NASA zbulon emrin e roverit të ardhshëm

Mos i humb

Brazil, numri i vdekjeve nga COVID-19 arrin në 159

Numri i të vdekurve në Brazil nga koronavirusi i ri është rritur nga 23 në 159 persona, bëri të ditur ministri i...

“Lajm fantastik…faleminderit Zot!”, 7 punonjësit e Urgjencës në Pukë rezultojnë negativ për CoVid-19

Një tjetër lajm i mirë vjen nga Bashkia e Pukës për sa i përket situatës më koronavirus. 7 punonjësit...

Aksident rrugor në Tiranë/ Ndërron jetë 29 vjeçari

Një aksident i rëndë ka ndodhur ditën e sotme në orën 10:00 të paradites ku një 29 vjeçar është përplasur me mbrojtësen...

Rama: Do jemi krenarë se si dolëm nga kjo luftë e mallkuar

Kryeministri Edi Rama vjen sërish me një mesazh kushtuar shqiptarëve, sa i takon situatës që po kalon vendi për shkak të COVID-19.

NASA zbuloi emrin e roverit të saj të ardhshëm në Mars që quhet Perseverance (vazhdimësi).

Do të jetë automjeti i pestë eksplorues në planetin e kuq, që do të udhëtojë në gjurmët e Sojourner, mbërritur në mars në 1997, Spirit dhe Opportunity në 2004, si dhe të Curiosity, që eksploron planetin që prej 2012.

Emri i tij u njoftua në një shkollë në Burke, në shtetin amerikan të Virxhinias, ku nxënësi që e zgjodhi, Alex Mather u përshëndet për këtë zbulim.

“Si çdo mision eksplorues në të kaluarën, roveri ynë do ta gjejë veten përballë sfidave dhe do të bëjë zbulime të jashtëzakonshme”, theksoi shkencëtari kryesor i NASA-s Thomas Zurbuchen.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Shkenca shpjegon: Si penetron dhe godet koronavirusi organizmin

COVID-19, sëmundja që shkaktohet nga koronavirusi, në shumë raste kalon pa shfaqur simptoma. Por në një pjesë të mirë...

Mësoni të piqni pogaçe të shijshme me sodë bikarbonati

Me ndihmën e udhëzimeve do të gatuani pogaçe të shkëlqyeshme të cilën familjarët tuaj do ta adhurojnëPër të dalë pogaçja e mirë,...

Asnjë i burgosur në Burgun e Mitrovicës nuk është me koronavirus

Departamenti Shëndetësor i Burgjeve pranë Ministrisë së Shëndetësisë njofton se asnjë i burgosur nuk është i prekur me COVID-19.

Qeveria emëron bordet e disa ndërmarrjeve publike

Kryeministri në detyrë i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, në pajtim me Rregulloren e Punës së Qeverisë, ka thirr mbledhjen korresponduese (mbledhja...

Kosovë, me një rast të ri, rritet në 126 numri i të infektuarve me COVID-19

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK) ka njoftuar edhe për një rast të diagnostikuar pozitiv me koronavirusin e ri (COVID-19),...