend nga koronavirusi. 27 raste të reja janë konfirmuar vetëm 24...

Forcat izraelite arrestojnë një ministër palestinez

Forcat izraelite kanë arrestuar Fadik el-Hedmi, ministrin e Punës të Kudsit, pranë Qeverisë palestineze. Nga Zyra e ministrit Hedmi...

Mjekët në situatë të jashtëzakonshme, duhet të shpëtojnë jetë njerëzish…

Mjekët janë në stres të jashtëzakonshëm në luftën kundër virusit Corona. Ata duhet të shpëtojnë jetë njerëzish. Por shpesh gjenden para dilemave...

COVID-19, Palestina zgjat bllokimin për një muaj

Palestina ka njoftuar se do të zgjasë bllokimin e pjesshëm të vendit për të frenuar koronavirusin e ri (COVID-19).

Greqi/ Arrin në 55 numri i viktimave nga CoVid-19

Në Greqi ka shkuar në 55 numri i viktimave nga CoVid-19. Dy viktima janë shënuar në spitalin e Nauses...